Нардепи прийняли “земельну конституцію”: що передбачає закон

Нардепи прийняли “земельну конституцію”: що передбачає закон
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Народні депутати прийняли законопроект №2194 ( Земельну конституцію ), яка необхідна для повноцінного запуску ринку землі в державі.

Документ підтримали 284 парламентарія. Очікується, що документ запустить реформу системи управління в сфері земельних відносин, зніме штучні обмеження господарської діяльності для спрощення доступу до земельних ресурсів населення і бізнесу. Також передбачається, що документ дозволить скасувати зайві дозволи, дублювання процедур перевірки документації із землеустрою, а також усуне корупційні ризики.

Loading...

Як говориться в матеріалі “Обозревателя”, за документом, на місцях повинна відбутися земельна децентралізація, і право розпоряджатися землями за межами населених пунктів отримають органи місцевого самоврядування через механізм земельних аукціонів. Йдеться про 10 млн га. Виняток становитимуть лише землі під об’єктами державної власності.

Згідно з новими правилами, органи місцевого самоврядування зможуть:

 • самостійно змінювати цільове призначення земельних ділянок приватної власності;

   

 • отримають право затверджувати плани детального планування території за межами населених пунктів;

   

 • отримають право боротися із самовільним зайняттям ділянок і нецільовим використанням земель за межами населених пунктів;

   

 • затверджувати документацію із землеустрою та містобудування в межах всієї території об’єднаної територіальної громади (зокрема за межами населених пунктів);

   

 • отримають повний доступ до Державного земельного кадастру, у них з’являється можливість надавати будь-яку кадастрову інформацію.

Також повідомляється, що Держгеокадастр остаточно втрачає свої надповноваження щодо розпорядження землями і контролю за їхнім використанням. Фактично цей держорган припиняє своє існування як головний земельний орган в Україні і переходить у статус “сервісного центру”. Нардепи сподіваються, що цей крок знищить величезну кількість корупційних схем у земельній сфері.

Серед іншого, законопроєкт дозволить скасувати усі зайві погодження для формування земельних ділянок. Відтак, тепер:

 • скасовується інститут державної землевпорядної експертизи, за яку громадянам часом доводилося платити сотні тисяч гривень та чекати близько 20 днів на формування чи оцінку ділянки;
 • документація із землеустрою буде перевірятися лише один раз – на етапі внесення відомостей до Державного земельного кадастру;
 • ліквідується поняття агрохімічної паспортизації земель, яке також мало корупційну складову;
 • вводиться обов’язкове страхування відповідальності виконавців робіт перед замовниками за помилки, яких припустилися під час складання документації;
 • прибираються зайві та дозвільні процедури-дублі: скасовується процедура попереднього погодження матеріалів місця розташування об’єкта на земельній ділянці, спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок;
 • скасовується необхідність отримання погодження на зміну цільового призначення земельної ділянки в низці держорганів, зокрема в Кабміні і Верховній Раді щодо особливо цінних земель;
 • суміжні громади отримують можливість самостійно визначати спільні кордони своїх територій за домовленістю між собою;
 • сертифікованим інженерам-землевпорядникам надається право державних кадастрових реєстраторів;
 • передбачено відхід від “паперової” тяганини: документація із землеустрою та технічна документація з оцінки земель буде розроблятися винятково в електронному вигляді й завірятися електронним цифровим підписом розробника.

Відомо, що після ухвалення закону ринок земель несільськогосподарського призначення відкриється для іноземців. Відтак, із Земельного кодексу усунуть норми, які обмежують можливість іноземних фізичних і юридичних осіб купувати вільні від забудови земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів.

Як відомо, відповідно до статті 121 Земельного кодексу, сьогодні кожен громадянин України має право отримати ділянку землі безкоштовно. Однак, як відомо, відсутність відкритої інформації про землі часто стає перешкодою для отримання громадянами «вільних» ділянок під будівництво або інші потреби. Чи наважиться ця проблема після того, як Госгеокадастр буде наповнений, а інформація з нього стане загальнодоступною? Експерти з недовірою ставляться до такої перспективи.

Як повідомлялося раніше, 28 квітня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав закон про ринок землі № 552-ІХ, який Верховна Рада прийняла 31 березня 2020 року. Документ передбачає формування законодавчого поля для впровадження ринкового обороту земель сільськогосподарського призначення.

31 березня монобільшість Верховної Ради підтримала в цілому запуск ринку землі в Україні. Законопроєкт підтримали на вимогу МВФ і після нагального прохання президента Володимира Зеленського.

Цей закон дає можливість відкрити ринок землі вже з 1 липня 2021 року, що дозволить українцям купити до 100 га землі, при цьому купувати землю зможуть тільки фізичні особи.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...