Банки почали примусово списувати борги українців: хто може залишитися без грошей

Банки почали примусово списувати борги українців: хто може залишитися без грошей
Автор Марія Петренко в Економічна правда/Новини

Банки почали автоматично списувати заборгованості українців на вимогу державних і приватних виконавців. Це стосується тих громадян, які внесені до Єдиного реєстру боржників.

Loading...

Згідно з інформацією в Опендатабот, зараз в цьому Реєстрі знаходиться 5,5 мільйона боргів.

Більшість боргів – заборгованості перед комунальними установами, штрафи за порушення правил дорожнього руху або несплату аліментів.

На сьогоднішній день до системи автоматичного списання вже підключено 7 банків -ТАСкомбанк, ПриватБанк, Універсал Банк (monobank), ОКСІ Банк, Банк Восток, Індустріалбанк, ПроКредит Банк.

У тестовому режимі до цієї системи поки підключені 44 фінустанови. Це означає, що вони дали попередню згоду на приєднання.

Як стверджують в Мін’юсті, в цілому таку модель роботи підтримують нібито 62 з 73 банків.

Нагадуємо, з 6 квітня вступив в силу наказ Мін’юсту, згідно з яким з рахунків боржників гроші будуть списуватися автоматично. Раніше виконавці і банки могли примусово стягувати тільки кошти за несплату аліментів.

В інших випадках банки могли блокувати рахунки, але для стягнення коштів потрібен був окремий паперовий запит.

Також були проблеми з банківською таємницею. За законодавством банк зобов’язаний розкрити її виконавцю, проте часто робив це у вигляді надання загальної інформації про наявність чи відсутність рахунку.

12 лютого Нацбанк вніс зміни до своїх правил – тепер банки зобов’язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника і сумі коштів на них.

Тому, на сьогоднішній день процедура автоматичного стягнення коштів з рахунків боржників проходить таким чином:

  • виконавець за допомогою автоматизованої системи створює вимогу на отримання інформації про наявність рахунків боржника і грошових коштів на них;
  • всі вимоги від виконавців завантажуються в інформаційні системи банків, які перевіряють, чи є у них рахунки боржників;
  • якщо рахунки є, система банку не пізніше ніж за годину передає виконавцю інформацію про ці рахунки і суми на них;
  • виконавець формує в системі постанову про арешт коштів, після чого відповідальна особа банку виконує таке рішення.

Як ми вже розповідали раніше, в Україні банки масово блокують кошти на рахунках українців, вимагаючи документи, що підтверджують джерело доходів.

А тим часом, колишній глава правління «ПриватБанку»Олександр Дубілет оголошений у розшук.

Джерело: Народна Правда
загрузка...