Світлий четвер після Великодня: чого не можна робити в цей день

Цього дня зазвичай моляться не тільки за живих, але і за покійних рідних

Світлий четвер після Великодня: чого не можна робити в цей день
Автор Романова Марі в Новини/Соціальна правда

Світлий понеділок – четвертий день після Великодня – в народі називають Великоднем мертвих або навським четвергом.

Як передає НАРОДНА ПРАВДА, в цьому році Світлим четвер припав на 6 травня.

Loading...

Як відомо, Великдень мертвих – це слов’янський звичай поминання покійних на Страсний, Великодньої і радоніцкімі тижнях. У більшості випадків під Великоднем мертвих розуміють саме четвер Світлої тижні.

Великдень 2021: відеопривітання і музичні листівки

Традиція поминати покійних саме в Світлий четвер було поширено в Білорусі і в Поліссі (частина територій Білорусі, Польщі, Росії та України). Перший четвер після Великодня навський четвергом (від давньоруського слова “нав” – небіжчик, потойбічний світ) називали білоруси.

Згідно з народними уявленнями, напередодні Великодня Бог відкриває пекло і рай, і душі мертвих можуть повернутися на землю, а померлі в цей час потрапляють відразу в рай. Звідси нібито і виникла традиція “христосуватися” з покійними, тобто ходити на цвинтар.

На могилах люди зазвичай залишають великодні подарунки – великодні яйця і великодній хліб. В цей день зазвичай моляться не тільки за живих, але і за покійних рідних. Християни просять прощення гріхів і Царства Небесного.

Як вести себе на кладовищі – чого не варто робити

Відзначимо, церква не схвалює, коли на могилі залишають їжу (вважається, що ця традиція язичницька). Тому ви можете приготувати і роздати їжу нужденним. Тим же, хто все-таки залишає на могилі крашанки і великодніх хліб, рекомендують не ставити там чарку з горілкою і чорним хлібом (церква не схвалює спиртне). Хоча при цьому заборони вживати спиртне на Радоницю немає, але допустимо випити в пам’ять про померлих вдома і в розумних межах.

Образою пам’яті покійних вважають і гучні застілля з піснями біля могил.

Починати ранок Радониці радять в храмі, де можна замовити панахиду, помолитися про минулих і роздати нужденним приготовлену їжу і милостиню.

Джерело: Народна Правда
загрузка...