Банки масово блокують рахунки українців у рамках фінмоніторингу: як уникнути неприємностей

Банки масово блокують рахунки українців у рамках фінмоніторингу: як уникнути неприємностей
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

В Україні банки масово блокують кошти на рахунках українців, вимагаючи документи, що підтверджують джерело доходів. Такий обов’язок поклали на банки ще кілька років тому, в рамках закону про фінансовий моніторинг, але систему досі налагоджують.

Про те, чиї кошти можуть заблокувати і як уникнути блокування, пише “Обозреватель”.

Loading...

Відзначимо, фінансовий моніторинг – один з методів протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму, а в українських реаліях – і ухилення від сплати податків. В рамках фінмоніторингу банки зобов’язані сприяти тому, щоб виявляти надходження на рахунки коштів невідомого походження.

Наприклад, якщо людина регулярно отримує зарплату в розмірі 6 тис. грн і раптово покладе на рахунок 500 тис. грн – банк повинен вимагати у неї документи, які підтверджують, що кошти отримані легально, зі сплатою всіх податків.

Підозрілі операції моніторять щодня. Їх визначають внутрішньобанківські програми виходячи з певних алгоритмів. Найбільший мінус для клієнта в цій ситуації – банки перевіряють походження коштів тільки після того, як почалася операція, а не до фактичного отримання грошей. Відповідно, якщо в силу будь-яких причин ви не підтвердите походження своїх коштів, то вже не зможете відмовитися від послуг. Ваш рахунок заблокують, а подальшим розглядом займуться правоохоронці.

Відтак до 30 червня банки повинні повністю забезпечити настройку та автоматизацію всіх необхідних для фінмоніторингу процесів. І чим більше впроваджується ця система, тим частіше відбуваються випадки блокування.

До прийняття закону про фінмоніторинг обов’язкову перевірку проходили всі операції фізичних і юридичних осіб на суму більше 150 тис грн. Зараз, за словами експертів, не існує єдиного суворого правила щодо суми або регулярності платежів, які слід вважати підозрілими. Вони різні в різних банків і категорій клієнтів.

Припинятися можуть операції, які не відповідають типовому поводженню для певної категорії:

  • Невідповідність доходів. Людина отримує зарплату в 10-20 тис. грн щомісяця, а потім раптово пробує внести на рахунок 200 тис. грн.
  • Регулярні однотипні платежі. Наприклад, людина щодня отримує певну суму коштів і переводить її в банкоматі. Або кожен день по кілька разів отримує перекази від різних фізосіб. Така поведінка здасться банку дуже схожою на підприємницьку діяльність, яку не можна вести за допомогою приватних рахунків.

Але під фінмоніторинг в першу чергу потрапляють категорії клієнтів, діяльність яких пов’язана з ризиками незаконного отримання коштів. Звичайним клієнтам боятися не потрібно.

Член Ради НБУ Віталій Шапран відповідно до закону є публічною особою. Тому сам часто проходить через процедури фінмоніторингу. Щоб зайвий раз не зіткнуться з проблемами, він радить усім клієнтам заздалегідь повідомляти банку про зміни у своєму фінансовому становищі. Наприклад, надати довідку з місця роботи, якщо Ви ФОП – декларацію в податкову, якщо Ви продавали квартиру – копію договору на купівлю-продаж квартири.

Банки України визначили нові процентні ставки для населення в серпні 2020 року.

До системи BankID НБУ підключилися два нових банки в статусі абонентів-ідентифікаторів – Ukrsibbank BNP Paribas Group та Укргазбанк.

Джерело: Народна Правда