Головне – не їжа: священик про те, що не можна робити в Великий пост і що потрібно знати

Іван Сидор про Великий піст і те, що важливіше за відмову від м'яса

Головне – не їжа: священик про те, що не можна робити в Великий пост і що потрібно знати
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

У понеділок, 15 березня біля православних і греко-католиків України почнеться Великий піст . Він триватиме до 1 травня – до Великодня, який цього року припадає на 19 квітня.

Loading...

Про те, як підготуватися до посту, від яких продуктів відмовитися і чому момент з харчуванням під час посту – зовсім не найголовніший, в інтерв’ю НАРОДНОЇ ПРАВДИ розповів помічник митрополита Православної церкви України Єпіфанія, священик храму Теплої Софії Іван Сидор, відомий українцям як дзвонар Майдану .

– Для чого взагалі було встановлено пост, адже мова не тільки про обмеження на певні продукти?

– Ми постимо перед якимись важливими святами, які зіграли важливу роль у порятунку людства. Воскресіння Христове – це свято над святами, Господь смертю переміг смерть і воскрес. Відповідно, перед цим святом встановлюється найсуворіший піст, тому він і називається Великим. Петрівка передує Дню пам’яті святих апостолів Петра і Павла, Успенський піст (в серпні, – НП) – Успінню Божої Матері, Пилипівка, або Різдвяний – Різдва.

Згадка про піст є ще в Старому завіті. У Новому завіті першим постником був Іоанн Хреститель. Він постив, бо тілесно і духовно готував себе до важливої події – зустрічі з Ісусом Христом. А Спаситель постив 40 днів в пустелі, і ми можемо згадати, що там його спокушав диявол. Тобто пост встановлюється перед якимось важливим подією – зустріччю з Богом.

– Які продукти не можна їсти в цей час?

– Щодо цього в православної церкви існують чіткі правила. Наприклад, зараз (на момент розмови, – НП) ми знаходимося в періоді сиропустной неділі. Тобто на цьому тижні ми ще їли сир, але вже не їли м’яса. Чому так? Тому що попередню неділю було Мясопустная. Церква постановляє: той, у кого є здоров’я, бажання, воля і сили, повинен утриматися від вживання м’яса. На цьому тижні ми ще їли сир, а вже з неділі будуть заборонені також і молочні продукти.

Церква влаштовує так, щоб людина не повинна була відмовлятися від м’яса і молочних продуктів в один день, тому що це певний стрес для організму, який навіть може нанести шкоду. Тому церква готує нас поступово: в перший тиждень відмовляємося від м’яса, а на наступній – від молочного. В цілому ми не вживаємо цих продуктів 47 днів.

Головне – не їжа: священик про те, що не можна робити в Великий пост і що потрібно знати

Іван Сидор

– Але їжа – це лише один з аспектів поста. Що щодо організації своєму повсякденному житті?

– Потрібно розуміти, чому церква встановлює певні обмеження. Людина повинна навчитися володіти собою і своїми бажаннями, тобто мати волю. І цього не навчишся, поки не почнеш себе в чомусь обмежувати. Для багатьох людей не їсти м’яса – взагалі не проблема. Та й що це за пост для людини, коли він і так його не їсть? Вони не відчувають ніяких обмежень. Тому багато людей роблять для себе пост в певних речах. Найпростіші приклади: не дивитися телевізор, проводити в інтернеті не більше години в день і так далі. Одна жінка розповідала мені, що якось цілий пост не фарбувала собі нігті. Здавалося б, дрібниця, але насправді є люди, які не можуть без цього жити.

Найважче – відмовитися від того, до чого ти звик. Ідеально, якщо людина кине палити на час посту. Якраз тут є питання: чи зможе він себе обмежити? Або ти керуєш собою, або, навпаки – тобою щось керує, як нікотин?

Апостол Павло говорить, що все мені корисно, але ніщо не повинно мною заволодіти. Ми можемо вживати м’ясо або молоко, це корисно, але це не повинно нами володіти. Ми повинні правильно підготувати себе до зустрічі Воскресіння Христового як в тілесному плані, так і в духовному. І останній зазвичай важливіше.

Буває, що людина не вживає молока і м’яса, але стає дратівливим, засуджує людей, нервує і лається. Є такий вислів: “Не їж ближнього свого”. Буває, що людина не їсть заборонених продуктів, але “їсть” близьких. В такому випадку краще їсти м’ясо, а не тих, хто поруч. У всьому має бути розумна межа, а тілесний піст повинен обов’язково поєднуватися з духовним. А що таке духовний піст? Більше молитви, сповідь, причастя, а також наш стиль життя, коли ми менше засуджуємо, заздримо, обманюємо і піддаємося поганим звичкам, будь то алкоголь, сигарети або перегляд серіалів.

– Можна сказати, що людина піддає себе певному випробуванню.

– Той, хто постив, може підтвердити – після цього і свято відчувається по-іншому. Навіть передчуття того, що після приходу свята ти з’їси крашанку, особливе для тіла. Крім того, така людина більше поважає себе самого за те, що зміг 47 днів в чомусь себе обмежити. Це означає, що він не є пристрасним, а якщо навіть і є, то він може цими пристрастями управляти. Адже тиждень-два не скуштувати м’яса досить складно, з часом виникає спокуса десь тихенько його з’їсти.

Але людина повинна зберігати тверезість розуму. Якщо ти бачиш, що не можеш стриматися, дратуєшся, і навколо тебе страждає вся родина, то краще з’їж м’ясо, тільки дай спокій сім’ю. Адже мета посту – не нашкодити, а, навпаки, допомогти.

Інше питання – це хворі люди, яким потрібно їсти молочні продукти і м’ясо, щоб зміцнювати організм. Церква благословляє їх і дозволяє не постити, щоб не нашкодити організму, тому що пост повинен бути тільки на користь.

Є ще одна категорія людей, які використовують пост виключно для таких дріб’язкових моментів, як схуднення. Але це неправильний підхід.

 

Джерело: Народна Правда