Трійця 2021: прикмети, традиції, обряди і заборони, що можна і що не можна робити

Трійця – велике християнське свято, у цей день християни згадують зішестя Святого Духа на апостолів

Трійця 2021: прикмети, традиції, обряди і заборони, що можна і що не можна робити
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

Трійця в цьому році відзначається 20 червня (залежить від дати проведення Пасхи). Свято нагадує про три відомих іпостасях Всевишнього – у вигляді Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Святого Духа, і вважається одним з найважливіших в православній традиції.


НАРОДНА ПРАВДА зазначає, що торжество має свою специфіку, традиції і прикмети.

Трійця-дві тисячі двадцять одна: красиві привітання зі святом
Трійця 2021: що українцям варто знати про свято
Зелені свята +2021: коли і як відзначати
Трійця 2021: історія, традиції, прикмети і звичаї свята
Ворожіння на Трійцю і Духів день: обряди на любов і заміжжя

Традиції Трійці +2021

Трійця – велике християнське свято. У цей день християни згадують зішестя Святого Духа на апостолів, після чого учні Господа почали розмовляти різними мовами, завдяки чому стали проповідувати вчення Христа по всьому світу.

Напередодні Трійці в будинок несуть зелені гілки, букети лугових квітів. У різних куточках України житло на Зелені свята прикрашають гілками клена і липи, листям лопуха, м’яти і папороті, чебрецем, любистком і волошками.

У день Трійці віруючі люди обов’язково намагаються бути присутніми на богослужінні, причаститися. Сама служба на Трійцю особливо урочиста – всередині храми прикрашають зеленню, квітами і гілками рослин, особливо берези. Молоде листя дерева символізує молодість і життя, а білий колір берези – чистоту помислів віруючих.

Освячені в храмі квіти прийнято не викидати, а зберігати за іконами як обереги від ворогів, бід і лихого ока. Також вважається, що троицкая зелень оберігає будинок під час грози.

Після Літургії служиться вечірня з читанням уклінних молитов, під час яких у Господа просять допомоги і заступництва.

На Трійцю господині накривають святкові столи, запрошують гостей. Традиційно в цей день готують страви з яєць і салати з великою кількістю зелені. Вважається, що така їжа в «зелений» свято додасть життєвих сил.

Трійця – що можна і не можна робити в цей день

Що не можна робити в Трійцю? У цей день не вітається ніяка робота по дому: прибирання, миття підлоги, прасування, прання, шиття. Також не варто виходити працювати в городі або на дачі. Вважається, що робота ця буде марною і не принесе позитивного результату.

Також не можна сваритися, провокувати конфлікти, лихословити. Постарайтеся уникнути скандалів і образ.

Другий день свята – Духів день – випадає на початок робочого тижня. Зрозуміло, в наш час в понеділок важко відкласти свої справи, роботу. По можливості почати її виконувати радять після відвідування ранкової служби.

Чи можна працювати на Трійцю? Можна, якщо цю роботу не можна виконати в інший день. Наприклад, якщо ви працюєте пожежником, лікарем, і в цей день у вас зміна.

Чи можна мити голову на Трійцю? Ні. Як і в будь-який інший важливий православне свято, голову радять мити напередодні. Звичайно, багато при необхідності голову на Трійцю миють. Однак краще розрахувати свій час і підготуватися до свята заздалегідь. В цей день також не варто стригтися, фарбувати волосся, стригти нігті.

При цьому багато священнослужителів стверджують, що догляд за дітьми, хворими та старими людьми не вважається гріхом. Якщо, наприклад, потрібно помити хворої людини, то це не заборонено.

На форумах можна прочитати, що якщо мити голову в свято, змиваєш своє щастя, а якщо стригти нігті, то отстрігалі своїх рідних. Це нічим не підтверджені затвердження. Сенс не просто в заборону на виконання будь-якої роботи і в догляді за собою, а в тому, що цей святковий день потрібно присвятити Богові.

Чи можна купатися на Трійцю? Заборона купатися прийшов з язичницьких часів. З тих пір існує прикмета – не можна купатися в Трійцю в водоймах, будь то озеро, річка або море. Наші предки вірили, що русалки і мавки можуть потягнути під воду або залоскотати на смерть. Зараз деякі люди поширюють заборону на купання на Трійцю не тільки на моря, річки і озера, а й на басейни і домашній душ.

З точки зору Церкви, немає ніяких підстав не дозволяти купатися на Трійцю. Однак парафіянам радять не замінювати похід до церкви відпочинком на пляжі. А ось після служби відправиться на природу – можна.

Чи можна грати весілля, одружуватися (виходити заміж), вінчатися на Трійцю? Вінчатися на Трійцю не можна, так як Таїнство шлюбу не відбувається Церквою в дні дванадесятих (тобто дванадцяти основних після Пасхи) свят. Зарегістровать шлюб на Трійцю, швидше за все, не вийде. Трійцю завжди святкують у неділю, а РАЦСи зазвичай в цей день не працюють.

Відзначається, що якщо майбутньому подружжю або їх родичам здається, що укладений в свято Трійці шлюб буде міцним і щасливим, то тут думка Церкви однозначно. Ні дата весілля, ні спроба дотриматися якісь весільні прикмети не зроблять вашу сімейне життя щасливим. У родині будуть розуміння, мир і любов, якщо чоловік і жінка самі щодня будуть намагатися зберегти і примножити їх.

Чи можна грати весілля перед Трійцею? Влаштовувати весілля прямо перед Трійцею – не дуже доречно. Суботу, напередодні – день поминання покійних і підготовки до самого свята, в якій більшість віруючих намагаються причаститися, а значить, дні перед Трійцею намагаються присвятити посту і молитві.

Чи можна хрестити на Трійцю? Хрестити в день свята можна. Однак важливо враховувати, що в такі великі свята в храмах багато віруючих, служби довше, священики дуже завантажені, тому вам, швидше за все, запропонують перенести хрещення на інший день.

Чи можна поминати самогубців на Трійцю? У Троїцьку суботу в храмах служиться заупокійне богослужіння. Однак поминати на панахиді самогубців Церква не благословляє не тільки на Трійцю, а й в будь-який інший день. При цьому молитися за таких людей можна вдома.

Чому до Трійці не можна вставати на коліна? Під час служби в період від Великодня до П’ятидесятниці не встають на коліна, тому що це радісний час, час торжества Ісуса Христа над смертю. У день Святої Трійці на Великої вечірньої парафіяни вперше після Великодня стають на коліна.

Трійця – народні прикмети

На цей день намагалися не призначати весілля – вважалося, що нічого хорошого таку сім’ю не чекає. А ось знайомство або сватання в це свято є хорошим знаком.

Вважається, що якщо на Трійцю поллє дощ, то весь рік буде хороший урожай, багато грибів і хороша погода.

День перед Трійцею називають батьківської суботою – прийнято ходити на цвинтар, щоб пом’янути померлих.

У Духів день працювати на землі було не можна, але можна було шукати в ній скарби. Вважалося, що в цей день земля обов’язково подарує щось цінне хорошій людині.

Джерело: Народна Правда