У Кабміні хочуть сильно урізати лікарняні для українців

У Кабміні хочуть сильно урізати лікарняні для українців
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

В Україні можуть істотно зменшити розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності. Крім того, лікарняні листи планують перевести в електронну форму.

Відповідний законопроект щодо оптимізації функцій Фонду соціального страхування розробили в Мінсоцполітики. Документ оприлюднений для обговорення на офіційному сайті відомства, де кожен бажаючий може висловити свою думку щодо його підтримки чи навпаки.

Loading...

В уряді вирішили кардинально змінити існуючий порядок видачі та виплати лікарняних – розвантажити Фонд соцстраху в частині фінансування лікарняних і посилити контроль за їх випискою, пише “Обозреватель”.

Зокрема, проектом документа пропонуються такі новації:

1) Листок непрацездатності стане тільки електронним і буде формуватися на підставі медичного висновку, який теж буде створюватися в електронній формі. Медичний висновок має бути зареєстровано в електронній системі охорони здоров’я з відповідним висновком лікаря (комісії лікарів).

2) Електронний реєстр листків непрацездатності стане частиною реєстру застрахованих осіб, доступ до якого буде можливим за допомогою Єдиного вебпорталу “Дія”.

3) Фонд соцстраху буде проводити перевірку обґрунтованості медичних висновків з тимчасової втрати працездатності в медустановах і у лікарів, які здійснюють медичну практику як ФОП. Для цього у Фонді будуть впроваджені окремі посади – страхові експерти-лікарі. Їх завдання, обов’язки та функції будуть окремо визначені Кабміном. При перевірці обґрунтованості медичних висновків такі страхові експерти матимуть право безпосередньо відвідувати медичні установи, витребувати необхідну інформацію, копії документів та матеріалів. Також вони матимуть доступ до інформації з обмеженим доступом.

4) У разі встановлення факту необгрунтованого медичного висновку, на підставі якого був виданий листок непрацездатності, Фонд буде звертатися до лікарів, які підписали такий медвисновок, з вимогою компенсувати суми, які були виплачені за відповідним лікарняним. Примітно, що така вимога про сплату суми компенсації за листком непрацездатності, сформованому на підставі необгрунтованого медичного висновку, буде прирівняна до виконавчих документів, і,відповідно, компенсацію з лікарів зможуть стягувати в примусовому порядку.

5) Виплата лікарняних з коштів Фонду буде починатися з 11-го дня непрацездатності. До того, протягом 10 днів, лікарняний працівнику буде зобов’язаний виплачувати роботодавець. Зараз діє норма, згідно з якою роботодавець оплачує тільки перші 5 днів лікарняного, а далі починає виплачувати Фонд соцстраху.

6) Лікарняні не надаватимуть за період простою, крім випадків, коли тимчасова непрацездатність настала до простою.

7) Розміри лікарняних посібників стануть меншими. Зокрема:

50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років (зараз до 3 років);

60% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 10 років (зараз від 3 до 5 років);

70% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 10 до 15 років (зараз від 5 до 8 років);

80% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж від 15 до 20 років;

100% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 20 років (зараз від 8 років).

Деякі зміни торкнулися і допомоги по вагітності та пологах. В уряді хочуть скоротити терміни його виплати – протягом 2 місяців з дати народження дитини (зараз 70 днів). Також планують конкретизувати розмір допомоги на поховання – два прожиткових мінімуми для працездатних осіб, який є чинним на дату смерті (зараз цей розмір визначається Фондом, але не може бути менше одного прожиткового мінімуму).

Як повідомлялося раніше, в Мінсоцполітики планують підвищити розмір прожиткового мінімуму, від якого залежать багато показників виплат – від для зарплат до податків і штрафів, але офіційні показники все одно не зможуть наздогнати зростанням цін.

Як повідомлялося раніше, пенсійний вік для жінок 1 квітня підвищено до 60 років.

Джерело: Народна Правда