Великий піст: священик розповів про головні правила поста і його адаптацію до COVID

Великий піст: священик розповів про головні правила поста і його адаптацію до COVID
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

У понеділок, 15 березня, починається найсуворіший і найдовший піст – Великий . Мета цього посту – підготовка до зустрічі Великодня. У Старому Завіті він був пов’язаний з позбавленням єврейського народу від рабства в Єгипті і переходом до Землі обітованої. Щоб це сталося, люди 40 років мандрували по пустелі, очищаючись від власих гріхів та від тих людей, які не зберегли вірність Богові.

Про правила Великого посту, а також його адаптацію до ситуації з коронавірусом “Вістям” розповів отець Митрофан, викладач Київської духовної академії.

Loading...

Отець Митрофан нагадав, що в Новому Завіті, Пасха – це Воскресіння Христове, порятунок людства від рабства гріха і смерті. Пам’ять про 40-денний піст Христа в пустелі і про входження єврейського народу в Землю обітовану стала підставою для Великого посту. Під час нього ми очищуємося духовно і завдяки цьому можемо брати участь в перемозі Господа над смертю, яка і святкується Великоднем.

Великий піст – 2021: дата і головні правила

За його словами, досягти очищення можна за допомогою молитов і посту. Потрібно відмовитися від м’яса, яєць, молочних продуктів. При цьому можна вживати рибу – на Вербну неділю і Благовіщення Богородиці.

“Завдання цієї тілесної стриманості – дати можливість людині побачити проблеми свого духовного життя. Як це працює, можна пояснити за допомогою такого способу. Грає оркестр, і тут вступають барабани, перебивають звучанням всі інші інструменти. Наша тілесність часом, як ті барабани, заглушає голос душі. Ми просто “заїдаємо” стрес, тривогу, якісь негативні емоції. Наприклад, з’їли щось солодке – і ніби як на душі стало спокійніше. Але проблема-то нікуди не поділася. І так відбувається день у день, з року в рік. Людина не працює над собою, намагається не вилікувати, а заглушити душевний біль їжею або випивкою. Коли ж вона  починає поститися, всі духовні неполадки вилазять назовні. Допомагає їх побачити молитва преподобного Єфрема Сирина, в якій просять у Бога: ” даруй мені бачити мої гріхи”. Так що головне завдання поста – це духовна робота над собою”, – зазначає отець Митрофан.

Він також підкреслює, з обмеженнями в раціоні важливо не перестаратися, щоб пост не позначився на ваших фізичних можливостях: “Ніхто не відміняв роботу, відповідальність перед іншими людьми, суспільством, тому не потрібно доводити себе до виснаження. Потрібно розуміти: календар поста – це монастирський статут, тобто написаний для ченців. Блаженніший митрополит Онуфрій каже, що потрібно розрахувати міру своїх можливостей. Можеш їсти один раз в день – їж. Можеш дотримуватися сухої їжі по середах і п’ятницях – дотримуйся. Але тільки якщо дозволяють сили “.

Викладач Київської духовної академії також дає деякі рекомендації з підготовки до Великого посту.

Так, потрібно узгодити з духівником міру свого поста: “Підійдіть до нього, розкажіть свої життєві обставини. Наприклад, священик може сказати:” Залишайте молочні продукти, крім середи і п’ятниці “. Важливо при цьому самому для себе встановити” буйки “, за які не можна запливати. Хтось може подумати: “Раз молочне дозволили, буду їсти і м’ясне”. Але не потрібно нахабніти. Все одно повинна бути якась дисципліна, навіть якщо є послаблення з боку священика. Особливу увагу на цьому тижні перед Великим постом приділіть Прощеної неділі. Піст – це в якійсь мірі подарунок Богові. А Господь каже: “Якщо ти принесеш дар твій до жертовника і там згадаєш, що брат твій має щось проти тебе, залиш там дар твій перед жертовником, і піди перш примирися з братом твоїм, і тоді прийди і принеси дар твій “(Матвій 5: 23-24). Тому в неділю прощення ми і просимо вибачення, щоб увійти в піст без каменю на серце. Найкраще особисто це зробити, поговоривши з людиною . Не варто висилати СМС або картинку в інтернеті. Це марнослів’я, за яким не відчувається духовної праці. Попросіть у Бога: “Господи, допоможи мені цей вузол розрубати”.

Отець Митрофан також звертає увагу на те, що відмовившись від скоромної їжі, не можна об’їдатися рослинної. Наприклад, людина знає, що можна вживати гриби під час посту, і їсть їх відрами. А хтось може просто з’їсти одну котлету, хоча йому, може, хочеться з’їсти їх десять. І ось це буде більше пост, ніж коли людина об’їдається грибами.

“І, звичайно, пам’ятаємо: пост – це не тільки про обмеження в їжі. Потрібно молитися, ходити щонеділі до церкви. Як мінімум один раз під час посту потрібно причаститися”, – підкреслив отець Митрофан.

Додамо, найважливіші в Великий піст – перша і остання тижні. Якщо з якихось причин не вийде ходити до церкви, в перший тиждень потрібно послухати онлайн або почитати Великий покаянний канон святого Андрія Критського. У церкві він читається на службах з понеділка по четвер. На останньому тижні Великого посту можна вдома перечитувати ті уривки з Євангелія, в яких згадуються Страсті Христові, його останні дні: Таємна вечеря, зрада Іуди, допити Пилата, розп’яття на хресті, поховання.

Для причастя можна запросити священика зі Святими Дарами до себе додому і причаститися келійно.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...