Ціни на продукти в Україні злетіли: чи буде ще подорожчання

Ціни на продукти в Україні злетіли: чи буде ще подорожчання
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Ціни на продукти харчування в Україні в 2020 році істотно злетіли. Наприклад, яйця подорожчали на 70%, масло – на 50%, цукор – на 50-60%.

Про це з посиланням на статистичні дані повідомляє ТСН.

Loading...

Борошно подорожчало приблизно на 20%. Макарони, крупи, молочка, м’ясо додали в середньому по 10% до попередньої ціни. За літр рослинної олії треба викласти вже більше 60 гривень. Ймовірно, щоб не лякати покупців, тара зменшилася до 850 мілілітрів.

“У нас з вами світова ціна з однієї простої причини тому, що виробник ніколи в житті не буде продавати на внутрішній ринок дешевше, ніж він продає на експорт. У нього єдина ціна”, – говорить економіст Олег Пендзин.

Але якщо європейська сім’я витрачає на продукти харчування 12-18%, то українська – 50%, додав він.

Ціни підскочили вгору не тільки в Україні. На світовому ринку теж період зростання. Повідомляється, що через пандемію коронавірусу робітники не доїхали на збір врожаю. Крім того, через посуху недоотримали врожаї не тільки українські аграрії. Кукурудза – це корми, корми – це більше половини собівартості яєць, м’яса, молочки.

Індекс борщу у нас важливіше за індекс біг-мака. У традиційному першому блюді всі базові продукти харчування. Саме за цим індексом борщу легко відстежити коливання цін. Борщовий набір почав дорожчати в січні. Але плюс 10% – це все одно дешевше, ніж минулої зими. Подорожчання овочів експерти пояснюють сезонністю.

Хліб до борщу виріс в ціні лише на кілька відсотків, його вартість хлібобулочні комбінати стримують за рахунок кондитерки. У ціні печива і цукерок не тільки дорога складова – туди закладено частину вартості хліба.

За минулий рік українці зменшили споживання м’яса майже на півкілограма. Хоча ціна росла поступово і не переважила 10%. Вартість курятини, а саме її, через дешевизну, українці споживають більше, поки стримує скорочення експорту, викликане пандемією. А ціни на свинину і телятину – бідність населення.

Після Великодня ціни на яйця, якщо і не знизяться, то припинять зростати. На ринок вийдуть домогосподарства – потужний конкурент птахофабрик.

Щоб уникнути дефіциту цукру, уряд вже заявив про його імпорт. Чиновники кажуть, це сталося не тому, що свій цукор продали, а тому, що буряк погано вродив. А продаж за кордон зернових до нового врожаю обіцяють жорстко контролювати.

Експерти раніше заявляли, що ціни на продукти в Україні знову злетять навесні 2021 року. В основному подорожчають зернові, овочі та фрукти. Інфляція в цей період складе 7-8%. Економічний експерт Олег Пендзин назвав категорії продуктів, які подорожчають найбільше.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...