В Україні можуть почати штрафувати за сексизм і дискримінацію за ознакою статі. Напередодні в Раду внесли законопроекти №4598 і №4599, – депутати пропонують визначити поняття «сексизм» і передбачити покарання за його прояв.
Як пише hromadske, ініціаторами законопроектів є 10 депутатів, зокрема від «Слуги народу» Олександр Качура, Галина Третьякова, а також Олександр Корнієнко, який в минулому році разом з головою фракції Давидом Арахамія потрапив в сексистський скандал.
Депутати хочуть доповнити статтю 1 закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» визначенням поняття сексизм:
«Це будь-яка дія, жест, візуальний прояв, вимовлені або написані слова, практика або поведінка, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірше через свою стать, і проявляються в громадській або приватній сферах, в мережі Інтернет чи поза нею і спрямовані на (або викликають):
порушення власної гідності або прав людини або групи людей;
сексуальний, психологічний збиток або страждання особи або групи осіб;
створення загрозливого, ворожого, принизливого чи образливою середовища;
перешкоджання незалежності або повноцінному здійсненню прав людини з боку особи чи групи осіб; підтримку і посилення гендерних стереотипів ».
При цьому депутати пропонують перелік того, що не буде вважатися сексизмом:
- спеціальний захист жінок під час вагітності, пологів та грудного вигодовування дитини;
- обов’язкова строкова військова служба для чоловіків, передбачена законом;
- різниця в пенсійному віці для жінок і чоловіків, передбачена законом;
- особливі вимоги з охорони праці жінок і чоловіків, пов’язані з охороною їх репродуктивного здоров’я;
Жертва дискримінації зможе скаржитися в держоргани, Нацполіцію, Уповноваженому парламенту з прав людини або до суду.
Також пропонується внести зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення. До статті 173-2 про вчинення домашнього насильства пропонують додати «вчинення сексизму». За сексистські дії зможуть покарати:
- штрафом від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів – 170-340 грн;
- громадськими роботами від 30 до 40 годин або адмінарештом до 7 діб.
- за повторне порушення штраф може бути від 340 до 680 грн, громадські роботи 40-60 годин або адмінарешт до 15 діб.
Напередодні глава комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький прокоментував законопроект про реєстрацію вакцини від коронавірусу в Україні, який зареєстрували у Верховній Раді і який вже викликав суперечливі розмови серед експертів.