Підвищення пенсійного віку і нові тарифи: що зміниться для українців з 1 квітня

Підвищення пенсійного віку і нові тарифи: що зміниться для українців з 1 квітня
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

У квітні на українців чекає ряд нововведень: електронні рецепти, електронна прописка. Також чиновники обіцяють підвищити пенсії , ввести новий пенсійний вік і вимоги до стажу.

Як повідомляє “Сегодня”, з 1 квітня запрацює нова Програма медичних гарантій-2021. У ній оновилися списки програм безкоштовних послуг. Зокрема, якщо раніше безкоштовно надавалися послуги з діагностики та лікування онкохворих, то тепер з назви програми зникло слово “діагностика”. Зате з’явилася програма “Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями”. У безкоштовну програму лікування і супроводу пацієнтів з ВІЛ додали також тих, у кого тільки підозрюється ВІЛ. Також додалася програма “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”.

Loading...

У числі програм допомоги пацієнтам з COVID-19 залишилася безкоштовна стаціонарна допомога і безкоштовна вакцинація. А ось програми медичної допомоги мобільних бригад, які утворені для реагування на цю хворобу, в списку більше немає. При цьому з’явилася більш загальна програма – “Готовність до реагування на інфекційні захворювання та епідемії”.

Нагадаємо, що ці та інші безкоштовні програми припускають, що пацієнтові не потрібно платити тільки за послуги, які надаються в межах затверджених видатків на пацієнта. Так, передбачено, що Програма Медгарант-2021 буде покривати візит до стоматолога тільки на суму 116 грн, супровід вагітності – на суму 720 грн в місяць, лікування гематологічних та онкогематологічних захворювань – на 90,7 тис. Грн для дітей і на 25,9 тис. грн – для дорослих пацієнтів.

Список безкоштовних ліків, які надаються в рамках реімбурсації, поки не змінюється. А ось з липня в нього додадуться інсуліни та препарати, які прописують при розладах психіки і епілепсії.

Також в квітні МОЗ обіцяв запустити систему електронних рецептів. Зараз така система існує для ліків, які надаються в рамках реімбурсації (тобто безкоштовно). Однак про те, як саме буде працювати загальна система електронних рецептів, поки не повідомлялося.

З 1 квітня в Україні почнуть роботу перші пункти Системи авіаційної безпеки МВС. До складу бригад вертольотів і літаків Системи авіабезпеки входитимуть пілоти і медики. Одне із завдань нової служби – медична допомога. Передбачається, що авіація при необхідності буде доставляти пацієнтів в лікарні, а бригади медиків – до людей, які потребують допомоги.

Перші пункти запрацюють у Львівській області. В наступному місяці такі пункти відкриються в Київській області.

У квітні в Україні стартує експеримент з електронної прописки. За постановою Кабміну №1362 від 23 грудня 2020 року, з 1 квітня вся інформація про реєстрацію місця проживання або про зняття з реєстрації фізосіб повинна передаватися в Державну міграційну службу і до Єдиного державного демографічний реєстр тільки в електронному вигляді. Іншими словами, відпадає необхідність в паперових заявах. Передбачається, що заява про зміну місця реєстрації потрібно буде подавати в електронному вигляді, в тому числі це можна буде зробити через портал “Дія”.

Але експеримент з електронної прописки буде, очевидно, розширюватися поетапно. На перших порах дистанційно оформити реєстрацію або перереєстрацію зможуть власники ID-паспортів – за умови, що заявник прописується в те житло, яким володіє сам. Можна буде прописатися і за іншою адресою, якщо власник житла дасть свою згоду – теж в електронному вигляді.

Крім того, електронна прописка пошириться і на дітей з 14 до 18 років. Зараз, нагадаємо, дистанційно прописати до батьків можна тільки дітей до 14 років.

Пенсія

З 1 квітня змінюються вимоги до мінімального стажу, який дає право на пенсію. Пенсійний вік жінок, які виходять на пенсію за віком на загальних підставах, зрівнявся з пенсійним віком чоловіків. Тепер пенсію за віком будуть нараховувати жінкам тільки після досягнення 60 років (і більше). При цьому стаж повинен становити не менше 28 років. Тим, хто виходить на пенсію в наступному році, потрібно буде мати вже 29 років стажу для отримання пенсії за віком.

А ось для тих жінок, які претендують на пенсію за віком на пільгових умовах, пенсійний вік поки менше, ніж у чоловіків, які мають право на таку ж пенсію. Проте з 1 квітня і для них підвищується і пенсійний вік, і вимоги щодо стажу.

Так, для жінок, які працювали на підземних роботах та роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за “Списком №1”, пенсійний вік в цьому році становить 48 років, якщо вони народилися до 31 березня 1972 року, що і 48 років і 6 місяців – для тих, хто народився в період з 1 квітня по 30 вересня 1973 року.

При цьому мінімальний стаж у таких пенсіонерок, які вийдуть на пенсію після 1 квітня 2021 року повинен становити 18 років і 6 місяців. Для чоловіків, що працювали на шкідливих виробництвах, мінімальний пенсійний вік повинен становити 50 років, а мінімальний стаж з 1 квітня цього року збільшується до 23 років і 6 місяців.

Для жінок, які працювали на шкідливих роботах по “Списку №2”, пенсійний вік тепер становить 53 роки, якщо вони народилися до 31 березня 1968, і 53 роки і 6 місяців – якщо народилися з 1 квітня по 30 вересня 1968 року. Мінімальний стаж у цих жінок повинен тепер складати не менше 23 років і 6 місяців (у чоловіків – 28 років і 6 місяців)

Чоловіки старше 55 років, які працювали трактористами-машиністами в сільському господарстві, можуть тепер вийти на пенсію після 55 років, якщо мають стаж 29 років і більше. Жінки такий же професії, а також машиністи будівельних, дорожніх і вантажно-розвантажувальних машин – після 55 років при наявності стажу 23 роки і 6 місяців.

З 1 квітня також проведуть перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Однак перерахунок проводиться тільки в разі, якщо людина пропрацювала не менше двох років після попереднього перерахунку або нарахування пенсії. Коефіцієнт трудового стажу у формулі, за якою розраховуються пенсії, для таких пенсіонерів збільшать на 0,01 пункт за кожен рік, відпрацьований після нарахування або після попереднього перерахунку пенсій. Тобто для більшості – на 0,02.

Передбачається, що пенсії підвищаться у 2,7 млн чоловік. Звертатися до органів Пенсійного фонду їм не потрібно – всі розрахунки проходять в автоматичному режимі.

Тарифи
Нагадаємо, 31 березня закінчується термін дії постанови Кабміну, якою газ був зарахований до соціально значущих товарів і не повинен був підвищуватися вище 6,99 грн за кубометр. З квітня тарифи знову стануть ринковими і можуть почати зростати, це було в кінці минулого року. Економічних передумов для цього немає – до літа газ дешевшає на світових ринках. Однак, щоб захистити населення від подальших стрибків цін, в тому числі майбутньої восени, Кабмін зобов’язав постачальників газу сформувати і запропонувати населенню річний тариф на газ.

Річні тарифи можуть стати відомі вже в квітні. Але перші платіжки за новими тарифами ми отримаємо в травні. У квітні ж будемо платити за газ ще за тарифом 6,99 грн або нижче.

Нагадаємо, з 1 квітня діє заборона на вилов нерестових риб. Термін дії заборони встановлюються регіонами індивідуально. У цей період заборонений промисловий вилов риби, спортивна риболовля і підводне полювання. Але можна ловити рибу з берега на спінінг і одну вудку. Максимально дозволений вага улову – 3 кг на одного рибалку. До речі, в більшості регіонів крім риби в квітні заборонений також вилов раків.

А 10 квітня пройде пробне ЗНО. Оскільки в цьому році в зв’язку з епідситуацією кожному майбутньому абітурієнту дозволили здавати пробне ЗНО тільки по одному предмету, тестування з усіх предметів відбудеться в один день.

Як повідомлялося раніше, постачальники газу в Україні, починаючи з 1 квітня, зможуть встановлювати будь-які ціни на блакитне паливо, без обмеження Кабміну. Кілька компаній вже прийняли рішення підняти тариф з 6,99 до 8-25-8,85 грн за куб.

Джерело: Народна Правда
загрузка...
загрузка...