Зарплати не перекриють зростання цін, а інфляція прискориться: економісти тривожать прогнозом

Зарплати не перекриють зростання цін, а інфляція прискориться: економісти тривожать прогнозом
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Експерти озвучили консенсус-прогноз основних економічних показників в країні на II квартал 2021 року: інфляція прискориться, зарплати хоч і зростуть, але їх підвищення не у всіх перекриє зростання цін. Через карантин побільшає безробітних. З позитиву тільки відносно стабільний курс долара.

Про це йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Loading...

Всі експерти прогнозують високу інфляцію – від 2,5% до 3,5% за квартал (в I кварталі – близько 3%). Головних причин дві: зростання комунальних тарифів через можливе скасування їх держрегулювання і підвищення цін виробників.

“Інфляція прискориться за рахунок скасування дотування ціни енергоносіїв для населення. Якщо Кабмін знайде інший вихід – це поставить хрест на співпраці з МВФ”, – говорить член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

При цьому віце-президент з питань економічної політики в Українській спілці промисловців і підприємців Віктор Скаршевський сподівається, що ціни підвищаться за квартал не більше ніж на 2,5%. А глава Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський вважає, що за три місяці ціни виростуть ще на 3,5% – найбільше подорожчає їжа.

“Динаміка зростання продовольчих цін збережеться високою, що пов’язано з прискоренням зростання цін виробників, спробами перекласти збільшені витрати на енергоносії, паливо і мінімальні зарплати на кінцевого споживача. Але слабкість попиту, викликана локдаунами стримуватиме інфляцію”, – підсумував керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин.

Середня зарплата на кінець кварталу
Розкид в прогнозах склав 1000 гривень, або 8%. Забловський впевнений, що нинішні середні зарплати (12,5 тис. грн) майже не підвищаться, незважаючи на зростання соцвиплат, в тому числі “карантинних”. Стримуючими факторами залишається високий рівень безробіття, борги по зарплаті,  карантинні обмеження та локальні локдауни.

Три інших експерта кажуть, що середня зарплата сягне 13-13,5 тис. грн.

 Курс гривні до долара
З приводу того, яким буде до кінця червня курс гривні, аналітики одностайні: близько 28 грн / долар.

 Державний борг
Не очікують експерти істотної зміни величини держборгу. У нього, нагадаємо, входять зовнішній+внутрішній+гарантований державою борг. За їхніми оцінками, країна буде винна кредиторам від 2,47 до 2,6 трлн грн. При цьому співпраця з МВФ навряд чи відновиться в першому півріччі.

Вартість бензину
Прогнози аналітиків близькі: бензин дешевшати навряд чи буде. Може навіть ще подорожчати на 2 гривні, або до 31 грн / л.

“Україна імпортує 75-80% нафтопродуктів, тому ціни на паливо у нас залежать від двох основних чинників: за світову ціну на нафту і обмінного курсу долара”, – нагадав Віктор Скаршевський.

Віктор Скаршевський каже, що підсумки I кварталу підтверджують цю залежність: світова ціна на нафту збільшилася на 23% (з 51 до 63 доларів за барель), гривня зміцнилася на 2% (з 28,43 грн / дол. До 28 грн / дол. ), а бензин а-95 подорожчав на 15% (з 25 грн / л до 29 грн / л).

За словами Андрія Забловського, ціна нафти буде перебувати або на нинішньому рівні, або буде мати тренд до поступового підвищення, а обмінний курс різко не поміняється, тому ціна бензину марки А-95 буде коливатися в діапазоні 29-30 грн / долар.

“Навесні ціни на бензин ще підростуть на 5-7% (до 30,5-31 грн / л), ближче до літа зупиняться”, – оцінює Олег Пендзин.

Газ: середня ціна імпорту
Думки експертів розділилися. Олег Пендзин і Андрій Шевчишин очікують традиційний сценарій: із закінченням опалювального сезону газ дешевшає через зниження попиту, тому ціна впаде з 250 доларів за 1000 куб. м до 160-190 доларів.

Віктор Скаршевський і Андрій Забловський не згодні.

“Несподівано холодна зима привела до того, що імпортний газ в березні коштує близько 230 доларів за 1000 куб. м. Передумов для його суттєвого здешевлення немає (запаси газу в європейських сховищах впали нижче 30%), тому на кінець II кварталу ціна імпортного газу складе 200-230 дол. / тис. куб. м “, – аргументував Віктор Скаршевський.

Андрій Забловський додав, що здешевленню газу перешкоджає зростання цін на нафту і нафтопродукти на світових ринках і підвищення попиту на газ в умовах триваючого відновлення економічної активності в світі.

Безробіття за методикою МОП
Нагадаємо: методика підрахунку Міжнародної організації праці враховує відсоток безробітних серед економічно активного населення (15-72 року), а не тільки тих, хто стоїть на обліку в центрі зайнятості. Тобто за цією методикою безробітних виходить більше.

Прогнози експертів суттєво відрізняються: на чотирьох – три думки! Найбільш песимістичний прогноз дав Олег Пендзин – 11% безробітних, або майже на 1% більше, ніж зараз (за останніми даними Держстатистики, безробітних в Україні – 10,1% працездатного населення). Експерт упевнений, що через карантин збільшиться безробіття в сфері сервісу, і ситуацію не врятує навіть традиційне сезонне зростання попиту на сезонних робітників.

Віктор Скаршевський має протилежну думку.

“Навесні безробіття сезонно знижується 1-1,5%, так як активізуються сільгоспроботи і будівництво. У II кварталі безробіття складе 9-9,5%”, – говорить Скаршевський.

Два Андрія – Забловський і Шевчишин – дали подібні прогнози: безробіття від 9,9% до 10,2%. Ключовим фактором того, що вільних рук буде досить, вони бачать епідеміологічну ситуацію і її тривалість.

Як повідомлялося раніше, ПриватБанк може відключити клієнтам платіжні системи Apple Pay і Google Pay, якщо Верховна Рада прийме законопроект №4364 з правкою про зниження еквайрингу (комісії за прийом бізнесом банківських карт).

В Україні більшість фізосіб-підприємців (ФОП) платять внески з мінімальної зарплати і зможуть отримувати тільки мінімальну пенсію, яка зараз становить 1 769 гривень.

Джерело: Народна Правда
загрузка...