Коронавірус стрімко мутує: чи працюватимуть вакцини

Коронавірус стрімко мутує: чи працюватимуть вакцини
Автор Романова Марі в Коронавірус/Новини

Коронавірус SARS-Cov-2 стрімко мутує, його варіантів вже більше 4000. Поки що вчені заявляють, що потенційно небезпечних всього 4, а вакцини працюють.

Про це йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Loading...

Відзначимо, SARS-Cov-2 – РНК-вірус. Його особливість в тому, що він змінюється набагато швидше, ніж ДНК-віруси. Кожен раз, коли вірус копіює свої гени, він робить одну або кілька помилок. Так з’являються нові версії. У більшості варіантів вірусу зміни несерйозні.

Поки тільки 4 варіанти викликають занепокоєння за класифікацією Європейського центру профілактики та контролю захворюваності:

  • бразильський штам
  • південноафриканський
  • британські штами (В.1.1.7 і В.1.1.7 E484K).

Зміни в цих варіантах привели до того, що вірус легше проникає в клітини організму, а значить, швидше поширюється.

Незважаючи на це, вчені говорять, що вакцини працюють і з новими варіантами. Цікаво також і те, що ефективність вакцин проти COVID-19 вище, ніж у деяких інших вакцин, які ми зазвичай отримуємо. Наприклад, ефективність щорічної вакцини проти грипу всього 40-60%. Важливо і те, що всі сучасні вакцини на 100% ефективні в запобіганні госпіталізації і смертей.

Також експерти заявляють, що якщо вірус не буде кардинально змінюватися, імунітет може зберігатися рік або навіть більше (SARS-CoV-2 змінюється повільніше, ніж віруси грипу).

“Є дані, що тривалий час зберігається клітинний імунітет або цитотоксичними Т-лімфоцитами. Є повідомлення, що ті, хто перехворів у 2002 році SARS-Cov-1, який близький до SARS-Cov-2, то клітинний імунітет і сьогодні ще зберігається. Тому клітинний імунітет може бути навіть довше, ніж антитільний”, – зазначає Володимир Широбоков, академік НАН і НАМН України, завідувач кафедри мікробіології, вірусології та імунології Національного медичного університету ім. О. Богомольця.

Найважливіше, що оновити вакцину простіше, ніж розробити. І при необхідності вакцини проти COVID-19 можна модифікувати так, як це відбувається з вакциною проти грипу щороку.

Як повідомлялося раніше, в США вакцинованих повною дозою людям дозволили перебувати в громадських місцях без масок.

Тим часом в Україні закінчилася майже вся вакцина проти COVID-19 від AstraZeneca, яку використовували для першого уколу. Частина препарату зарезервували для введення другої дози.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...