Віфлеємська зірка: Юпітер і Сатурн вперше за 400 років зблизяться на мінімальну відстань

Віфлеємська зірка: Юпітер і Сатурн вперше за 400 років зблизяться на мінімальну відстань
Автор Желізняк Олександр в Наука/Новини

Сьогодні ввечері, 21 грудня, відбудеться з’єднання Юпітера з Сатурном – це буде найближчим з’єднанням двох планет приблизно за 400 років.

Спостерігати з’єднання Юпітера і Сатурна можна буде неозброєним оком приблизно через годину після заходу Сонця в південно-західній частині неба.

Нагадаємо, орбіти всіх планет Сонячної системи знаходяться приблизно в одній площині (площини екліптики). Через це при спостереженні із Землі усі планети рухаються  по небу приблизно по одному і тому ж шляху – з різною швидкістю, і деколи в різних напрямках. Регулярно трапляється так, що одна з планет на небосхилі наздоганяє і обганяє іншу, але в реальності в цей момент ці дві планети і Земля просто знаходяться на одній лінії.

“Медуза” нагадує , що найчастіше на небосхилі наближаються близькі до Сонця планети: Меркурій і Венера (раз на рік-півтора) і Марс (приблизно раз на два роки). Уран і Нептун наближаються одна до одної тільки один раз в 170 років.

З’єднання Юпітера і Сатурна відбувається один раз в 20 років. Як ближча до Сонця планета, Юпітер, з точки зору земного спостерігача, рухається по небосхилу трохи швидше Сатурна. Таким чином, перед з’єднанням він наздоганяє Сатурн, а потім обганяє його. Через те що орбіти планет знаходяться не строго в площині екліптики, а під невеликим кутом до неї, видима відстань між планетами при таких з’єднаннях може бути в різний час або трохи менше, або трохи більше.
 
При нинішньому з’єднанні Юпітер і Сатурн наблизяться один до одного на мінімальну видиму відстань з 1623 року.

Цікаво, що на початку XVII століття астроном Йоганн Кеплер розрахував, що одне із близьких з’єднань  Сатурна і Юпітера довелося на кінець 6 року до нашої ери. Кеплер припустив, що сучасники події могли прийняти ці дві планети за нову зірку – і що це і була Віфлеємська зірка. Однак більш пізні розрахунки показали, що в той раз з’єднання було зовсім не близьким – видима відстань між планетами на небосхилі в два рази перевищувала діаметр Місяця і волхви не могли прийняти їх за одну зірку.

Як повідомлялося раніше, прототип SpaceX Starship, за допомогою якого Ілон Маск планує доставити людей на Марс, вибухнув під час посадки. Незважаючи на це, в компанії тест називають успішним.

Безпілотна станція КНР «Чан’е-5» успішно зібрала реголіт (ґрунт) з Місяця.

Джерело: Народна Правда