В Україні відновили покарання за брехню в деклараціях

В Україні відновили покарання за брехню в деклараціях
Автор Желізняк Олександр в Новини/Політична правда

30 грудня набув чинності закон, який повертає повноваження НАЗК.

Як пише “Кореспондент”, напередодні документ опублікували в офіційному виданні Голос України.

Документ покликаний усунути прогалини в законодавстві, що виникли в зв’язку з рішенням Конституційного суду України від 27 жовтня 2020 року, і забезпечує можливість притягнення до кримінальної відповідальності за декларування недостовірної інформації і за неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Зазначеним законом вносяться зміни, які дозволяють накладати адміністративні стягнення у разі, коли відомості в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відрізняються від достовірних на суму “від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб”, а не “від 100 до 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб “як зазначено в чинній редакції.

Запропоновані зміни, як наслідок, дозволяють підняти і поріг кримінальної відповідальності за декларування недостовірної інформації.

Документом також пропонується виключити з Кримінального кодексу України статтю 366-1, при цьому доповнити кодекс новою статтею 366-2 “Декларування недостовірної інформації”, яка встановлює кримінальну відповідальність:

в разі, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб у вигляді штрафу від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років за частиною першою цієї статті;

в разі, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму більше 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб у вигляді штрафу від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт від 150 до 240 годин, або обмеження волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років за частиною другою цієї статті.

Також КК України доповнюється статтею 366-3, якою встановлюється кримінальна відповідальність за умисне неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у вигляді штрафу від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадських робіт від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Верховна Рада повернула повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції , які раніше скасував Конституційний суд. Зокрема, Агентство знову може контролювати і перевіряти декларації чиновників і суддів, контролювати оприлюднення таких декларацій, моніторити спосіб життя чиновників, які вносять декларації.

В Конституційному суді відреагували на указ президента Володимира Зеленського про відсторонення на два місяці від посади голови суду Олександра Тупицького. Там кажуть, що відповідне рішення може приймати виключно сам суд на спеціальному пленарному засіданні, інший орган або посадова особа не можуть зробити це замість нього.

Джерело: Народна Правда