Трійця 2021: як прикрасити будинок до свята і які трави треба зібрати в цей день

На Трійцю існує звичай прикрашати будинок гілками і лепехою

Трійця 2021: як прикрасити будинок до свята і які трави треба зібрати в цей день
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

У неділю, 20 червня православні християни відзначатимуть День Святої Трійці. Це одне з дванадцяти найважливіших церковних свят, яке присвячене Святій Божественній Трійці – Отцю, Сину і Святому Духу. Трійця –  це день, коли українці за традицією прикрашають свої домівки клечанням – квітами і травами, які попередньо освячують у церкві.

Про це повідомляє НАРОДНА ПРАВДА.

Loading...

Вважається, що на Трійцю треба прикрасити свої будинки  квітами і травами, які попередньо освячують у церкві. Кажуть, що всі зібрані в цей день трави мають незвичайну силу. Їх можна використовувати в цілющих цілях — наприклад, додавати в чай.

На Трійцю існує звичай прикрашати будинок гілками і лепехою. З цим пов’язано кілька старовинних землеробських обрядів: на Зелені свята, як правило, цвіте жито. Щоб зібрати хороший урожай, потрібно було захиститися від злих духів. Від них і ховалися, сховавшись зеленими гілками.

Напередодні Зеленої неділі йшли на луг, в гай, щоб зібрати ароматні трави. Увечері всією родиною прикрашали будинок гілками клена, липи, ясеня, вільхи, тополі, берези, верби, дуба.

Трійця-2021: красиві привітання зі святом
Трійця 2021: що українцям варто знати про свято
Зелені свята 2021: коли і як відзначати
Трійця 2021: історія, традиції, прикмети і звичаї свята
Ворожіння на Трійцю і Духів день: обряди на кохання і заміжжя 

Осика вважалася забороненим деревом, за однією з легенд, на ній повісився Іуда. Вербу ламати також було не можна: вона вже “відплатила добром” на Вербну неділю. Озеленювали не тільки самі кімнати, але і двері, віконниці, ворота, паркани, інші господарські будівлі (наприклад, кошари).

Молоді дерева і гілки називали “клечанням”. Звідси і назва тижня – Клечальний. На підлогу в будинках стелили запашні стебла аїру болотного, який по-українськи називають “лепеха”. Лежали стебла в будинку всі три святкові дні. Вважається, що саме в цей день аїр набуває магічні властивості: залучає в будинок добрих духів, чистить квартиру, оздоровлює жителів.

Але не тільки аїр збирали на Трійцю, але й інші запашні трави: чебрець, полинь, любисток, папороть, м’яту.

У цей день потрібно присвятити в церкві дуже прості букети з болотяної трави, польових квітів і т.п. Після служби в церкві потрібно принести їх додому і прикрасити ними будинок. Такий букет можна засушити і берегти цілий рік як оберіг від лихого ока випадкового гостя.

Не прикрасити будинок було великим гріхом. Предки вірили, що на Трійцю душі померлих родичів прилітають до живих і ховаються в гілках. Вся увага приділялася дверям, стінам будинків   – їх густо закривали липовими гілками.

Раніше НАРОДНА ПРАВДА розповідала про народні прикмети і ворожіння, що пов’язані з святом Трійці. Народні повір’я найчастіше стосуються молодих дівчат, які ще не вийшли заміж.

Джерело: Народна Правда
загрузка...