В Україні запрацює ринок землі: чи допоможе відкриття даних отримати ділянку

В Україні запрацює ринок землі: чи допоможе відкриття даних отримати ділянку
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Ринок землі повинні відкрити трохи більше ніж через чотири місяці, і зараз активно проводиться підготовка до цієї події. Так один із напрямів, яким активно займаються різні держоргани останнім часом, – створення відкритих земельних реєстрів і онлайн-майданчиків, які дозволять кожному українцю бачити стан справ у земельній сфері. Другий важливий напрямок – зміни в законодавстві, які ще належить прийняти. На порядку денному – близько десятка законів і порядку 40 підзаконних актів.

Про те, чого чекати простим українцям, йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Автор матеріалу наголошує, земельна сфера на сьогоднішній день – одна з найбільш корупційних в Україні, поряд з архітектурно-будівельною, митною та податковою. До відкриття ринку сільгоспземлі в уряді планують підготувати інфраструктуру, яка зробить інформацію про землю і про інші природні ресурси відкритою і загальнодоступною.

Зокрема, вже в лютому Мінагрополітики обіцяє презентувати громадськості геопортал відкритих даних. Сьогодні у відкритому доступі є “Публічна кадастрова карта України”, яку веде Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру. На цій карті можна побачити, в чиєї власності знаходиться та чи інша ділянка землі, і замовити в Держкадастрі більш детальну інформацію про ділянки.

При цьому є проблема в тому, що ще не всі ділянки внесені до реєстру. Зокрема, не внесено багато матеріалів до 2013 року, які зберігалися виключно в паперовому вигляді. Також в процесі ревізії виявилася “пропажа” понад 5 млн гектарів сільгоспземель, які перебували у державній власності. Розібратися в ситуації повинні правоохоронні органи.

Чи допоможе відкриття даних отримати землю?

За статтею 121 Земельного кодексу, сьогодні кожен громадянин України має право отримати ділянку землі безкоштовно. Однак, як відомо, відсутність відкритої інформації про землі часто стає перешкодою для отримання громадянами “вільних” ділянок під будівництво або інші потреби. Чи вирішать цю проблему після того, як Держкадастр буде наповнений, а інформація з нього стане загальнодоступною?

Експерти з недовірою ставляться до такої перспективи.

“Зараз важко щось говорити, оскільки незрозумілий реальний і повний функціонал цього порталу. На даному етапі презентували тільки його відкриття. Щоб запустити такий портал, наповнений реальними і достатніми даними (в тому числі відомостями до 2013 року, які знаходяться на паперових носіях) , потрібно завершити інвентаризацію земель, завершити аудити, здійснити перенесення всіх даних в цей портал. Я сумніваюся, що зараз відбувається повне перенесення всіх даних з паперових носіїв, так як це не так легко, як кажуть нам реформатори. Велика кількість паперових носіїв і документів знаходяться не в органах кадастру, а в місцевих органах, архівах і т. п. “, – говорить Василь Рущак, керуючий партнер фірми” PROPERTY “.

Юрист Наталя Нечаєва, керівник однойменного адвокатського бюро, вважає, що портал геоданих як мінімум допоможе потенційним покупцям і власникам землі отримати більше відомостей про ту чи іншу ділянку.

“За фактом цей інтернет-ресурс повинен бути дуже схожий на карти Google, проте із відображенням точних даних про правовий статус земельних ділянок, їх призначення, власників, навантаження, комунікації, корисні копалини. Сподіваюся також, там будуть відображатися дані про надані права на видобуток корисних копалин, якщо це ліси – про наявні дозволи на вирубку і т. д. Дані геопортала розширюють можливість громадян перш за все в тому плані, що дозволять значно швидше і якісніше провести попередній аудит такої ділянки, визначити його сильні і слабкі сторони. Бо часом і сам продавець не має в своєму розпорядженні усі дані. А для їх отримання необхідно направляти запити в різні державні та комунальні інстанції “, – говорить Наталя Нечаєва.

Однак після відкриття ринку землі роздавати землю безкоштовно і всім підряд не планується – за винятком деяких пільгових категорій. Таких як ветерани АТО, члени сільських громад і т. д.

Поки змін до законодавства не вносили. Але експерти кажуть: в перспективі купувати ділянки можна буде тільки на аукціонах.

“Стовно придбання ділянок, що належать органам місцевого самоврядування, то ініціаторами продажу, швидше за все, як і раніше будуть виступати місцеві ради або об’єднані громади. Вони стверджують переліки вільних ділянок до продажу через аукціон. Відповідно, придбати у власність вільну земельну ділянку комунальної власності ( без капітальних споруд на ньому), наприклад, для забудови можна саме на таких аукціонах “, – пояснює Наталя Нечаєва.

Законопроект про земельні торги (№2195) планується прийняти найближчим часом. Він передбачає, що торги будуть проводитися в єдиній електронній системі в формі електронного аукціону в режимі реального часу. Доступ до них зможе отримати будь-який громадянин України.

Багато документів скасовують
В процесі реформування кадастру відбудеться реформа землевпорядної та містобудівної документації. Багато типів документів і багато процедур будуть скасовані. 

Зокрема, скасовуються:

  • дозвіл на розробку проекту землеустрою для зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності;
  • державна експертиза землевпорядної документації;
  • попереднє узгодження матеріалів місця розташування об’єкта;
  • узгодження органів екології та органів охорони культурної спадщини;
  • спецдозвол на зняття та перенесення ґрунтового покриву;

Крім того, істотно спрощується процедура зміни цільового призначення земельних ділянок. А містобудівна документація стане одночасно і земельною документацією.

Одночасно обіцяють вирішити проблему з необгрунтованими відмовами по внесенню інформації в Держгеокадастр.

“Ми зменшуємо кількість документів і спрощуємо доступ до послуг. У цьому філософія дерегуляції: все, що створює корупційні ризики і складності для бізнесу, має відійти в минуле, до того ж вже найближчим часом”, – заявив під час презентації “дорожньої карти” реформи землі міністр агрополітики Роман Лещенко.

Однак якщо скасування одних документів багато вітають (наприклад, скасування дозволу на розробку проекту землеустрою для “приватників”, навколо яких будувалося багато корупційних схем), то інші новації у деяких викликають побоювання. Зокрема, керівників громад хвилює скасування погоджень в органах екології, а кияни дивуються, як це забудовники не повинні брати дозволи в органах з охорони культурної спадщини. Автори реформи обіцяють, що всі необхідні заборони і дозволи міститимуться в самих даних кадастру.

Як повідомлялося раніше, 28 квітня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав закон про ринок землі № 552-ІХ, який Верховна Рада прийняла 31 березня 2020 року. Документ передбачає формування законодавчого поля для впровадження ринкового обороту земель сільськогосподарського призначення.

31 березня монобільшість Верховної Ради підтримала в цілому запуск ринку землі в Україні. Законопроєкт підтримали на вимогу МВФ і після нагального прохання президента Володимира Зеленського.

Цей закон дає можливість відкрити ринок землі вже з 1 липня 2021 року, що дозволить українцям купити до 100 га землі, при цьому купувати землю зможуть тільки фізичні особи.

Джерело: Народна Правда