Українців змусять віднести накопичення в банк: усі подробиці податкової амністії

Українців змусять віднести накопичення в банк: усі подробиці податкової амністії
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

В Україні в період з 1 липня 2021 року по 1 липня 2022 хочуть провести одноразове декларування активів фізосіб. Кожен українець зможе проінформувати податкову про квартири, автомобілі, земельні ділянки, банківські рахунки та акції. Про походження цих доходів питати не будуть – в цьому і полягає суть амністії. Але якщо за наявне у володінні майно не були сплачені податки, доведеться заплатити від 2,5 до 9%, в залежності від виду активу.

Про те, як в Україні планують провести податкову амністію, йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Експерти кажуть, що про подачу “нульовий декларації” доведеться задуматися не тільки олігархам, а й простим українцям.

В Україні введуть «нульову» декларацію: кому і скільки доведеться платити

Кому доведеться звітувати (список неповний):

  • підприємцям, які не «світили” для податкової значну частину своїх доходів;
  • найманим працівникам, які отримують зарплати в конвертах;
  • українцям, які їздять на заробітки за кордон;
  • самозайнятих осіб;
  • тим, хто не зареєстрований як підприємець, але по суті веде підприємницьку діяльність, наприклад здає квартири в оренду.

По завершенні добровільного декларування то майно, про яке стане відомо податкової з декларацій, буде вважатися “стартовою базою”. І кожен наступний рік податківці будуть порівнювати вартість придбаного майна (квартир, машин, грошей на рахунках) з розміром офіційних доходів, з яких сплачено податки.

Припустимо, людина не подавав декларації, тобто не має майна понад нормативний. А нормативом в законопроекті вважається:

квартира площею до 120 кв. м;
будинок до 240 кв. м;
нежитлові будівлі менше 60 кв. м;
земельні ділянки в межах норм безоплатної передачі;
один автомобіль;
інші активи до 400 тис. грн.

Після закінчення податкової амністії він за рік заробив, за даними податкової, скажімо, 100 тисяч “білої” зарплати чи іншого доходу. І тут він купує квартиру або автомобіль, які коштують значно більше, ніж сума його офіційного доходу.

В очах податкової така покупка зроблена за гроші, з яких не були сплачені податки. А отже, людини змусять ці податки заплатити. Доведеться віддати державі 19,5% від суми покупки (18% податку на доходи фізосіб і 1,5% військового збору). І це не рахуючи штрафних санкцій, які також можуть бути введені.

Видання зазначає, готівкові гроші не підлягають “нульового декларуванню”. Але, як лазівкою, цим скористатися буде неможливо. Якщо в майбутньому людина захоче використовувати велику суму готівки для якоїсь серйозної покупки, йому доведеться доводити банку і податкової, що з цих грошей були сплачені податки.

Для тих, у кого готівки виявиться більше, ніж можна підтвердити декларацією про доходи або довідкою з місця роботи за 3 роки, в законопроектах передбачено інший спосіб легалізації – покупка спеціальних ОВДП.

Ці ОВДП будуть випускатися під час проведення одноразового декларування, до 20 червня 2022 року. Щоб купити ці облігації, потрібно буде все одно віднести готівку в банк і розмістити на спеціальному рахунку, який буде відкриватися саме для декларування. Ймовірно, походженням грошей, які надходять на спеціальний рахунок, банк цікавитися не буде, хоча точні правила ще повинен розробити Нацбанк. На ці гроші на ім’я клієнта банк придбає спеціальні облігації. І клієнт повинен заплатити державі внесок (податок) в розмірі 2,5% від номінальної вартості ОВДП. Якими будуть умови розміщення цих ОВДП, поки невідомо. Якщо вони будуть випускатися під звичайні відсотки, навіть за вирахуванням внеску, людина отримає прибуток приблизно як від розміщення на депозиті. Але можна припустити, що держава вирішить заощадити і розмістити спеціальні ОВДП під 0%. В такому випадку вийде, що людина, що декларує “чорний нал”, просто заплатить державі податок у розмірі 2,5% суми.

Відзначимо, в законі чітко не прописано, яке майно буде вважатися “придбаним за рахунок доходів, з яких не сплачено податки або сплачені не в повній мірі”. Наприклад, чи будуть вважатися таким майном квартири, куплені за готівку багато років тому, до появи вимоги про те, що угоди понад 50 тисяч гривень необхідно проводити через банк?

З іншого боку, на сьогоднішній день в Україні взагалі не існує обов’язкового декларування майна фізособами. Це зобов’язані робити тільки чиновники та інші особи, які підпадають під закон “Про запобігання корупції”. Однак під час податкової амністії фізособи повинні будуть декларувати і майно. Для цього передбачать спеціальну форму декларації. Таким чином, це може виявитися плавним переходом від декларування доходів до декларування майна, як це існує, зокрема, в розвинених країнах.

Як перевірятимуть фізосіб – теж поки невідомо, адже перевірки фізосіб на сьогодні взагалі не проводяться. І той факт, що людина не платить податки з доходів, може виявитися, тільки якщо він сам в цьому зізнається або хтось його “здасть”.

Щоб перевіряти відповідність доходів і витрат фізосіб, потрібно серйозно змінювати законодавство, а цими законопроектами такі нововведення не передбачені.

Як повідомлялося раніше, комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує Верховній Раді прийняти законопроект №5153 про так званої податкової амністії для громадян, які подали «нульову декларацію».

 

Джерело: Народна Правда