Православні християни і греко-католики 19 січня відзначають Хрещення Господнє, Водохреще (інші назви – Водохреща, Видорщі), або Богоявлення. Це свято є останнім в різдвяно-новорічному циклі і завершує Святки – дванадцять днів Коляди між Різдвом і Хрещенням.
НАРОДНА ПРАВДА зібрала для вас правила і традиції, яких дотримуються у цей день.
Як відомо, святкування Водохреща було встановлено на честь хрещення Ісуса Христа в річці Йордан Іоанном Хрестителем. Детальніше про свято, його історію, традиції, а також про те, що не можна робити.
Водохреще: історія свята
Це велике християнське свято. У цей день згадується євангельська подія: як пророк Іоанн Предтеча хрестив Господа Ісуса Христа в річці Йордан. Друга назва свята Богоявлення, дана на пам’ять про диво, яке сталося під час хрещення Ісуса Христа: на нього з небес зійшов Дух Святий у вигляді голуба, а голос з неба назвав його Сином.
Згідно з Євангелієм, коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Під час хрещення на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба і голос з небес проголосив: “Ти Син Мій Улюблений, В Тобі Моє благовоління”.
Євангеліст Іоанн пов’язує появу перших з 12 апостолів саме з проповіддю Іоанна Хрестителя: “На другий день знову стояв Іоанн і двоє з учнів його. І, поглянувши на Ісуса, сказав: ось Агнець Божий. Почувши від нього ці слова, обидва учні пішли за Ісусом”.
Після свого хрещення Ісус, якого вів Дух, пішов у пустелю, щоб на самоті, в молитві і пості підготуватися до виконання місії, з якою він прийшов на землю. Ісуса 40 днів спокушав диявол, Спаситель нічого не їв у ці дні. Тоді приступив до нього диявол, намагаючись трьома звабленнями спокусити його на гріх.
Що обов’язково потрібно робити в цей день
Піти в церкву і освятити воду. Воду на Водохреща освячують два рази: перший – у Водохресний Святвечір (освячують в храмі), другий – 19 січня на водоймі (якщо така є). Воду набирають і зберігають рік. П’ють натщесерце після молитви.
Важливо! Воду не можна набирати в брудний посуд, не можна зберігати в пластиці. Вважається, що водохресна вода не псується, але в пластиковій пляшці, а ще якщо вона не дуже чиста, вона псується і може принести шкоду тому, хто вип’є її, скажімо, через кілька місяців.
Кажуть, що на Водохреще слід пірнати в ополонку, це приносить здоров’я і змиває гріхи.
Важливо! Церква каже, що не має до цієї традиції жодного відношення. Гріхи швидше за все залишаються з вами. А ось непідготовлені купальники і купальниці можуть захворіти.
В цей день вітаються: “Христос хрещається!”, відповідають: “У річці Йордан”.
Що не можна робити 19 січня
Не можна сваритися, не можна лихословити.
Не можна важко працювати.
Наші бабусі вважали, що не можна прати ще довго – адже вода свята.
Після Хрещення заборонено ворожити – все може закінчитися дуже погано.
Нагадаємо, в Україні в ніч з 18 на 19 січня святкують переддень Богоявлення — Водохресний Святвечір, або, як його ще називають, другий Святвечір або «голодну кутю». НАРОДНА ПРАВДА підготувала для вас підбірку правил і заборон, яких дотримуються в цей день Навечір’я Хрещення Господнього.