ФОПів заборонять брати на роботу: Кабмін направив до Ради скандальний законопроект

ФОПів заборонять брати на роботу: Кабмін направив до Ради скандальний законопроект
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Кабмін подав до Верховної Ради проект закону, який повинен змусити роботодавців оформляти трудові відносини з найманими працівниками “по-білому”. Іншими словами, приватні компанії можуть змусити укладати з працівниками трудові договори.

Як говориться в матеріалі “Сегодня”, громадське обговорення цього законопроекту почалося ще 6 лютого 2019 року, а в парламенті він був зареєстрований 9 лютого 2021 року.

Як говориться в пояснювальній записці до законопроекту, роботодавці “зловживають правом на укладення цивільно-правових договорів” – укладають з найманими працівниками не трудовий договір (робота за трудовою книжкою), а змушують реєструватися фізособами-підприємцями та укладають цивільно-правові договори: договору підряду, договору про надання послуг і т. д. Або взагалі не укладають жодних договорів.

З точки зору закону, такі відносини не розглядаються як трудові. Відповідно, працівник не може претендувати на соціальний пакет, як то оплата лікарняних, захист від невмотивованого звільнення і т. д. А роботодавець звільняє себе від сплати зарплатних податків. І, крім того, може істотно “економити” на інших податках.

“У нас є цілий ряд великих компаній, які утворюють просто конгломерати фізосіб-підприємців. Є тільки корпоративна вивіска, бренд, а під цим брендом працюють кілька десятків або навіть кілька сотень ФОП. Зараз ФОП можуть мати річний оборот до 7 млн грн, не сплачуючи ПДВ. Відповідно, якщо у великій компанії працюють 100 ФОП, вони можуть зробити оборот 700 млн грн, який можна показати, сплативши лише 5%, не сплачуючи ПДВ, не сплачуючи податок на прибуток”, – пояснює економічний експерт Олексій Кущ.

У законопроекті зазначено, що його мета – підвищити соціальну захищеність найманих працівників. Однак економісти запевняють: в уряді розраховують на збільшення податкових надходжень після прийняття цього закону, і на збільшення іноземних інвестицій.

Що чекає айтішників?

Як відомо, працівники сфери IT найчастіше значаться як ФОП. Вони свого часу вважали цей законопроект спробою знищити галузь. Однак територіальний директор кадрової компанії “ANCOR Ukraine” Юрій Перч вважає, що сфери IT нововведення не сильно торкнуться:

“У сфері IT в основному робота проектна. Тобто з’являється замовлення, якийсь проект – програмісти працюють, немає проекту – шукають іншого замовника. Тому для сфери IT робота за цивільно-правовими договорами не є чимось ганебним”.

Як будуть “обчислювати” порушників
У законопроекті сформульовані 7 ознак того, що відносини є трудовими і повинні підкріплюватися трудовим договором. Передбачено, що трудові відносини повинні оформлятися, якщо в наявності є мінімум три ознаки з семи.

1. Людина виконує роботу за дорученням і під контролем представника роботодавця.

2. Робота не передбачає конкретних результатів за певний період (на відміну від відрядної роботи).

3. У співробітника є робоче місце, він підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку компанії, в якій працює.

4. Компанія надає працівнику обладнання, сировину або т. п.

5. Співробітникові систематично виплачується винагорода в грошовій або натуральній формі (зарплата).

6. Роботодавець встановлює тривалість робочого часу і часу відпочинку.

7. Роботодавець відшкодовує працівникові вартість поїздок і інші фінансові витрати, пов’язані з роботою.

Нагадаємо, мінімальна зарплата в Україні виявилася майже в десять разів менше мінімалки, встановленої в багатьох країнах-членах Євросоюзу.

Як повідомлялося раніше, в Україні більше не обов’язково вести паперові трудові книжки . За бажанням співробітників їх можна залишити, але роботодавець вже не зобов’язаний зберігати документ. Крім того, пенсії за допомогою системи електронного обліку стажу призначатимуть автоматично.

Джерело: Народна Правда