Конфлікт інтересів: Санкції проти телеканалів зможуть розглядати лише ті судді, які мають допуск до держтаємниці та зарплата яких залежить від СБУ

Конфлікт інтересів: Санкції проти телеканалів зможуть розглядати лише ті судді, які мають допуск до держтаємниці та зарплата яких залежить від СБУ
Автор Желізняк Олександр в Новини

Станом на кінець квітня на розгляді Касаційного адміністративного суду перебуває 9 позовних заяв, які стосуються запровадження санкцій щодо телеканалів. Проте, як з’ясувалося, не кожен суддя зможе їх розглянути.

Про це пише “Закон і Бізнес“.

Loading...

Як і прогнозували експерти (див. “ЗіБ” №16), на заваді розгляду цієї категорії справ уже стає допуск до державної таємниці — як учасників процесу, так і суддів. Зокрема, як повідомила прес-служба Верховного Суду, під час розгляду справи №9901/42/21 за позовом ТОВ “Лідер ТВ” двоє суддів взяли самовідвід через відсутність у них доступу до державної таємниці.

Згідно із повідомленням, Служба безпеки України надіслала до ВС документи, на яких ґрунтувалося рішення Ради національної безпеки і оборони щодо запровадження санкцій, які містять державну таємницю. Тож справу повторно розподілили між суддями КАС, які мають допуск і доступ до державної таємниці.

Аналогічні відомості надіслала СБУ і в іншій справі — за позовом ТОВ “Новини 24 години”. Тобто КАС, вочевидь, не обмежиться виключно зіставленням повноважень президента та Закону “Про санкції”, а й має намір проаналізувати достовірність та належність доказів, якими вони обґрунтовані. Хоча в експертів виникають питання щодо можливості аналізу в порядку адміністративного судочинства доказів, збір яких, вочевидь, мали здійснити у межах кримінального провадження.

Крім того, КАС розглядає й інші позови, в яких оскаржується указ Президента від 2.02.2021 №43/2021 щодо застосування персональних санкцій. Зокрема, ТОВ “Новий Формат ТВ”, ТОВ “ТВ Вибір”, “Аріадна ТВ”, ТОВ “Телерадіокомпанія “112-ТВ”, ТОВ “Телерадіокомпанія “Нові комунікації” та ТОВ “Партнер ТВ”.

Прикметно, що Законом “Про судоустрій і статус суддів” передбачено доплати за допуск до документів, що мають ступінь секретності “Цілком таємно”, — 10% і “Таємно” — 5% від посадового окладу. Для суддів КАС це 15,8 тис. грн і 7,8 тис. грн на місяць, відповідно. При цьому цей допуск до таємниці надає та сама СБУ. Тобто, у цьому випадку судді перебувають певною мірою в залежності від прискіпливості тих, хто перевірятиме в СБУ їхню благонадійність. Або, навпаки, позбавить такого допуску в разі сумнівів щодо відповідності певним критеріям. 

Джерело: Народна Правда
загрузка...