Депутати хочуть змусити українців викуповувати земельні ділянки або оформляти їх в оренду

Депутати хочуть змусити українців викуповувати земельні ділянки або оформляти їх в оренду
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

У Верховній Раді готуються розглянути проект закону, який пропонує скасувати інститут постійного землекористування, в тому числі для співвласників багатоквартирних будинків та звичайних громадян (фізичних осіб).

Loading...

Як повідомляє “Сегодня”, законопроект №5385 внесли в парламент як депутатський, а не урядовий законопроект.

Як записано в Земельному кодексі (ст. 92), право постійного користування земельною ділянкою – це право розпоряджатися і користуватися землею, яка перебуває у державній та комунальній власності, без встановленого терміну. Такі ділянки виділялися і виділяються абсолютно безкоштовно.

В даний час земля може надаватися в постійне користування земельними ділянками тільки деяким категоріям юридичних осіб:

підприємствам і організаціям державної або комунальної власності;
установам освіти;
громадським організаціям;
підприємствам людей з інвалідністю;
релігійним структурам;
деяким стратегічним підприємствам (наприклад, “Укрзалізниці”);
ОСББ (товариствам співвласників багатоквартирних будинків).

За радянських часів і в Земельному кодексі, який діяв до 2002 року, ділянки надавалися в постійне користування також фізособам – для ведення фермерського або особистого підсобного господарства. При цьому право постійного користування, згідно із законом, передається у спадок. А тому і в наші дні багато українців володіють земельними ділянками на правах постійних землекористувачів.

Крім того,  кооперативні житлові будинки, а також гаражно-будівельні та дачні кооперативи також володіють землею на правах постійного землекористування, як це було передбачено старими земельними законами. Так що скасування інституту постійного землекористування може торкнутися багатьох.

Новий законопроект “прибирає” поняття “постійне користування земельними ділянками” з законодавчого поля. Тобто фактично знову зобов’яже землекористувачів змінити форму власності.

У ряді випадків в текстах законів термін “постійне користування” пропонується замінити на інші: “користування”, “господарське відання” або “оперативне управління”. Зокрема, ділянки землі, на яких побудовані житлові багатоповерхівки, і прибудинкові території пропонується безкоштовно передати в оперативне управління та господарське відання передати керуючим організаціям. А власниками цих ділянок будуть вважатися співвласники багатоквартирних будинків.

А ось в майбутньому взяти землю в оперативне управління або господарське відання зможуть тільки органи державної влади та місцевого самоврядування, державні і комунальні установи і деякі стратегічні підприємства. Всі комерційні організації (в тому числі будівельні) повинні будуть викуповувати ділянки.

Фізичні особи більше не зможуть отримувати земельні ділянки в постійне користування. Але ті, хто володів землею на таких правах до вступу в силу цього закону, зможуть на таких же умовах володіти землею і далі. Однак здавати цю землю в оренду або продавати вони як і раніше не зможуть, поки не переоформлять на інших умовах. До того ж законопроект нагадує: місцева влада має право вилучати землі, які перебувають у постійному користуванні, для будь-яких потреб.

Іншими словами, йдеться в статті, фізособи рано чи пізно повинні будуть переоформити право користування. Законопроект надає їм вибір: або оформити оренду землі терміном на 50 років, або викупити ділянку, розтягнувши виплати на 30 років.

Що стосується багатоквартирних будинків, то як зазначають юристи, земельні ділянки державної і комунальної власності, на яких вони розташовані, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що знаходяться у спільній сумісній власності власників квартир і нежитлових приміщень в будинку, планується передавати в власність співвласникам багатоквартирного будинку безоплатно.

Як показує опитування Соціологічної групи «Рейтинг», українці не підтримують ідею надання іноземцям права купувати в Україні землі сільськогосподарського призначення.

Як повідомлялося раніше, законом передбачено , що з 1 липня 2021 право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею до 100 гектарів можуть набувати виключно громадяни України. Крім того, з 1 січня 2024 таку можливість отримають також юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати в 10000 гектарів землі. Заборонений також продаж державних та комунальних земель. Згідно з підписаним законом, питання, чи надавати іноземцям право купувати землю, буде вирішуватися на референдумі.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...