Великий піст: календар харчування і поради лікарів

Великий піст: календар харчування і поради лікарів
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

У понеділок, 15 березня, починається Великий піст. Його мета – підготовка до зустрічі Великодня.

Loading...

У Старому Завіті вона (підготовка) була пов’язана з позбавленням єврейського народу від рабства в Єгипті і переходом в Землю обітовану. Щоб це сталося, люди 40 років мандрували по пустелі, очищаючись від своїх гріхів і від тих людей, які не зберегли вірність Богу. В Новому Завіті, Пасха – це Воскресіння Христове, порятунок людства від рабства гріха і смерті. Пам’ять про 40-денний піст Христа в пустелі і про входження єврейського народу в Землю обітовану стала підставою для Великого посту. Під час нього ми очищуємося духовно і завдяки цьому можемо брати участь в перемозі Господа над смертю, яка і святкується Великоднем.

Про правила Великого посту «Вістям» розповів отець Митрофан, викладач Київської духовної академії.

Великий піст – 2021: дата і головні правила

Перша: торжество православ’я (21 березня)
Торжество православ’я – це свято на честь затвердження шанування ікон в церкві. Але, кажучи про ікону, церква також нам нагадує: перша ікона була створена Самим Богом: людина – це образ Божий. І під час посту ми прибираємо кіптяву, що нашарувалася зі своєю ікони, “реставруємо” себе, щоб відновити образ Божий.

Друга: Григорія Палами (28 березня)
Цей святий у своєму вченні пояснював, що людина може наблизитися до Бога настільки, що може навіть перетворитися тілесно, стати певною мірою подібною до Бога – обожитися. Ми не можемо стати Богом за своєю природою, але можемо обожитися по Його дару – благодаті, через молитву, піст і справи милосердя.

Третя: Хрестопоклонну (4 квітня)
До середини поста люди починають потихеньку слабшати від нього. Тому в цей тиждень на середину храму виносять хрест, і парафіяни поклоняються йому. Це нагадує про страждання Христа і заради чого Він їх терпів. Образ був розп’ятий Христа зміцнює людину далі в його пості.

Четверта: Іоанна Лествичника (11 квітня)
Цей святий був ченцем і хорошим психологом. Він намагався аналізувати свій духовний досвід, відзначав свої падіння і підйоми, створивши керівництво для інших поколінь. Його сходи як би розповідає, які кроки потрібно робити для духовного зростання і наближення до Бога, на що потрібно звертати увагу і чого уникати.

П’ята: Марії Єгипетської (18 квітня)
Марія, навіть будучи християнкою, до якогось моменту жила дуже блудно. Але потім, покаявшись, стала равноангельною святою. Вона ходила по воді, піднімалася в повітря, не знаючи людини, могла розповісти все про нього. Приклад Марії Єгипетської показує, що ніколи не пізно змінитися, що у всіх є шанс перетворитися і наблизитися до Бога. І якщо ви почали пост, а потім кинули, ніколи не пізно знову до нього повернутися або почати, якщо ще не починали.

Шоста: Входу Господнього в Єрусалим (25 квітня)
Господь увійшов в Єрусалим, щоб постраждати за нас. Він уже йде на Голгофу, наближається час Його страждань за нас.

Сьома: Страсна (26 квітня – 1 травня)
Це спогади останніх днів Христа: зрада Іуди, Таємна вечеря, Гефсиманське моління, арешт, допит, знущання і розп’яття. Це найсуворіший тиждень Великого посту. Ми переживаємо те, що Господь зробив заради нашого спасіння, і намагаємося зробити Його жертву не безплідною в нашому житті.

Відзначимо, лікарі кажуть, що в країні бушує коронавірус і зараз не можна відмовлятися від скоромної (білкової) їжі.

“Білок – це будівельний матеріал для нашого організму. Без нього не може відновитися жодна клітина, – коментує Галина Анохіна, д. м. н., професор кафедри дієтології та гастроентерології Національної медичної академії післядипломної освіти. – І він нам зараз як ніколи потрібен для того, щоб кількість імунних клітин було достатнім і імунітет міг виконати своє завдання “.

“Без білків тваринного походження ми не можемо жити. Це наша біохімія, природа, – пояснює Людмила Гончарова, імунолог, вірусолог, генетичний дієтолог, керівник клініки Goncharova Clinik. – Важливо розуміти, що організм не запасає білок. Тому якщо він не отримає його з їжі, то буде брати його, руйнуючи себе: з еластину, колагену, суглобів, хребта. У підсумку після посту людина може побачити більш в’ялу шкіру, більшу кількість зморшок, у нього можуть виникнути проблеми з суглобами і т. п. “.

За словами Галини Анохіної, не можна з’їдати менше, ніж 30 г білка в добу. “Інакше будуть розпадатися клітини імунної системи (вона не зможе нормально функціонувати), інших систем і органів”, – коментує експерт.

Нагадаємо, батька Митрофан підкреслює , з обмеженнями в раціоні важливо не перестаратися, щоб пост не позначився на ваших фізичних можливостях: «Ніхто не скасовував роботу, відповідальність перед іншими людьми, суспільством, тому не потрібно доводити себе до виснаження. Потрібно розуміти: календар поста – це монастирський устав, тобто написаний для ченців. Блаженніший митрополит Онуфрій каже, що потрібно розрахувати міру своїх можливостей. Можеш є один раз в день – їж. Можеш дотримуватися сухоядение по середах і п’ятницях – дотримуйся. Але тільки якщо дозволяють сили ».

Джерело: Народна Правда