Торгівля паливом – мабуть один з найприбутковіших легальних бізнесів в світі. Боротьба за цей ринок ведеться постійно і ведеться всіма доступними способами. Україна тут не стала винятком. Звичайно, часи лихих 90-х пішли в історію, і вже ніхто не стріляє на дорогах, і не спалює заправки конкурентів. Але на зміну «братків» прийшло нове покоління виконавців брудної роботи – медіакіллери, кишенькові експерти і псевдоаналітиків паливних ринків.
Їх головне завдання – інформаційно захистити свого клієнта, а це як правило великі мережі АЗС, і максимально насолити конкурентам, а по можливості і нацькувати на них перевіряючі органи.
І потрібно визнати, за такі послуги цинічні і безпринципні «експерти» отримують вельми і вельми високу плату.
Яскравий представник цієї касти – власник консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн. Цей персонаж вже давно мешкає в «паливній тусовці» України і, як показує практика, не гребує навіть найбруднішими прийомами.
У розпорядження журналістів потрапили дані про його фінансових справах – і масштаб сум, м’яко кажучи, вражає. Навіть побіжного погляду на рахунку Куюна досить, щоб зрозуміти, що він давно і цілеспрямовано займається просуванням інтересів окремих гравців паливного ринку: пише замовні статті, підтасовує аналітику і маніпулює даними про ціни та якість палива. І отримує він за таку роботу «кругленькі» суми.
Щедрі спонсори – скільки і за що платять Куюну
Головний «годувальник» Куюна – це мережа заправок ОККО. Наприклад, що належить ОККО компанія Галнафтогаз перевела на рахунки «А-95» в 2019 році 1,3 млн грн, в 2020 – 1,2 млн грн. Офіційно гроші були сплачені за організацію публічних заходів, а по факту – за «чорну» медіа-кампанію проти конкурентів ОККО.
Про те, за якими схемами Куюн працює зі своїми замовниками, дуже детально описували в матеріалі «Картельна змова АЗС або як ОККО, Нафтогазова Асоціація та псевдоекспертів Куюн грабують автомобілістів» .
Наприклад, в один прекрасний момент група Куюна опублікувала прес-реліз про необхідність посилити боротьбу з тіньовим ринком нафтопродуктів. Через два тижні Нафтогазова асоціація України (пов’язана з ОККО), посилаючись на цей реліз, закликає Камін рішуче присікти нібито виявлені тіньові схеми. Через місяць за указом КМУ АЗС, нафтобази та міні-НПЗ починають трясти перевіряючі. НАУ тут же висловлює прем’єру Шмигаль «повагу і вдячність».
В результаті у виграші виявилася саме мережу ОККО: перевірки торкнулися тільки тих мереж, які пропонують паливо дешевше і не женуться за маржею в 9-11 гривень на кожному літрі, як це робить ОККО.
Паралельно Куюн виправдовує в ЗМІ штучно завищені ціни на паливо на АЗС ОККО, а також запевняє, що компанія не має відношення до фінансування російського тероризму в українському Криму, де цілком привільно продовжує працювати мережа заправок ОККО.
Що цікаво, «консалтингові послуги» надає не тільки «А-95» Куюна, але і для чогось створений окремий ФОП. Нафтогазова асоціація України щомісяця переводить на його рахунку до 400 тисяч гривень.
Згідно з даними з рахунків ФОПа Куюна, які є в розпорядженні редакції, НАУ перевела цьому «експерту» 200 000, 100 000 і 73 000 гривень в якості оплати за надання інформаційних послуг. І такі транзакції проходять регулярно. Які послуги можуть так дорого коштувати?
І бізнес у Куюна, потрібно визнати, процвітає. В середньому в рік консалтингова група «А-95» отримує близько 4,5 млн грн на рік – і це тільки «білий прайс». Крім цього стільки ж щороку надходить на рахунки ФОПів Куюна і його рідного брата Артема, за сумісництвом заступника голови КГ «А-95». Згідно з податковими деклараціями, в 2019 році Сергій Куюн отримав 4,6 млн грн, Артем Куюн – 4,9 млн грн. У 2020 році – 4,2 млн грн та 4,3 млн грн відповідно.
На одній «аналітиці» таких грошей не заробиш. Очевидно, що це оплата за замовні статті, лобізм, цькування конкурентів, запити до Кабміну, маніпуляції з даними паливних ринків та інші послуги, які Куюн надає ОККО і іншим замовникам.
Податкові декларації Сергія Куюна за 2019 і 2020 роки
Податкові декларації Артема Куюна за 2019 і 2020 роки
Податкові маніпуляції Куюна і його клієнтів
При цьому Куюн не гребує і податковими маніпуляціями. Наприклад, по даним ЗМІ, він уклав договір про надання послуг між ТОВ «Консалтингова група« А-95» і самим собою як фізичною особою підприємцем. За всі ті ж сумнівні «інформаційно-консультаційні послуги» консалтингова група платить його ФОПу чималі 1 млн 60 тис. Грн щомісяця. На обличчя класична схема переведення в готівку грошових коштів та оптимізації податків. Наприклад, відрахування ПДФО знижені на 558 тис. Грн, військового збору на 46,5 тис., ЄСВ – на 78 тис.
«Клієнти» Куюна теж сумлінністю не відрізняються. WOG та ОККО на двох повинні до держбюджету сотні мільйонів гривень – це штрафи за ухилення від сплати податків, картельні змови, штучне завищення цін і знищення конкуренції. Замість того, щоб заплатити і працювати чесно, мережі банкрутують свої активи і перекидають борги на них.
А ось Куюна назвати банкрутом вже ніяк не вийде. За гроші, які йому платять «вдячні клієнти», він веде розкішний спосіб життя , завів шикарний автопарк з Volvo ХС90 (2017 г.в), Ford Ranger (2014 г.в), Citroen Picasso (2015 г.в), Audi A3 (2016 г.в). Так само Сергій і Артем Куюн обзавелися приватними будинками в престижних котеджних містечках під Києвом.
Втім, дорогі тачки і життя на широку руку не принесли Куюну авторитету – для багатьох учасників паливного ринку його ім’я вже давно стало прозивним і це лише питання часу, коли його фінансові махінації стануть предметом кримінального розслідування.