Озвучені ціни на продукти у квітні: що знову подорожчає

Озвучені ціни на продукти у квітні: що знову подорожчає
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Продукти в Україні продовжать дорожчати, черговий стрибок цін очікується перед Великоднем.

Про те, що подорожчає найбільше, йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Loading...

Відзначимо, за даними Укрстату, за останній рік продукти харчування подорожчали на 9,1%. А в Нацбанку прогнозують, що ціни на продукти харчування будуть зростати аж до появи нового врожаю. Причин для цього декілька: поганий торішній урожай, подорожчання палива, збільшення мінімальної зарплати. Крім того, оскільки Україна експортує багато видів сільськогосподарської продукції, ситуація на світових ринках позначається і на цінах всередині країни. А світові продовольчі ринки ростуть.

Овочі та фрукти

За даними аналітичної служби найбільшого оптового ринку “Шувар”, в березні буряк спочатку подорожчав в опті з 6 до 6,5 грн / кг, а в останні дні почав дешевшати. Ціна на моркву коливалася з 4,5 до 7 грн, але до кінця березня, як і на початку місяця, оптова вартість становила в середньому 5,5 грн / кг.

Стара білокачанна капуста спочатку подешевшала з 6 до 4,6 грн, а в останній тиждень березня знову подорожчала до 6 грн. А ось картопля подешевшала з 8 до 7,2 грн / кг, хоча в минулому році в цей час вже починала дорожчати перед зникненням.

Багато експертів прогнозують, що в квітні овочі борщового набору продовжать зростати в ціні. Адже, як правило, навесні запаси добігають кінця і попит випереджає пропозицію. Однак нерідко також буває, що імпорт стримує зростання цін на вітчизняну продукцію.

А ось молоді овочі в квітні зазвичай починають дешевшати. Так, рання капуста з’явилася на ринках в середині березня за оптовою ціною 35-37 грн / кг, а в останній тиждень місяця подешевшала на 4-5 грн. Тепличні огірки поки тримаються на рівні 54 грн / кг, хоча самі виробники вважають, що за квітень вони подешевшають як мінімум удвічі.

Помідори поки продаються тільки імпортні, і в березні вони навіть подорожчали з 31 грн до 40 грн. Однак у квітні на прилавках повинні з’явитися українські помідори, і ціни почнуть знижуватися, запевняють експерти.

Що стосується фруктів, то яблука в березні подорожчали в середньому на третину. Але зростання цін пояснювався в основному збільшенням частки імпортної продукції, яка дорожче вітчизняної. Запаси дешевих українських яблук до весни виснажуються. Тому в квітні буде більше пропозиції дорогих закордонних сортів і менше – українських.

Хліб і випічка

Подорожчання хліба триває з минулого року. За минулих 12 місяців продукт № 1 додав в ціні 12% (станом на 1 березня), в тому числі за січень – 1,1%, за лютий – 2,8%.

Причиною називають підвищення цін практично на всі інгредієнти, причому не тільки в Україні. Так, на світових ринках дорожчає зерно. Також підвищуються ціни на олію – через поганий торішній  врожай і зростання цін на світових ринках. Дорожчає цукор. В Україні соняшникова олія за останній рік подорожчала на 35%, цукор – майже на 62%. Відповідно, піднялися ціни на всі товари, до складу яких входять ці продукти: хлібо-булочні та макаронні вироби, випічка і солодощі.

Експерти вважають, що в квітні ціни на борошняне вже навряд чи сильно зміняться.

М’ясо-молочна продукція
Ціни на молочну продукцію в останнім часом змінювалися мало – 4% в порівнянні з минулим роком. А під час Великого посту, коли попит на цю продукцію падає, приводів для подорожчання тим більше немає. Хоча експерти зазначають, що виробництво молока знижується, але разом з тим констатують: завдяки імпортній  продукції споживачі цього практично не відчувають.

А ось яйця в цьому році стали лідерами подорожчання. За рік вони додали в ціні майже 85%. Зокрема, за даними Укрстату, в січні – більш ніж на 15%.

У березні яйця вже почали дешевшати. За даними “Шувар.інфо”, за місяць оптова ціна знизилася з 32 до 28 грн за десяток.

Однак в цьому році в кінці квітня яйця можуть знову дорожчати: перед Великоднем традиційно зростає попит на цей продукт.

М’ясо за останній рік подорожчало менше за інших продуктів – всього на 3,6%, за даними на початок весни. А в березні навіть намітилося зниження цін на деякі види м’яса. Але прогнози експертів на квітень розходяться. У Нацбанку, наприклад, вважають, що м’ясо навесні буде дорожчати через підвищення цін на корми для тварин. Зокрема, на вартість м’яса впливають ціни на зерно, а вони на світових ринках зростають.

Курятина і інші види м’яса дорожчають зараз у багатьох країнах. А оскільки Україна експортує цей товар, варто очікувати, що і всередині країни ціни на нього не будуть падати. До речі, в березні курятина вже подорожчала. Тушка – з 53 до 57,5 грн / кг, задня чверть – з 46 до 53 грн / кг.

Як повідомлялося раніше, в Україні знову подорожчають продукти, пов’язано це не з дефіцитом, а з цінами на паливо, газ і зерно.

Як повідомлялося раніше, ціни на майже всі продукти в Україні злетять і будуть зростати до травня. Причини: поганий урожай, висока вартість енергоресурсів і виснаження запасів. Найбільше подорожчають овочі.

Джерело: Народна Правда