Українцям обіцяють повернути вклади СРСР: чи можливо це

Українцям обіцяють повернути вклади СРСР: чи можливо це
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Міністр фінансів Сергій Марченко заявив про те, що українці зможуть повернути свої вклади часів Ощадбанку СРСР. При цьому точну дату можливих виплат і механізм відшкодування політик не назвав.

Про те, як і скільки грошей можуть повернути українці, йдеться в матеріалі “Обозревателя”.

Loading...

Як відомо, після розпаду СРСР Україна взяла на себе зобов’язання виплатити борги Ощадбанку СРСР – майже 132 млрд грн. Одномоментно погасити таку суму держава не могла. Тому вирішили виплачувати гроші поетапно. Починаючи з 1997-го по 2012-й в бюджет закладали певні суми на погашення цього боргу. Найбільші виплати припали на 2008 і 2012 рік.

У 2008-му громадяни отримали так звану “Юліну тисячу” (по 1 тис. грн компенсації незалежно від розміру вкладу). Правда зареєструвалося для отримання компенсації 12 млн громадян, але уряд Юлії Тимошенко направив на виплати за боргом тільки 6,4 млрд грн. Отримала компенсації приблизно половина вкладників.

У 2012-му виплатами зайнявся уряд Миколи Азарова. Вони збиралися погасити борги перед тими, хто зареєструвався раніше, але не встиг отримати “Юліну тисячу”. Компенсувати всім навіть по тисячі знову не встигли. Фінансування прийшло лише на 4,55 млрд грн.

Виплати за вкладами в Україні збіглися за часом з великими приватизаціями, завдяки яким країна отримала позапланові надходження до бюджету. Напередодні виплат 2008-го була приватизація “Криворіжсталі”, яка принесла в бюджет більше 20 млрд грн. А в 2012-му з вкладниками розрахувалися грошима, отриманими від продажу “Укртелекому”.

За інформацією видання, за весь час вкладникам колишнього Ощадбанку компенсували трохи більше 15 млрд грн – 1/9 від початкової суми. Варто розуміти, що 1000 радянських рублів і 1000 гривень мають абсолютно різну купівельну спроможність. Тому компенсація – непорівнянна з втратою.

“Україна ледве справляється з поточними соціальними платежами, які ми накопичили за роки незалежності. Як ми можемо брати на себе ще й зобов’язання давно неіснуючої держави? Якщо йти за такою логікою, ми повинні компенсувати втрати часів УНР або Російської імперії”, – заявив глава Комітету економістів України Андрій Новак.

Глава правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський впевнений, щоб почати компенсації, потрібно прийняти політичне рішення: “Далі можуть бути різні варіанти, можемо випускати облігації, щоб залучати кошти і виплачувати вкладникам, можемо людям давати ці облігації. Але знову ж, облігації не безкоштовно, за них доведеться заплатити з бюджету. Можна ще шукати способи реструктуризації боргу. Але головне питання – де брати гроші – залишається. І він не має однозначного економічного рішення. Якщо ми беремо гроші, потрібно буде пояснювати це суспільству: і тим, хто хоче отримати компенсації, і тим, з чиїх податків це буде виплачено “.

“Наша влада могла виплачувати такі суми тільки на тлі великих приватизаційних продажів, яких зараз апріорі немає і бути не може, – говорить економіст Олексій Кущ. – До того ж, якщо взяти купівельну спроможність 5-6 млрд грн 2008-го року, цю суму потрібно множити мінімум на 3, щоб виплатити аналогічні гроші нинішнім вкладникам. Тому сьогодні мова б йшла приблизно про 20 млрд грн. Таких приватизації у нас, очевидно, не буде “.

Навіщо політики систематично обіцяють повернути вклади

Незважаючи на явну неможливість виплат найближчим часом, політики бояться розчаровувати громадян, які досі чекають на свої гроші.

“Це дешевий, примітивний і дуже цинічний популізм. Він розрахований на те, щоб зачепити почуття людей, які втратили вклади. Політики наперед знають, що вони нічого не зроблять в цьому питанні. Але напередодні виборів цими темами спекулюють”, – говорить Андрій Новак .

Олексій Кущ взагалі сумнівається, що гроші будуть повертати: “Зараз у нас тренд на декомунізацію, на” обрізання пуповини “з СРСР. Тому навряд чи нинішня влада буде виконувати зобов’язання Ощадбанку Радянського Союзу”.

Новак також підкреслює, що Україна не може повертати ці вклади з грошей платників податків, адже гроші Ощадбанку не пішли до бюджету нашої країни, а напередодні краху СРСР були вкрадені:

“По команді центрального керівництва тодішнього Ощадбанку СРСР, яке знаходилося в Москві, за один день всі гроші з рахунків жителів УРСР та інших республік були перераховані в центральний банк. Якщо піднімати проблему повернення грошей, потрібно піднімати її на переговорах з Росією. Так як ця країна оголосила себе правонаступницею Радянського Союзу. До РФ перейшло все радянське майно за кордоном. А це означає успадкування і боргів, таких як, наприклад, вклади радянських громадян в Ощадбанку СРСР. Тому повернення повинно бути тільки з Москви, безумовно, з індексацією купівельної спроможності “.

Але зараз на переговорах з Росією абсолютно інший порядок денний.

Як повідомлялося раніше, переважна більшість українців, а саме майже 70%, вважають економічну ситуацію в країні дуже поганий.

Інфляція на споживчому ринку України в січні 2021 року склала 1,3%. За рік ціни зросли в середньому на 6,1%.

Джерело: Народна Правда
загрузка...