Ефективність вакцини: як визначають і чи буде працювати вакцина з ефективністю 50%

Ефективність вакцини: як визначають і чи буде працювати вакцина з ефективністю 50%
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

Вакцина китайської біофармацевтичної компанії Sinovac Biotech CoronaVac, понад 1,9 млн доз якої планує закупити Україна, продемонструвала ефективність в середньому 50,38% на третій фазі клінічних випробувань в трьох країнах світу. Чи означає це, що половині людей вона допоможе, а половині – ні?

У тому, як визначають ефективність вакцини, який існує ризик захворіти, йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Loading...

Як відомо, щоб розрахувати ефективність експериментальної вакцини, вчені збирають дві групи добровольців. Першій групі вводять експериментальну вакцину, другий – плацебо. Ніхто з піддослідних не знає, що саме їм вводять. Вчені кілька місяців спостерігають за ними: чи заражаються вакциновані рідше, ніж в групі, яка отримала плацебо. Таким чином, вакциновані порівнюються з невакцинованих.

Наприклад, BioNTech і Pfizer досліджували вакцину на 21 830 осіб, і ще стільки ж отримували плацебо. У групі, яка отримала вакцину, зафіксували 8 хворих. А група, в якій ніхто не отримав вакцину, – 162 хворих.

Ось як вважають ефективність вакцини:

ризик інфікуватися в групі вакцинованих (8/21830) * 100 = 0,04%;
ризик інфікуватися в групі плацебо: (162/21830) * 100 = 0,74%.

Таким чином, вакцина знизила ризик зараження на 0,7 процентних пункти. Це здається мало. Однак невеликі відмінності в ризики зараження можуть означати великі відмінності в кількості людей, які заражаються.

Як ми можемо вловити цю різницю у впливі? Потрібно розділити 0,7% на ризик зараження в групі плацебо (0,74%). Вийде 95%. Це і є рівень ефективності.

Ефективність вакцини показує, на скільки знижуються ризики захворіти в порівнянні з тими, хто взагалі не отримав вакцину.

Який ризик захворіти, якщо ефективність вакцини 95%?

Якщо вакцинуватися вакциною з ефективністю 95%, то це не означає, що ризик захворіти 5%. Він ще менше. Якби ви були вакциновані, то ризик захворіти становить всього близько 8/22000 = 0,04%.

Для невакцинованих цей ризик становить 0,73%. Але треба зазначити, що це ризики, які спостерігалися в контрольованих умовах в дослідницьких центрах.

В епідеміології поділяють ефективність вакцини на етапі досліджень і коли препарат починають широко використовувати.

50% ефективності для вакцини – це багато чи мало?

50% не означають, що з тих, хто вакцинувався, половина захворіє. Ефективність показує, що ризик захворіти знижується на 50,4% з вакцинацією, ніж без неї.

Всесвітня організація охорони здоров’я встановила мінімальну ефективність 50% для вакцин проти коронавірусу, але вказує, що краще “не менше 70%”.

“Звичайно, ефективність 95% краще, ніж 50%. Але якщо ми говоримо про CoronaVac, то треба враховувати, що вона оберігає і від важкого захворювання. А ефективність буде переглядатися, оскільки дослідження жодної вакцини ще не завершені. І ніхто не знає, скільки буде триматися імунітет. Наприклад, якщо вакцина з ефективністю 75% буде мати більш тривалий ефект, то, звичайно, у неї буде пріоритет. Але поки це не відомо “, – говорить Сергій Комісаренко, директор Інституту біохімії імені О.В. Палладіна НАН України, голова комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО, академік.

Додамо, зараз в світі не існує вакцин ефективних на 100%. Наприклад, вакцина проти кору, паротиту та краснухи (КПК) ефективна проти кору на 97%, проти паротиту – на 88%, а проти краснухи – приблизно на 97%. Щорічне щеплення від грипу має ефективність 40-60%.

Раніше повідомлялося, що китайська вакцина від COVID-19 CoronaVac виробника Sinovac Biotech, показала високий відсоток ефективності при збільшенні часу між двома щепленнями з двох до трьох тижнів.

Як ми вже розповідали раніше, Бразилія запустила загальнонаціональну програму вакцинації від COVID-19, першим застосували препарат китайської компанії Sinovac.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...