Банки почали списувати з карт українців борги за комуналку: що треба знати

Банки почали списувати з карт українців борги за комуналку: що треба знати
Автор Романова Марі в Закордонна правда/Новини

В Україні з квітня діє новий порядок стягнення боргів з фізичних осіб – списати гроші можуть автоматично з банківського рахунку боржника. Це дозволяє наказ Мін’юсту від 23 березня №1061 / 5.

Loading...

Як говориться в матеріалі “Сегодня”, автоматичне стягнення боргів по аліментах стало “пілотним проектом” роботи Автоматизованої системи виконавчого провадження та взаємодії різних реєстрів і структур. Тепер “експеримент” вирішили розширити і на інші види боргів (усі, за якими будуть відкриті виконавчі провадження).

Як говориться в наказі Мін’юсту, виконавці будуть виносити постанову про арешт коштів боржника відразу за допомогою Автоматизованої системи. І в той же момент це рішення стане доступним для банків. Їх інформаційні системи повинні перевіряти інформацію про нові виконавчі постанови щогодини. І протягом години відправити в систему відповідь на запит про наявність рахунків боржника і про кількість грошей на них.

Постанова банку про арешт коштів на рахунках боржника приймається автоматично. Відзначимо, навіть якщо банк ще не підключений до автоматичної системи по списанню боргів, він все одно повинен буде виконати постанову про арешт рахунків. Тільки обмін інформацією відбуватиметься в паперовому вигляді.

За які борги будуть арештовувати банківські рахунки
Наказ поширюється на всі категорії виконавчих документів, які передбачають стягнення коштів з боржників – фізичних і юридичних осіб. У тому числі і на борги за комунальні послуги.

Що буде, якщо грошей на рахунку не вистачить

Якщо грошей на банківських рахунках виявиться недостатньо для виплати всієї нарахованої суми, решту суми можуть стягнути за рахунок іншого майна. Послідовність вилучення грошей і майна визначає виконавець.

Якщо грошей на рахунку боржника багато, арешт буде накладатися не на весь рахунок, а тільки на ту суму, яку боржнику доведеться віддати. Рештою грошей боржник зможе вільно розпоряджатися.

З боржника також стягнуть виконавчий збір, витрати на виконавче провадження, штрафи, якщо такі накопичаться, і винагороду для приватного виконавця, якщо справа буде вести він.

Згідно із законом, виконавець повинен буде повідомити боржника про відкриття виконавчого провадження, направивши постанову на його адресу рекомендованим поштовим відправленням. Але закон не вимагає, щоб примусове виконання починалося тільки після того, як боржник отримає таке постанови.

Як повідомлялося раніше, виконавці можуть автоматично заарештовувати засоби на рахунках фізичних і юридичних осіб, які потрапили в ЄРБ, по всіх категоріях виконавчих документів, а також можуть автоматизовано отримувати інформацію про номери рахунків боржників-фізичних осіб і сум коштів, що є на таких рахунках.

Експерти відзначають , раніше виконавці і банки мали можливість примусово стягувати кошти тільки з «аліментників», в інших випадках рахунки блокувалися, а для зняття грошей необхідний був спеціальний запит в паперовій формі. Тепер вся процедура буде проходити в онлайн-режимі.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...