Вчені встановили, чи є зв’язок між радіацією та генними мутаціями у дітей “чорнобильців”

Вчені встановили, чи є зв’язок між радіацією та генними мутаціями у дітей “чорнобильців”
Автор Желізняк Олександр в Новини/Правда про здоров'я

Вчені зі США, України, Японії та Росії під керівництвом Мередіт Їгер з Національного інституту раку США вивчили за допомогою методу повногеномного секвенування клітини зародкової лінії дітей, батьки яких зазнали опромінення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, і не виявили в них надлишкових новоутворених мутацій.

Результати дослідження, які підтверджують те, що пошкодження ДНК, які викликані іонізуючим випромінюванням, не передаються у спадок, опубліковані в журналі Science.

Вплив іонізуючого випромінювання збільшує мутагенез ДНК, в результаті чого у людей, які перенесли радіаційне опромінення розвиваються онкологічні та інші захворювання, пов’язані з розривами ланцюжка ДНК. Напередодні група вчених проаналізувала геноми 130 дітей з сімей ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС та технічного персоналу станції, які зазнали опромінення. Всі діти були зачаті і народилися вже після аварії в період з 1987 по 2002 роки.

Майже всі успадковані генетичні варіації присутні в зародковій ДНК принаймні одного з батьків. Однак невелике число переданих варіантів унікальні. Вони виникають через випадкові мутації в гаметах, статевих клітинах – сперматозоїдах і яйцеклітинах. Саме такі мутації називають новоутвореними, або мутаціями de novo (DNMs). Це єдиний клас геномних варіацій, зміст яких не піддаються еволюційному відбору, тому вони представляють великий інтерес для вчених, що займаються спадковими хворобами.

Завдяки розвитку новітніх методів геномного секвенування, тільки останнім часом стали можливими дослідження на популяційному рівні повного потрійного генома батька, матері і дитини, що необхідно для підрахунку мутацій de novo.

Сьогодні вчені оцінюють DNMs в популяції на рівні 50-100 нових мутацій на індивіда в поколінні. Результати нового дослідження показують, що у дітей, чиї батьки зазнали опромінення на Чорнобильській АЕС, цей показник не перевищує среднепопуляціонний і у них немає надлишкових мутацій в клітинах зародкової лінії. Іншими словами, у дітей, які народилися після аварії на Чорнобильській АЕС, вчені не виявили помітних генетичних відхилень, які передавалися б у спадок.

Раніше один з ліквідаторів аварії на ЧАЕС, пожежний з Прип’яті Петро Шавро розповів , що ще до подій 26 квітня 1986 був інцидент з витоком радіації на ЧАЕС, тоді загинули шестеро людей.

 

Джерело: Народна Правда