Пенсії в Україні будуть зменшуватися: чому індексація не допоможе

Пенсії в Україні будуть зменшуватися: чому індексація не допоможе
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

З 4 березня українці почнуть отримувати перераховані пенсії, але з 11,1 млн осіб доплати отримають всього 8 млн пенсіонерів. Середній розмір підвищення складе близько 300 грн. Але навіть після цього більшість українців на заслуженому відпочинку залишаться за межею бідності. Левова частка пенсіонерів отримує виплати, розмір яких нижче фактичного прожиткового мінімуму.
Про те, як будуть знижуватися пенсії, йдеться в матеріалі “Обозревателя”.

Відзначимо, з березня українці з повним стажем отримуватимуть пенсію не нижче 2,2 тис. грн. А ті, хто досяг 65-річчя, вже зараз повинні отримувати від 2,4 тис. грн. Така пенсія, навіть за скромними підрахунками Мінсоц, – гарантована бідність.

Loading...

Фактичний прожитковий мінімум на пенсіонера становить 3,5 тис. грн. І це з урахуванням неповного “кошика”, до якого не входять витрати на інтернет, мобільний зв’язок, відпочинок і т.д. Всі українці старше 60 років, які отримують менше зазначеної суми, знаходяться за межею бідності.

Абсолютною межею бідності в Україні можна вважати фактичний розмір прожиткового мінімуму. І він майже в два рази вище ніж той, який використовують в бюджеті для визначення мінімального розміру соцвиплат.

“Прожитковий мінімум, який використовується для призначення соціальних виплат, вже давно не відповідає його реальному розміру. Це просто цифра, на основі якої рахують мінімальні соціальні стандарти”, – говорить експерт в сфері пенсійного забезпечення Лідія Ткаченко.

Згідно з довідковими даними Пенсійного фонду України, середня виплата, наприклад, в Чернігівській області становить всього 2,2 тис. грн. Це означає, що в цьому регіоні абсолютна більшість українців на заслуженому відпочинку перебувають за межею бідності. Загальну картину (середній розмір пенсії по країні) витягають за рахунок показника в Києві, Донецькій, Луганській областях. Тут через високі білі зарплати показник вище.

Які пенсії в Україні
Середній розмір пенсій становить 3507 грн. Але і це на 14 грн менше “межі бідності”. Завідуюча сектором досліджень рівня життя населення Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН Людмила Черенько розповідає, що справедливий розмір пенсії не може бути нижчим за фактичний прожитковий мінімум:

“Тут складно міряти всіх пенсіонерів під одну лінійку. У 2017-му році була хороша ідея диференціювати пенсії. Щоб ті, хто працював в неофіційному секторі, або мало працював і не набрав стажу на трудову пенсію, отримував забезпечення на рівні офіційного прожиткового мінімуму. А ось люди, які відпрацювали офіційно багато років, отримували не мінімальну виплату, а пенсію на рівні фактичного прожиткового мінімуму. Але, на жаль, ця диференціація не втілилася. Зараз багато людей, які пропрацювали довгі роки, все одно отримують мінімальну пенсію. У цьому головна несправедливість “.

Зараз українці на пенсії отримують близько 28,7% останньої зарплати, кажуть в Мінсоцполітики. Поступово ця цифра знизиться до 18%. Наприклад, з зарплатою в 10 тис. грн зараз можна отримувати близько 2,87 тис. грн, а у 2055-му при таких же умовах вже 1,8 тис. грн.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зовсім вважає, що через 15 років українці (якщо нічого не змінити) взагалі не будуть отримувати пенсії. Причина все та ж – демографічна ситуація.

Чому пенсії будуть скорочуватися?

  • з 2017-го скоротили “вартість” кожного року стажу. В результаті всі пенсіонери за новими правилами отримують виплату на 26% нижче;
  • в 2000-х посилили вимоги до стажу: у нього перестали зараховувати період навчання, час, коли співробітник “значився”, але не отримував зарплату і т.д;
  • в 2016-м в два рази скоротили єдиний соцвнесок (ЄСВ) з зарплати – він поповнює бюджет Пенсійного фонду;
  • демографічна ситуація в країні погіршується: працюють стає менше, а число пенсіонерів (у відсотковому співвідношенні) зростає;
  • в Україні низькі зарплати, великий рівень тіньової економіки.

 

Як повідомлялося раніше, пенсійний вік в Україні з 1 квітня збільшать для тих українок, які народилися після 1 квітня 1961-го. Вони зможуть отримувати виплати з 60 років.

Напередодні в Кабінеті міністрів України повідомили , що доплати пенсіонерам 75-80 років почнуть виплачувати не з 1 липня, а тільки з 1 жовтня 2021 року. Розмір компенсації складе 400 гривень.

Джерело: Народна Правда