Такими темпами в нас будуть рости лише банани – синоптик про тепло в лютому і те, коли піде сніг

Синоптик Владислав Білик про глобальне потепління й те, коли в Україні похолоднішає

Такими темпами в нас будуть рости лише банани – синоптик про тепло в лютому і те, коли піде сніг
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Цьогорічна зима на вихідних побила температурний рекорд за 139 років. Але, попри значне потепління останніх днів, очікувати на прихід справжньої весни ще зарано. Коли чекати холодів і як вчені пояснюють температурні коливання, в інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ розповів начальник відділу метеорологічних прогнозів Укргідрометцентру Владислав Білик.

– Зараз на вулиці не по-зимовому тепло. За Вашими даними, це тимчасове явище чи початок весни?

– Найближчим часом температура поступово почне знижуватися, все ж таки, надворі зима, лютий місяць. 20 лютого це буде ще не так відчутно, а 21-22 числа ми вже відчуємо похолодання. В цілому найближчі два дні нічні температури будуть близько нуля градусів, від 2 морозу до 3 тепла, денні – в межах 5-10 градусів, на Півдні – до 12 градусів тепла.

Вже 21-22 лютого нічні температури коливатимуться в межах від 0 до 5 градусів морозу, а в подальшому на Півночі, Лівобережжі, Північному Сході нашої країни очікуємо 5-10 градусів морозу вночі. Що ж до денних показників, то поки що, до 20-го лютого, в більшості областей буде 2-7 градусів тепла, 20-21 лютого – близько нуля, а в подальшому, під кінець тижня, – від нуля до п’яти градусів морозу.

– Як щодо снігу або дощу?

– До 20 числа – без опадів, а після – в західних і північних областях очікуємо невеликі опади вночі у вигляді дощу, подекуди – з мокрим снігом. Наприкінці тижня ми побачимо сніг, хоч невеликий. 21 лютого очікуємо його в північній половині, а 22-го – навіть на Півдні. Тобто цього тижня ми відчуємо, що надворі – зима.

– Тобто кросівки діставати ще зарано?

– Ну, ще вже хто як бажає (сміється). Що відбулося у вихідний день, 17 лютого? Обсерваторія вирахувала, що були побиті кілька температурних рекордів. У Києві зафіксували найвищу середню добову температуру для цього дня.

– Це певна аномалія?

– Аномалією можна вважати дуже велике перевищення якоїсь норми, а його не було. Така погода дійсно непритаманна цій порі року й за температурними показниками вона відповідає весні. І хоча у нас зараз зима, а середньодобова температура вже декілька днів вище нуля, це не щось надзвичайне. Таке бувало й раніше, траплятиметься і надалі.

Якщо згадати минулий рік, то такі ж рекорди ми били наприкінці грудня. Пам’ятаю, там ішли найтепліша ніч і день, та й взагалі було тепло перед Новим роком. Таке буває. На думку вчених, це наслідки парникового ефекту, який потягнув за собою потепління клімату й все решту. Людство впливає на природу, а природа – ось таким чином на людство. Ми в Україні відчуваємо, що літо стає спекотнішим, а зима – теплішою. Весна і осінь взагалі дуже короткі.

– Тобто коли ми кажемо, що в дитинстві погода була іншою, то це не дуже далеко від істини?

– Ну, знаєте, в ті часи й дерева були вищі, і вода мокріша. Якщо говорити про інструментальні виміри, то протягом останніх ста років температура Землі зросла на один градус. Це дуже великий показник, бо 200 років тому ця зміна становила 0,1-0,2 градуси. Це найголовніша проблема, відбувається арифметична прогресія. Умовно кажучи, що буде тут через тисячу років такими темпами? Пустеля?

Що ж до нашого дитинства, то бували такі періоди, коли було трошки більше снігу, ніж зараз. В історії таке трапляється. Кожні 60-80 років маємо певним чином повторення циклу. Наприклад, маємо холодний період, а через 60 років – теплий, потім знову холодний і так далі.

– Щодо зростання температури земної поверхні: для пересічної людини один градус – це дуже мало, але що це означає для клімату?

– Повірте, один градус – це дуже велика цифра. Спостереження за погодою більш-менш стабільно ведуться близько 250 років. Ще за 100 років до цього, скажімо, в 19 сторіччі, теж проводили якісь виміри. За сто років температура зростала на 0,1-0,2 градуси. Це досить відносні підрахунки, проте вони мають певне наукове підґрунтя. Нині це один градус, різниця величезна. Тож вчені дуже переймаються через нові дані. Такими темпами у 2100-му році в нас тут можуть рости одні банани.

– Якщо ростимуть, враховуючи тенденції.

– Так, якщо ми йдемо такими темпами, то вже пшениці не буде, бо їй тут буде некомфортно рости. Де ми її будемо вирощувати? Ось про це йде мова на тлі потепління клімату. Вчені мужі переймаються тим, чи буде нам що їсти в нових умовах і чи ми взагалі не будемо помирати з голоду.

– В такому разі чи можна говорити про те, що прийдешнє літо буде ще спекотнішим?

– Є розробки прогнозів на рік, але я не можу говорити про це. Вірогідність їхнього справдження оцінюють за відносними показниками. Це не те ж саме, що прогноз на кожен день.

Ми очікували, що цей місяць буде таким же, як середньостатистичний. Давайте доживемо до кінця місяця й побачимо, чи були відхилення. Адже що означає середньомісячна температура нуль градусів? Це коли на початку місяця – мінус 20 чи мінус 5, а наприкінці – плюс 20 чи плюс 5. Тобто прогноз іде відносно середніх показників. Це найкраще проілюструвати прикладом із середньою зарплатою. Скажімо, кандидат Зеленський отримує 20 тисяч, я – дві, а на двох ми в середньому отримуємо по 11 тисяч. Але споживач запитає: а де ж ці 11 тисяч?

– Повертаючись до питання весни: коли можна діставати легше взуття?

– Ну, календарна весна почнеться 1 березня. Що ж до температурної, то тут все складніше. Зазвичай вона настає в березні, але, на жаль, минулого року це відбулося в другій половині квітня. Тривала ця метеорологічна весна, по-моєму, два тижні. Тобто була затяжна зима, а початок травня був уже досить спекотним, всі ходили у футболках.

Цього року таких прогнозів я не чув. Чув, що зима буде дуже лютою, мовляв, вперше за сто років будуть такі сильні морози по 30 градусів. Я дещо скептично ставлюся до прогнозів на певний період – на сезон чи рік. Методи дозволяють більш-менш точно прогнозувати погодні умови на місяць. Прогноз на березень ми опублікуємо наступного тижня, а коли настане справжня весна? Подивимося, цього ми ще не прогнозували.

 

Джерело: Народна Правда