Терміни установки газових лічильників перенесли: хто зможе заощадити, а кому доведеться платити більше

Терміни установки газових лічильників перенесли: хто зможе заощадити, а кому доведеться платити більше
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Терміни установки газових лічильників в квартирах українців перенесли на період з 2021-го до січня 2023 року. Чиновники запевняють, що лічильники в більшості випадків дозволять економити. Також українців попереджають, якщо вони відмовляться встановлювати прилад обліку, це можуть розцінити як порушення і перевести на граничні норми споживання.

Про те, хто повинен платити за установку лічильника, а також скільки вийде заощадити, йдеться в матеріалі “Обозревателя”.

Loading...

Хто повинен заплатити за лічильники?
В тариф на розподіл газу вже закладені кошти на установку лічильників. Наприклад, в 2020-м на це йшло 4,5 грн з кожних сплачених 100 грн. Нардеп Сергій Шахов, який і став ініціатором перенесення термінів, підрахував: зібраних з 2016 року коштів вистачило б на установку трохи більше 1 млн лічильників.

І це при тому, що зараз, за словами глави профільного парламентського комітету Олексія Кучеренка, без лічильників газом користуються 2,1 млн сімей, а це приблизно 5,5 млн осіб.

“Витрати на установку індивідуальних лічильників природного газу для населення, що проживає в квартирах і приватних будинках, в яких це паливо використовується тільки для приготування їжі, передбачаються структурами тарифів на послуги розподілу природного газу починаючи з 2016 року”, – пояснює Шахов.

З лічильником можна економити?
Українці без лічильників платять за усередненою нормі. Наприклад, якщо в середньому споживачі за певний період використовують Х кубів газу, то без лічильника стільки оплачувати і доведеться. І навіть якщо ви витрачаєте в два рази менше, все одно без лічильника доведеться переплачувати.

Скільки потрібно платити згідно з нормативом сім’ї з трьох осіб:

є тільки газова плита – 9,6 кубометра (67 грн);

газова плита і водонагрівач – 31,47 кубометра (219,4 грн).

Якщо вам запропонували встановити лічильник, а ви самі від нього відмовилися, то це можуть розцінити як порушення і перевести на граничні норми споживання. А вони в кілька разів вище (з розрахунку на трьох осіб):

є тільки газова плита – 29,4 кубометра (205,5 грн);

газова плита і водонагрівач – 70,8 кубометра (494,8 грн).

Коли з лічильником доведеться платити більше?
Суми в платіжках залежать від багатьох чинників:

  • скільки осіб прописано і скільки насправді проживає;
  • як часто сім’я готує їжу і в яких обсягах;
  • яка техніка використовується.

Лічильник можна встановити і самостійно, не чекаючи, поки це зробить постачальник комунальної послуги. Прилад обліку разом з установкою обійдеться приблизно від 4 до 7 тис. грн. При покупці приладу потрібно враховувати наступні фактори: якщо газ використовується тільки для приготування їжі – підійде G1.4, якщо ж є газова колонка або котел, краще встановити прилад обліку G2.5 або G4. Перед вибором лічильника варто порадитися з експертами, так як від пропускної здатності приладу обліку залежить і його вартість.

Чи можуть встановити один лічильник на багатоповерхівку?
Ні. Лічильники на весь будинок можуть встановити, якщо на це дали згоду всі мешканці. Припустимо, що в будинку реально проживає 200 чоловік, а прописано всього 70. Витрачати газ будуть всі мешканці, а платіжки розділять за все на 70 осіб. В результаті за тих, хто живе не за пропискою, будуть платити сусіди.

Як повідомлялося раніше, в квітні-червні 2021 року постачальники газу мають представити річні тарифи на газ для населення. При цьому ціну на газ хочуть фіксувати на весь рік. В такому випадку влітку ціна буде вищою за ринкову, а взимку – нижче.

Українці суттєво переплачують за газ через так звані «температурні коефіцієнти».

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...