Суд у справі МН17: свідки пуску ракети вперше дали свідчення

Суд у справі МН17: свідки пуску ракети вперше дали свідчення
Автор Романова Марі в Новини/Політична правда

У Нідерландах в суді у справі щодо катастрофи “Боїнгу” МН17 в небі над Донбасом у 2014 році вперше дали свідчення свідки пуску ракети зенітно-ракетного комплексу “Бук”.

Як пише ВВС, 20 свідків заявили, що бачили в небі слід від запуску якоїсь ракети. 12 з них також чули гуркіт або вибух, що передували появі в небі цього сліду. З цих 12-ти вісім чоловік безпосередньо бачили або чули політ ракети в небі.

Loading...

Відповідаючи на питання про можливе місце пуску ракети більшість опитаних свідків вказало напрямок лівіше від населеного пункту Сніжне (в липні 2014 року цей населений пункт перебував під контролем сил “ДНР”). Деякі вказували більш точну локацію – місце недалеко від Савур-могили або село Первомайське.

Ці заяви збігаються з розрахунками бельгійських експертів та слідства про те, що “Боїнг” був збитий ракетою, випущеною з поля поблизу села Первомайське в районі Сніжного.

При цьому 11 свідків, які чули пуск ракети, заявили, що в той же день самі бачили ЗРК “Бук” або чули про те, що він знаходився в цій місцевості. Троє свідків стверджують, що знаходилися безпосередньо в районі місця пуску ракети, чули або бачили її політ і спостерігали в небі її слід.

Видання також зазначає, що особливу увагу в суді приділили показаннями свідка, позначеного як Х48. За його словами, 17 липня 2014 року, незадовго до катастрофи “Боїнга”, він перебував на блок-посту біля села Первомайське. Він побачив як повз проїжджає військова машина з зеленими ракетами, яка потім поїхала в бік сільськогосподарського поля і зникла за деревами.

Потім свідок почув гуркіт, після чого свист і побачив, як в небі з’явився білий слід, що йшов в сторону міста Торез (судячи з даних радарів і “чорних ящиків”, саме в тому напрямку в той момент знаходився “Боїнг” МН17). Через мить в небі пролунав вибух, а потім свідок побачив, як з хмар на землю сиплються уламки літака.

Незабаром після цього Х48 побачив, як військова машина рухається в зворотному напрямку, при цьому одна з ракет на верхній частині машини була відсутня. А частина поля, з якого приїхала установка, горить.

Відзначимо, дані про те, що пуск ракети по “Боїнгу” стався з поля недалеко від Сніжного і Первомайського в 2014 році оприлюднили США. У Вашингтоні заявляли, що їх військовий супутник зафіксував момент пуску ракети. Суд кілька разів просив США оприлюднити знімок, але США цього не робили, відзначаючи, що це може розкрити технічні можливості супутників, наявних у Пентагону.

В результаті знімок показали тільки головному прокурору Нідерландів у справах про тероризм, а суду надали меморандум (офіційний документ) з описом наявних даних. Прокурор, який бачив знімок, підтвердив, що інформація в меморандумі відповідає даним джерела, з яким він ознайомився.

Нагадаємо, суд у справі про катастрофу літака Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines йде в Нідерландах з березня 2020 року. До катастрофи літака і загибелі 298 осіб причетні три громадянина Росії і один громадянин України:  

  • Ігор Гіркін (Стрєлков), громадянин Росії, “міністр оборони ДНР”, відставний офіцер ФСБ
  • Сергій Дубинський, громадянин Росії, старший офіцер ГРУ армії Росії у відставці
  • Олег Пулатов, громадянин Росії, підполковник запасу ВДВ армії Росії
  • Леонід Харченко, громадянин України, командир “розвідпідрозділу ГРУ ДНР”.

У листопаді 2020 року суд постановив, що єдина версія загибелі “Боїнгу”, яка буде розглядатися на засіданнях, це крах в результаті ураження ракетою зенітно-ракетної установки “Бук”, яка прибула з території Росії. Альтернативні сценарії краху, включаючи варіанти з атакою військового літака і пуском ракети українським “буком” також були розглянуті в ході засідань. Але, як вирішив суд, прокуратуру вдалося зібрати достатню кількість доказів того, що всі альтернативні версії помилкові.

Як повідомляє РІА Новини, слідство у справі MH17 відхилило показання свідків про пуск ракети із зони Збройних сил України. Так, були відхилені показання двох свідків, які заявили, що вони бачили пуск ракети з боку населеного пункту Амвросіївка під Донецьком, де дислокувалися ЗСУ. “Слідча група відкинула ці свідчення, в першу чергу тому, що ця зона занадто далека від точки, де літак пропав з радарів”, – сказала суддя Хелейн Керстенс-Фокенс на слуханнях.

Як повідомлялося раніше, в Нідерландах вже проходять судові слухання у справі про катастрофу пасажирського лайнера Boeing 777 рейсу МН17 на Донбасі, а в Україні триває власне розслідування і досі розшукують членів екіпажу «Бук».

Суд в Нідерландах завершив попереднє провадження у справі про збитий пасажирському авіалайнері MH17, яке відбулося в 2014 році над Донбасом.

Джерело: Народна Правда
загрузка...