1 травня в Україні: історія і традиції цього дня

Цьогоріч у зв'язку з пандемією коронавірусу COVID-19 людей закликають залишатися вдома

1 травня в Україні: історія і традиції цього дня
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

1 травня в багатьох країнах світу відзначається міжнародне свято – День праці, або як ще називають це свято свято Весни і Праці. Довгі роки в Україні свято носив назву День міжнародної солідарності трудящих, але в останні роки назву спростили до Дня праці.

НАРОДНА ПРАВДА розповідає про історію та традиції свята.

Loading...

1 травня – День праці – історія

1 травня 1886 року американська робочі організували страйк в Чикаго, висунувши вимогу 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу в пам’ять про виступ робітників прийняв рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відзначений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах.

Відзначимо, формальним приводом для страйку стало рішення власника компанії McCormick Harvester Co. модернізувати завод в Чикаго і скоротити багатьох працівників. Спочатку господар підприємства пішов на поступки, але через деякий час звільнив всіх співробітників і замінив їх новими. Після цього активісти з профспілок почали готувати городян до масштабної демонстрації. Процес очолив Альберт Парсонс – анархіст, комуніст і борець за права афроамериканців. У демонстрації взяли участь десятки тисяч людей. Тоді все обійшлося мирно, але акція не принесла істотних плодів.

4 травня американський журналіст серпня Спис влаштував мітинг на площі Хеймаркет. В той день відбулася бійка між активістами і новими робочими заводу. Розбороняти чоловіків довелося поліції. Були вбиті від двох до п’яти учасників конфлікту, шестеро були поранені, а багато хто отримав травми.

Серпня Спис на цьому не зупинився і закликав робітників з’явитися на нову демонстрацію, щоб протестувати проти жорстокості поліції. У той день була сильна злива і велика частина демонстрантів розійшлася. Найупертіших атакувала поліція під керівництвом капітана Джона Бінфілд. У якийсь момент в рядах поліції вибухнула бомба, один офіцер помер, а ще кілька правоохоронців отримали поранення. В результаті поліція почала стріляти – потрапляли не тільки в активістів, а й в своїх. Ця трагедія отримала назву “Бунт на Хеймаркет”.

Довгий протягом 1 травня вважали символом революції, непримиренної класової боротьби, тобто свято мало «політичне забарвлення». Люди виходили в цей день на масові демонстрації з портретами політичних діячів, передовиків виробництва, гаслами, закликами, плакатами і діаграмами про досягнення в тій чи іншій галузі народного господарства. Зараз цей контекст загубився.

Сьогодні свято відзначається в 142 країнах. У деяких країнах ще збираються під прапори профспілок, але все-таки в більшості країн це вже не політичне свято. У цей день влаштовують народні гуляння, виступи артистів, ярмарки, мирні ходи і безліч розважальних заходів.

Відзначимо, в цьому році в зв’язку з пандемією коронавируса COVID-19 людей просять залишатися вдома.

У деяких країнах (США, Японія) День праці відзначається в інший день. Є країни, де такого свята не існує зовсім.

Як повідомлялося раніше, на травневі свята в Україні очікується погіршення погодних умов , яке ознаменується дощами з грозами.

Джерело: Народна Правда
загрузка...