Лукашенко ввів безпрецедентні обмеження на роботу ЗМІ в Білорусі

Лукашенко ввів безпрецедентні обмеження на роботу ЗМІ в Білорусі
Автор Желізняк Олександр в Закордонна правда/Новини

Президент Білорусі Олександр Лукашенко 24 травня ввів безпрецедентні обмеження на роботу ЗМІ. Зокрема, він підписав три закони, які вводять нові обмеження для роботи ЗМІ, проведення масових заходів, функціонування електрозв’язку.

Про це повідомляється на офіційному сайті глави держави.

Так, закон про електрозв’язок дозволяє з метою попередження ситуацій, що створюють загрозу національній безпеці, державі вживати заходів щодо обмеження функціонування мереж електрозв’язку. Іншими словами, можна обмежувати час та обсяги їх використання, змінювати режими роботи. Також держава може призупинити функціонування мереж електрозв’язку  – тимчасово припиняти їх роботу.

Також Лукашенко підписав закон, що змінює законодавство про засоби масової інформації. Він розширив перелік інформації, яку не можна поширювати в ЗМІ і на інтернет-ресурсах:

  • розміщення результатів опитувань громадської думки, що відносяться до суспільно-політичної ситуації, проведених без отримання необхідної акредитації;
  • розміщення гіперпосилань на повідомлення і матеріали, що містять інформацію, поширення якої заборонено.

Закон також передбачає заходи, “спрямовані на мінімізацію іноземного впливу на білоруський інформаційний ринок”. Незалежно від часу створення ЗМІ, їх засновниками не можуть виступати іноземні юридичні особи, іноземні громадяни та особи без громадянства, а також юридичні особи з іноземною участю.

Журналістів дозволили позбавляти акредитації, якщо вони або юридична особа, на яку покладено функції редакції:

  • порушили встановлений порядок акредитації
    або поширили відомості, що “не відповідають дійсності і порочать ділову репутацію організації, акредитувала журналіста”,
  • або вчинили умисне протиправне діяння в процесі професійної діяльності.

Закон закріплює можливість обмеження доступу до копії інтернет-ресурсу, доступ до якого раніше був обмежений.

Лукашенко вніс зміни і в законодавство про масові заходи. Зокрема, він виключив повідомний порядок організації масових заходів. Після вступу закону в силу всі масові заходи повинні проводитися виключно на підставі дозволу місцевих органів.

Забороняється збирати, отримувати і використовувати гроші або інше майно, виконувати будь-які роботи або надавати послуги, щоб оплатити витрати через залучення когось до відповідальності за порушення порядку проведення масових заходів.

Вводиться заборона висвітлювати в режимі реального часу масові заходи, що проводяться з порушенням встановленого порядку, з метою їх популяризації або пропаганди. Дана заборона буде поширюватися в тому числі і на журналістів засобів масової інформації.

Журналістам при виконанні своїх обов’язків забороняється виступати в якості організаторів або учасників масових заходів.

Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська після екстреної посадки літака, який летів з Афін до Вільнюса, були затримані Роман Протасевич і його дівчина – Софія Сапега. Роман Протасевич є колишнім головним редактором Telegram-каналу Nexta, який повідомляв про протести в Білорусі після президентських виборів. Протасевич був змушений до Польщі через переслідування з боку білоруських спецслужб. США і ЄС закликають зупинити польоти над Білоруссю після затримання колишнього головного редактора Telegram-каналу Nexta Романа Протасевича.

Глава авіакомпанії Ryanair Майкл О’Лірі назвав затримання засновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича в аеропорту Мінська піратством, яке фінансується державою.

Джерело: Народна Правда