Українці активно купують фальшиві COVID-довідки: що загрожує покупцям і продавцям

Українці активно купують фальшиві COVID-довідки: що загрожує покупцям і продавцям
Автор Желізняк Олександр в Коронавірус/Новини

В Україні вже масово продають фальшиві довідки про негативний тесті на коронавірус . Липові документи можна придбати за ціною від 900 до 1500 грн. В Європі українським довідками не довіряють, детально перевіряючи.

Про це йдеться в матеріалі “Обозревателя”.

“Ринок” підроблених медичних довідок в Україні існує не один рік, і дуже оперативно реагує на нові виклики. До створення фальшивих COVID-довідок підштовхнули також умови, які складалися c початку пандемії – спочатку пункти тестування не справлялися з навантаженням.

Зараз купити довідку про негативний результат тесту на коронавірус найпростіше в інтернеті. Купити підробку можна і за 400 гривень, а при замовленні потрібно лише вказати контактні дані з номером телефону. Далі з вами зв’яжуться для уточнення деталей. Пересилання – Новою поштою, обіцяють наступного дня. Але подібні анонімні ресурси виглядають не дуже надійно. Є й інші, більш дорогі варіанти.

Фальшиву довідку можна купити і в справжніх медичних лабораторіях, які роблять реальні тести. Журналісти провели експеримент в одній з лабораторій Києва, і довідка обійшлася в 700 гривень. Оплату за неї брали не як за традиційну послугу, а через поповнення мобільного телефону.

Роблять такі довідки і  безпосередньо туристичні фірми.

“У столичній турфірмі при покупці туру нам запропонували зробити тест у них, і результат буде негативний, що убезпечить нас від втрати грошей за поїздку. Коштує ця послуга 700 грн, а результат приходить на пошту або Нову пошту. Зараз ми в Єгипті і готелі тут забиті туристами з України. Швидше за все, частина з них саме з такими тестами”, – розповідає киянка (дівчина не захотіла називати свого імені).

В Європі українським довідками вже не довіряють. За словами директора адвокатського бюро “Ципін та партнери” Дениса Ципіна, за останні 1,5 місяці він побував в аеропортах 6 різних країн, і особисто переконався, що через активну практику підробки довідок, інші країни досить скептичні до українських документів:

“Я летів з України до Італії через Голландію, – розповідає Ципін. – Для продовження транзиту в аеропорту Амстердама навіть вимагають повторно провести тест. У інших країнах наші документи, в тому числі і довідки, беруть на тривале вивчення. Що не відбувається з пасажирами з інших країн”.

Відзначимо, тим, хто виготовляє і продає фальшиві медичні довідки, загрожує кримінальна відповідальність за статтею 358 “Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут або використання”. Вона передбачає:

  • штраф до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тис. грн);
  • або арешт на строк до шести місяців;
  • або обмеження волі на строк до двох років.

Українці, які користуються фальшивими довідками, часто забувають, що згідно з нашим Кримінальним кодексом карається не тільки виготовлення, а й використання підроблених документів.

За таке порушення передбачено:

  • штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн);
  • або арешт на строк до шести місяців;
  • або обмеження волі на строк до двох років.

Крім того, через підробку документів можна замість бажаної подорожі отримати тривалу заборону на в’їзд в країну.

Як повідомлялося раніше, ще одна людина померла після вакцинації препаратом від компанії AstraZeneca. На цей раз трагедія сталася в Грузії, там впала в кому після уколу 27-річна медсестра. Сьогодні вона померла.

У Верховній Раді зареєстрували законопроект, який може звільнити виробників вакцин / власника реєстраційного посвідчення від цивільної відповідальності за будь-які наслідки щеплень. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов говорить , що це необхідно для отримання Україною певних видів вакцин за механізмом COVAX.

Джерело: Народна Правда