Справжні шпигуни залишилися: всі подробиці скандалу з висилкою українського дипломата з РФ

Справжні шпигуни залишилися: всі подробиці скандалу з висилкою українського дипломата з РФ
Автор Романова Марі в Закордонна правда/Новини

ФСБ Росії 16 квітня затримала українського консула Олександра Сосонюка , порушуючи Віденську конвенцію про дипломатичні відносини 1961 року. У ФСБ звинуватили дипломата в спробі “отримати закриту інформацію, що міститься в базах даних правоохоронних органів і ФСБ”. При цьому українські експерти кажуть, що бази, про які кажуть росіяни, не є секретними.

Loading...

Про це йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Як відомо, відповідно до Віденської конвенції про дипломатичні відносини 1961 року, яку підписали Україна та Росія, консули і посли країн мають дипломатичний імунітет і тому не підлягають арешту або слідству. Максимум, що Росія може зробити в даній випадку, – оголосити Сосонюка персоною нон грата і вимагати його вислати. Незважаючи на це, Сосонюк досі не повернувся в Україну.

Як каже колишній керівник одного з управлінь СБУ, знайомий з методами розвідки і контррозвідки, те, що сталося в Росії, було провокацією росіян:

“Цей висновок я зробив виходячи з того, що наш дипломат нібито намагався добути секретну інформацію. Але справа в тому, що бази, про які кажуть росіяни, не є насправді секретними. Мало того, всю цю інформацію можна отримати, перебуваючи в Києві. Тепер виникає питання, навіщо дипломату, який є нібито шпигуном, так невиправдано ризикувати? Це просто смішно. Але діям росіян є пояснення. Вони дуже поспішали. Саме тому розіграли карту з продавцем і базами даними. Подібні бази нібито з персональними даними – вони є у відкритому доступі і не цікавлять нашу розвідку. Таку інформацію легко отримати без ризиків і без здійснення якихось негласних дій. Тобто залишається лише один варіант – навмисна провокація. Її мета – показати, яка ж погана Україна і як її дії спрямовані проти Росії . Втім, до міжнародного скандалу ця ситуація не дотягне”.

Одночасно з цим співрозмовник видання не виключає, що в консульстві є і справжні українські шпигуни:

“Весь цей скандал – це точкова інформаційна атака, а не викриття шпигуна. Стосовно шпигунства в прямому сенсі слова, то це загальносвітова практика. Хто і в якій формі це робить – це вже індивідуальні нюанси”.

Видання зазначає, що за останні 5 років скандали зі “зливом” баз в РФ відбуваються практично щороку. Як правило, доступними за невеликі гроші опиняються бази даних банків і держустанов. Парадоксально, але восени 2016 року доступними для покупки в Росії виявилися бази даних з іменами правоохоронців, які за службовим обов’язком боролися з витоком інформації. Крім того, за даними російських ЗМІ, у відкритому доступі тоді виявилися персональні дані ВІЛ-позитивних громадян, які якимось чином значилися в списках тих, кому банки відмовляють у кредитах.

Одночасно з цим базами торгують і в Україні. Наприклад, на одному з популярних в Києві книжкових ринків за 5 тис. грн. ділки пропонували базу з даними декількох тисяч українців. За словами продавців, база включала прізвище, ім’я, по батькові, дату народження та місце реєстрації громадян. Предметом продажу в Україні нерідко стають бази клієнтів певних компаній.

Нагадаємо, напередодні в Чехії заявили про те, що змушені вислати 20 російських дипломатів. На такі заходи зважилися після підозр у причетності російських спецслужб до вибуху на складі боєприпасів під Врбетіце в 2014-му. Віце-прем’єр, глава МВС і виконуючий обов’язки міністра закордонних справ Чехії Ян Гамчек кілька днів тому заявив , що поліція Чехії знала про те, що до вибухів в 2014 році причетні шпигуни ГРУ Олександр Мишкін і Анатолій Чепіга.

У свою чергу міністерство закордонних справ Росії твердить, що звинувачення Чехії в тому, що за вибухом на складі боєприпасів стояли російські шпигунські служби, є необгрунтованими і абсурдними. Москва має намір помститися за висилку з Праги 18 співробітників російського посольства.

Джерело: Народна Правда
загрузка...