Хто головний: жіночі гормони

Хто головний: жіночі гормони
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я

Перепади настрою, погане самопочуття, поганий або, навпаки, занадто хороший апетит – ось неповний перелік тих станів, які у жінок часто списується на «гормони». Насправді гормони в жіночому організмі, втім, як і в чоловічому, так чи інакше, впливають на всі життєві процеси. Відмінність статевих гормонів лише в тому, що вони виробляються і впливають циклічно. Чи можна визначити, який з них головний?

Естрогени

До естрогенів відносяться естрадіол, естріол і естрон. У репродуктивному віці найбільш важливим є естрадіол . Більшу його частину продукують яєчники, меншу – підшкірна жирова клітковина. Естрадіол посилено виробляється в першій половині циклу і готує слизову оболонку матки до зачаття. На овуляцію припадає пік його вмісту в крові, а після вироблення зменшується – до початку наступної менструації. З віком синтез естрадіолу знижується.

Loading...

Після зачаття головним стає естріол, який теж виробляється в яєчниках. Естріол бере участь в зростанні вагітної матки і розвитку плода, поступово частина його починає вироблятися плацентою, а пізніше печінкою плода. Ще естріол бере участь в дозріванні проток молочних залоз під час вагітності.

Естрон бере участь у формуванні вторинних статевих ознак і дозріванні матки у дівчаток, а після настання менопаузи стає основним естрогеном. Його функція в цей період – пом’якшення дефіциту естрадіолу.

Хто головний: жіночі гормони

Прогестогени

Це група жіночих гормонів, основним з яких є прогестерон. В основному вони продукуються жовтим тілом яєчника, а після дозрівання плаценти – нею. Прогестерон називають головним гормоном вагітності, після зачаття його синтез збільшується. Він відповідає за збереження і нормальний розвиток вагітності, а також готує молочні залози до лактації.

Гормони аденогіпофіза

Аденогіпофіз – ділянку головного мозку, що синтезує гормони. Серед них є і ті, які регулюють роботу жіночої репродуктивної системи. Це лютеїнізуючого гормону (ЛГ), фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) і пролактин.

ФСГ і ЛГ забезпечують чергування фаз менструального циклу і можливість настання вагітності:

  • ФСГ – відповідає за розвиток фолікулів в яєчниках, регулює синтез естрогенів.
  • ЛГ – так само, як ФСГ, бере участь в регуляції синтезу естрогенів, ініціює овуляцію і трансформацію залишку фолікула в жовте тіло – то, яке синтезує прогестерон. Також ЛГ підтримує жовте тіло при настанні вагітності до тих пір, поки не буде досягнутий необхідний рівень хоріонічного гонадотропіну, який візьме на себе цю функцію.

Пролактин відповідає за лактацію: регулює дозрівання молочних залоз у вагітних, а після пологів – вироблення молока. Ще однією його функцією є блокування ЛГ і ФСГ. Вона включається при підвищенні рівня пролактину, яке відбувається під час вагітності та лактації, а також при стресі. Цей механізм захищає організм жінки від перевантажень.

Таким чином, на різних етапах життя жінки головну роль відіграють різні гормони, а всі разом вони створюють злагоджену симфонію, яка і забезпечує чудові можливості жіночого організму.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...