Чорнобильська катастрофа – 35 років: як це було

Чорнобильська катастрофа – 35 років: як це було
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Сьогодні, 26 квітня, виповнюється рівно 35 років з дня Чорнобильської атомної катастрофи. Радіацією було заражено 200 тис.кв. км земель, 70% з них – території України, Білорусі та Росії.

Нагадаємо, потужний вибух на 4-му енергоблоці атомної станції стався в ніч на 26 квітня. Вночі реактор був зупинений для планових робіт і проведення випробувань на турбогенераторі. О 01:23 показники потужності різко збільшилися, стався вибух. Вибухова хвиля повністю зруйнувала реактор, в приміщеннях блоку і на даху почалася сильна пожежа. Через загоряння розплавилися залишки активної зони реактора, де знаходилося ядерне паливо. Змішавшись з бетоном і піском, вони розтеклися в підреакторні приміщення.

Вже через кілька хвилин на місце трагедії прибула бригада пожежників службовці військової охоронної частини з Прип’яті, саме вони не допустили подальшого розповсюдження вогню на інші блоки. Загони, щи пиибули на місце аварії, працювали без засобів захисту і отримали несумісні з життям дози радіації.

Безпосередньо під час вибуху загинув оператор циркуляційних насосів Валерій Ходемчук. Наступного ранку від травм помер працівник пусконалагоджувального підприємства Володимир Шашенок.

Від променевої хвороби протягом трьох місяців помер 31 чоловік. За наступні 15 років наслідки радіоактивного впливу стали причиною загибелі від 60 до 80 осіб. 134 людини перенесли променеву хворобу. За даними медичних досліджень, після Чорнобильської аварії стався стрибок виявлення онкозахворювань серед населення Європи. Кількість жертв до теперішнього часу достовірно невідомо, в 2005 році ВООЗ опублікувала дані, згідно з якими в результаті трагедії всього могло загинути до 4 тисяч чоловік.

Як повідомлялося раніше, вчені з США, України, Японії та Росії під керівництвом Мередіт Йігер з Національного інституту раку США вивчили за допомогою методу повногеномне секвенування клітини зародкової лінії дітей, батьки яких зазнали опромінення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році, і не виявлено в них надлишкових новоутворених мутацій.

Раніше один з ліквідаторів аварії на ЧАЕС, пожежний з Прип’яті Петро Шавро розповів , що ще до подій 26 квітня 1986 був інцидент з витоком радіації на ЧАЕС, тоді загинули шестеро людей.

 

Джерело: Народна Правда