Ціни на газ і електроенергію в Україні злетять: експерт озвучив причину

Ціни на газ і електроенергію в Україні злетять: експерт озвучив причину
Автор Желізняк Олександр в Економічна правда/Новини

Ціна електрики повинна становити більше 3 грн / кВт⋅ч, але піднімати її, швидше за все, будуть поступово. В першу чергу вартість кВт * год може зрости до 2,2 грн. Одночасно з цим приблизно на 10% зростуть тарифи на газ.

Про це в коментарі UBR заявив колишній міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель.

“Зараз планується продовжити дію положення про спецзобов’язання (ПСО) ще на 2 місяці – розглядається такий проект рішення уряду. Це означає незмінні тарифи для населення, які сьогодні так само незмінні на підставі ПСО”, – відзначає експерт.

Він також додав:

“У нас протягом двох місяців залишиться незмінною ціна на електричну енергію для населення. Це означає, насправді, що ринок і далі фінансово незбалансований. Особливо з огляду на те, що влітку у нас ціна на електричну енергію або, точніше, електричного “міксу” – дорожче. За рахунок того, що в цьому “міксі” – більше поновлюваних джерел, а саме сонячної генерації, яка збільшує загальну ціну кіловатт⋅часа. Це означає, що треба повертатися з часом до питання зменшення перехресного субсидування. За рахунок нього зараз генерація доплачує за населення. Якщо цього не зробити, то з часом просто не буде фінансових ресурсів генерації для того, щоб закуповувати паливо, здійснювати ремонти та покривати критичні витрати”.

Оржель підкреслив, що якщо говорити безпосередньо про електричну енергію, щоб вона відповідала ринковій вартості, то це – більше 3 грн / кВт⋅ч для населення. Таким чином, з 1,68 грн / кВт⋅ч зросте до більш ніж 3 грн / кВт⋅ч.

“Упевнений, що восени таке рішення не приймуть, адже це б’є по кишенях споживачів і миттєво відбивається на рейтингах будь-якої влади. Однак без певного підвищення неможливо збалансувати ринок”, – говорить експерт.

При цьому ціна на газ буде визначальною для теплової енергії. Сьогодні, коли встановлюється єдина ціна на весь рік (річний тариф), прогнозується, що вона може залишатися на поточному рівні або вирости на 10%. Залежно від того, як складеться кон’юнктура європейського ринку, ситуація на газовому ринку України для промислових споживачів і т.п., буде, відповідно, визначатися вартість газового ресурсу для ПСО, що йде на теплову енергію. З іншого боку, є позиція Міжнародного валютного фонду щодо виключення будь-яких субсидій на ринку і надання адресних субсидій. Тому в позитивному сценарії ціна на тепло залишиться на поточному рівні або зростатиме за ціною газу.

За розрахунками, ціна повинна бути більше 3 грн / кВт⋅ч. Однак ціну треба підтягувати до 2-2,2 грн / кВт⋅ч, щоб споживач міг поетапно сприйняти такі збільшення.

Нагадаємо, напередодні були опубліковані річні тарифи на газ для населення. Нові ціни почнуть діяти з 1 травня 2021 року і, в порівнянні з рівнем початку року, складуть в середньому 8 гривень за кубометр.

Раніше президент асоціації «Надрокористувачі України» Роман Сторожев заявляв , що тарифи на газ в Україні з 1 травня будуть річними. Через ситуацію на європейських ринках, вартість одного кубометра може підскочити з близько 7 до 12 гривень.

Напередодні і інші експерти говорили, що через річні тарифи українці будуть переплачувати за газ.

 

Джерело: Народна Правда