“Зелена угода” зеленої команди: як Україна залишиться без вугілля і без шахт

”Зелена угода” зеленої команди: як Україна залишиться без вугілля і без шахт
Автор Желізняк Олександр в Новини

Президент України Володимир Зеленський, уклавши чергову “багатообіцяючу” угоду з ЄС, має намір закрити всі українські шахти і залишити напризволяще сотні тисяч українських шахтарів. Йдеться про так звану “Зелену угоду”, в результаті якої Україна взяла на себе зобов’язання найближчим часом припинити використовувати всі викопні джерела енергії, зокрема вугілля, і перейти в основному на “зелену енергетику”.

Для довідки, в 2013 році видобуток вугілля в нашій країні становила 83,5 млн т, а в 2019 році – впав до 31,21 млн т, тобто майже в три рази. Ситуація змусила українську владу закуповувати вугілля навіть у Південній Африці. У січні-квітні 2021 року Україна закупила в Росії вугілля на 394,75 млн дол. (Частка РФ в українському імпорті вугілля – 60,18%), в США – на 141,36 млн дол. (21,55%), в Казахстані – на 79,11 млн дол. (12,06%). І все це відбивається в платіжках населення за електрику і тепло.

Loading...

При цьому в кінці 2019 року прем’єр Шмигаль заявив, що за допомогою ЄС Україна істотно скоротить кількість вугільних шахт, а в майбутньому – повністю відмовиться від викопного палива на користь зеленої енергетики.

Зазначу, що в самій Європі не всі задоволені таким рухом до “кліматичному нейтралітету” (цим терміном в “Зеленій угоді” називається використання поновлюваних джерел енергії). Так Польща, Чехія і Болгарія, які залежать від вугілля і у яких є свій розвинений вугільний видобуток, висловлювали різку критику на адресу даного проекту. Однак, їх фактично змусили приєднатися до угоди, пообіцявши натомість потужні фінансові вливання.

Україні не пообіцяли нічого такого подібного. Так, для закриття шахт в Україні, Німеччина готова виділити на допомогу українським шахтарям аж … 20 мільйонів доларів. Не думаю, що інші країни розщедряться на великі суми. Таким чином, шахтарям доведеться розраховувати на самих себе. А коли було інакше?

Уклавши “Зелену угоду” з ЄС, Зеленський фактично одноосібно вирішив долю сотень тисяч шахтарів України, які будуть нікому не потрібні в “новій екологічної Європі”.

В Україні на сьогоднішній день 65 міст повністю залежать від роботи підприємств з видобутку вугілля. Мова йде про сотні тисяч людей, які повинні і далі годувати свої сім’ї, не дивлячись на бажання Зеленського і Шмигаль вислужитися перед європейськими дядечками.

З іншого боку, олігархи, які в тому числі фінансують Зеленського і могли б переконати уряд не підтримувати “Зелену угоду”, – мовчать. Вони роками користувалися вугіллям, продавали його за кордон, отримували нечувані бариші, а зараз вирішили просто закрити “бізнес” і залишити шахтарів без засобів до існування, прикриваючись європейськими вимогами.

Але вони не врахували шахтарський дух.

Шахтарські бунти – це важлива частина української історії. Найвідоміший і масштабний шахтарський бунт – це марш 1993 року, який призвів до дострокового завершення президентства Леоніда Кравчука і перевиборів до Верховної Ради.

У шахтарів є все необхідне для того, щоб заявити про себе. Шахтарі можуть вимагати у влади гарантій їх забезпеченого майбутнього. У політичних партій – квот в прохідній частині списків до парламенту. А для дітей – розширення квот на вступу до ВНЗ. І це, не кажучи про базові потреби – таких як обов’язкове забезпечення всіх засобів захисту, своєчасна виплата заробітної плати та її гідний рівень.

Шахтарі мовчати не будуть, і в цьому Зе-команда прорахувалася, як і багато в чому іншому за свою політичну “кар’єру”. Нинішня влада не встигне отримати бонуси (читай – бариші) від приєднання до чергового проекту ЄС, а ось шишки на протистоянні з шахтарями наб’є собі дуже скоро.

Джерело: Народна Правда
загрузка...