Карантин послаблюють – в українців скоро почнуть відбирати житло за борги по комуналці

Карантин послаблюють – в українців скоро почнуть відбирати житло за борги по комуналці
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Карантин в Україні продовжують послаблювати, а це значить, що незабаром проблеми чекають на тих, хто заборгував великі суми за комунальні послуги, адже перестане діяти мораторій на виселення боржників за рішенням суду.

Loading...

Про те, в яких випадках неплатник може позбутися житла, а в яких з нього тільки стягнуть суму боргу, йдеться в матеріалі “Сегодня”.

Яка відповідальність передбачена за несплату комунальних послуг

  • стягнення пені,
  • припинення надання послуг,
  • примусове зняття коштів з банківських рахунків боржника (в тому числі з зарплатних та інших карткових рахунків боржника) за рішенням суду,
  • накладення арешту на майно з подальшою його конфіскацією та продажем з молотка,
  • виселення з житла і звернення стягнення на нерухомість.

Зараз у зв’язку з карантином через епідемію коронавірусу пеню не нараховують, інші норми відповідальності також не діють, крім примусового зняття коштів з банківських рахунків боржника за рішенням суду. Пеня та інші норми вступлять в силу через 30 днів після того, як карантин скасують.

Як нараховується пеня
За кожен день прострочення нараховує пеня не вище 0,01% суми боргу. Загальний розмір пені не може перевищувати 100% суми боргу. Тобто, якщо борг становить, наприклад, 10 тис. гривень, то за день пеня складе 1 гривню, за рік – 365 грн.

Як відбувається примусове списання коштів з банківських рахунків боржника
Державний або приватний виконавець через автоматизовану систему виконавчого провадження Мін’юсту зажадає у банків відомості про рахунки неплатника і наявні на них суми. На сьогодні до неї підключені майже всі комбанки з 73-х, які працюють в Україні.

Банки зобов’язані надати відповідь протягом години. Далі виконавець заарештовує рахунок (в автоматизованому режимі) і, якщо на рахунку є гроші, відправляє в банк платіжну вимогу про примусове списання коштів на рахунок Держвиконавчої служби або приватного виконавця. І вже від них гроші надходять на рахунок комунальної структури, що подала позов. Приватні виконавці беруть певний відсоток (зазвичай 6-8%) в залежності від суми. Вся процедура займає один робочий день. Раніше процес займав тижні і був набагато більш трудомістким, бо вся документація велася в паперовому вигляді.

При цьому про те, що гроші пішли з картки, боржник дізнається вже постфактум, отримавши СМС (при наявності у нього послуги інтернет-банкінгу). Повернути кошти в такій ситуації майже нереально, навіть якщо стягнули більше, ніж належить за законом. Наприклад, із зарплатних карток можна вилучати більше половини зарплати, але це правило нерідко порушується.

За яку суму боргу власника можуть виселити з житла з наступним її продажем
Сума боргу повинна бути більше 20 мінімальних зарплат, на сьогодні це 120 тис. грн. Якщо вона менша, то виселити не мають права. Стягнення направлять на грошові кошти та інше майно боржника, наприклад, автомобіль. Згідно із законом квартира або будинок, в якому проживає боржник, конфіскуються в останню чергу. В першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інші приміщення, що належать боржникові. Разом з житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу до нього земельну ділянку, що належить боржникові.

Як уникнути конфіскації майна
Якщо на вас вже подали в суд і очевидно, що рішення буде на користь комунальної структури, а позови про стягнення боргу суд задовольняє приблизно в 90% випадків, то оптимальний варіант – визнати суму боргу і укласти мирову угоду. Якщо відразу сплатити борг неможливо, то необхідно укласти з комунальниками договір про реструктуризацію (розстрочення) боргу і виплачувати частинами.

В Україні через борги по комуналці блокують рахунки фізичних осіб-підприємців (ФОП).

Понад 93% громадян України вважають , що тарифи на електроенергію, газ і тепло для населення є завищеними. Всього 3% респондентів вважають тарифи нормальними.

Джерело: Народна Правда
загрузка...