Річниця катастрофи літака МАУ в Ірані: все, що потрібно знати

Річниця катастрофи літака МАУ в Ірані: все, що потрібно знати
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Рівно рік тому, 8 січня, літак рейсу PS752 Міжнародних авіаліній України був збитий двома іранськими військовими ракетами класу «земля-повітря» поблизу Тегерана. В результаті загинули 176 осіб, серед яких 11 українців. Розслідування досі не завершено.

За версією Ірану, катастрофа пасажирського літака сталася через “людський чинник”. Комплекс ППО не був перенастроєний після того, як його переміщували. Тому оператор ідентифікував літак як ворожу ціль, яка рухалася в бік Тегерана. Іранська сторона заявляє, що не отримала відповіді від координаційного центру, і тому військові запустили ракети по літаку. При цьому борт МАУ вилітав з міського аеропорту, а не навпаки.

Встигнувши піднятися на висоту в 2400 метрів, машина впала на землю. Всі 176 осіб, що знаходилися на її борту, в тому числі 11 українців – загинули. Серед загиблих були громадяни Ірану, Канади, України, Швеції, Великобританії та Афганістану.

Версія про те, що літак був збитий, з’явилася практично в той же день після катастрофи . Ракети були випущені з зенітного ракетного комплексу «Тор», який був розроблений в СРСР, а пізніше модернізований в РФ.

22 грудня Іран офіційно заявив , що український літак «Міжнародних авіаліній України» був вражений зенітною ракетою через людську помилку.

Звіт про катастрофу

Напередодні міністр закордонних справ Дмитро Кулеба повідомив, що Іран 31 грудня 2020 передав Україні проект технічного звіту про обставини катастрофи літака Boeing 737 авіакомпанії «МАУ». Тепер в України є 2 місяці на власні коментарі та зауваження до тексту звіту:

«Проект звіту ми отримали 31 грудня, як то кажуть, під ялинку. У нас є 2 місяці на коментарі та зауваження. Це досить важливий етап для подальшого руху вперед, без якого було б неможливо домогтися виплати компенсації і загальної справедливості. Тепер слово підтверджується справою».

Напередодні першої річниці трагедії Україна, Афганістан, Великобританія, Канада і Швеція зробили спільну заяву . У неї говориться, що Іран притягнуть до відповідальності за катастрофу літака МАУ – Тегеран повинен надати повне пояснення своїх дій, в результаті яких був збитий український літак.

Виплати сім’ям постраждалих

В Ірані заявили, що родичі загиблих в авіакатастрофі отримають компенсацію в розмірі 150 тисяч доларів або еквівалентну суму в інших валютах. Уряд Ірану доручив провести виплати в найкоротші терміни. У постанові також зазначається, що компенсація повинні бути надана всім “без будь-якої дискримінації за національністю і громадянством” відповідно до законів країн. На цю заяву в МЗС України зазначили, що розмір компенсацій необхідно визначати шляхом переговорів.

А радник прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо Ральф Гудейл заявляв, що Канада не згодна з тим, що Іран в односторонньому порядку хоче виплатити по 150 тисяч доларів компенсації сім’ям загиблих в катастрофі літака МАУ. Сім’ї загиблих називають пропозицію Ірану «грошима за мовчання».

 

Джерело: Народна Правда