Українська влада визнає, що стосовно Медведчука та Козака застосовано механізм політичних репресій

Автор Желізняк Олександр в Новини

– З нами Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій.

Президент Зеленський підтримує пропозицію списати борги тепловиків перед “Нафтогазом”. Він додав, що ціни на газ повинні бути ринковими. На найближчі три місяці нас літо врятує теплою погодою?

Loading...

– Ситуація насправді складна. Боргів на 55 млрд грн, і, на жаль, влада нічого не зробила щодо реалізації лютневого меморандуму, який Асоціація міст України підписувала з Кабміном. Ключовий момент цього документа – компенсація між фактичною біржовою ціною газу, за якою “Нафтогаз” продає ТКЕ, і ціною 6,99, про яку йдеться. Її Кабмін повинен був компенсувати до осені якимось інструментом, якого взагалі немає досі. Зараз під питанням законопроект, який лежить у парламентському комітеті, про реструктуризацію боргів ТКЕ. Також кіт не валявся щодо законопроекту про реструктуризацію боргів газового ринку. Є ймовірність того, що влітку може не бути гарячої води, якщо влада терміново не візьметься за виправлення ситуації в цій галузі. Борги ростуть, і потрібно щось робити вже, а не проводити наради і виходити пану Тимошенко, який, як виявилося, в ОП і за це відповідає, та розповідати, що ми все вирішимо.

– Яка природа цих боргів?
– Велика кількість цих боргів накопичилася в попередні періоди. Там пені і штрафи, якими “Нафтогаз” заганяв ТКЕ в це комунальне пекло. У “Нафтогазу” є права вимагати не тільки повну оплату за газ, але ще і передоплату. А для передоплати потрібно брати кредит у банку. База всього цього – закон про ринок газу. Його потрібно було переписати, переглянути підзаконні акти. Але ніхто цього не робить. Ще один елемент проблеми – борги розподільчих компаній перед оператором ГТС. Тариф на транспортування довгий час не переглядався, і там накопичилися ці борги. У тарифі не було враховано технологічний газ, який потрібен для постачання, за тією ціною, за якою його реально купували на біржі. Держава повинна, врешті-решт, неупереджено розібратися.

– А там є кому? Інтелектуальний рівень дозволяє розібратися?

– Це прості рішення, за які потрібно нести складну відповідальність, і не тільки перед українським народом, а й перед Заходом. МВФ вимагає прибрати будь-які субсидії з енергосектору. США цього вимагають, посольства. Ці борги – це порожні борги. Тіло штрафу, пені потрібно прибрати. Цієї різниці в 55 млрд не може бути за своєю природою. Щодо ТКЕ дійсно потрібно розв’язувати цей колосальний вузол. Там винні всі перед усіма. Загальний обсяг боргів на газовому ринку – понад 100 млрд грн. Населення насправді не так багато має, і там борги попередніх періодів. Коболєва варто було б звільнити ще три роки тому за те, що за 7 років своєї роботи він так і не зміг налагодити ефективний продаж газу ТКЕ. Ситуація тільки погіршується, і потрібно вживати якісь заходи. Для цього потрібно бути відповідальним прем’єр-міністром, скликати відповідальних чиновників, представників “Нафтогазу”, місцевої влади, і вирішили б, що робити. Ці борги можна списувати лише рішенням парламенту. Це не складне завдання.

– З огляду на те, що і з нинішньою ціною у нас велика діра в бюджеті (багато споживачів не платять за тими тарифами, які є нині), то що буде при 11,59?

– Люди можуть піти від цієї цифри на 7 і підписати річний контракт. Тоді до кінця року вони отримуватимуть газ по 7. Зараз наші чиновники звинувачують “Газпром”, що він не хоче додатково качати газ через Україну до Європи, щоб там не знизилися ціни. Не хоче, але він нам нічого не винен. Ви хочете, щоб росіяни безперервно через нас качали газ, і при цьому на нас нападав Путін? Це шизофренія.

– Президент сказав, що якщо через нас не будуть прокачувати газ, то Україна втрачатиме щорічно 3 млрд грн і нам не буде за що армію годувати.

– Зеленському слід думати, що він говорить. Це називається “транзитне прокляття”. Є Японія – там немає транзиту газу. Є Чорногорія, яка заробляє на сільському господарстві і зеленому туризмі. Там немає газу. В голові чиновника вищого рівня України, Зеленського, це перетворилося на типовий приклад шизофренічного мислення. З одного боку, він допускає, що Путін нападає на Україну, а з іншого боку, цей же Путін через “Газпром” чомусь зобов’язаний качати газ і платити за це 3 млрд. Якщо Путін нападає, то він як мінімум не повинен качати і платити. Цю мантру, найпевніше, вигадали Коболєв і компанія. Потім її відправили до Вашингтона, там її затвердили і спустили сюди для широкого поширення. Ще один пасаж, який широко використовується на зовнішніх і внутрішніх майданчиках: як тільки транзит припиниться – Путін відразу нападе. Він начебто напав 6 років тому, але нападе з ще більшою силою і ніщо його не зупинить, навіть 15 блоків АЕС, які працюють. Тому це все потрібно припинити. Якщо український народ послідовно обирає антиросійських політиків, які проводять очевидну антиросійську лінію (Порошенко, Зеленський – вони в цьому однакові), отже, український народ не хоче взаємодіяти з російською економікою.

– Перед виборами у Володимира Олександровича була трохи інша риторика і щодо Росії.

Сьогодні засідання РНБО. Може, пан Данілов скаже, що “2 лютого 2021 ми погарячкували, тепер можете виходити в ефір”?

– Очевидно, що цього не буде. Вашому власнику та менеджменту слід готуватися до довгострокового і тривалого судового процесу, який завершиться перемогою. Питання – коли це буде.

– А висновки Моніторингової місії ООН?

– Напевно, українська влада мала б взяти їх до відома. Ситуація ж розвивається в динаміці. Російський чиновник Козак каже, що грошима Коломойського, Ахметова підтримуються сепаратисти – українські громадяни на сході. В Ахметова є шахти в Ростовській області, є інші бізнеси в РФ. Пінчук туди до останнього часу колісні пари продавав, труби намагався продавати. Виявляється, всім цим без п’яти хвилин шановним олігархам можна з Росією підтримувати взаємодію, а Тарасу Козаку не можна? Відсутністю реакції українська влада визнає фактично, що стосовно Медведчука і Козака просто застосовано механізм політичних репресій. Обрали “незручного”, тому що він говорить “незручні” речі, тому що Ахметов і Пінчук таких речей не говорять – вони, навпаки, підтакують владі. І Зеленський же не може закрити всі телеканали. Він закриє тільки ті, які реально становлять для нього ідеологічну, світоглядну загрозу. На місці лікарні майбутнього, яку так і не побудували, будуватимуть університет майбутнього. Навіщо він нам? У нас кількість студентів через те, що народжуваність падала, щороку скорочується. У нас нема чим заповнити наявні виші. Водночас створюється щось незрозуміле на базі, якої не існує, з незрозумілим кадровим потенціалом. А вся ця історія з “плівками Медведчука”, які викидає в інтернет-простір один із розслідувачів, – це ж удар не тільки по Медведчуку завдається. Вони обурюються Порошенком, що він взаємодіяв із Медведчуком. Так вони цього ніколи і не приховували, що крім обміну полоненими також обговорювалися питання постачання вугілля на теплоелектростанції держкомпанії. Кримінального тут немає, але “погано”, що Петро Олексійович всьому суспільству цього тоді не розповів. Логіка така: замісити Порошенка з Медведчуком, показати, що вони цинічні негідники, і намагатися їх протиставити колективному Зеленському.

– А сьогодні у нас ОП – інститут “шляхетних дівчат”.

– Ну привозили вугілля. Так, були санкції, але доведіть, що це вугілля дійсно було з непідконтрольних територій. Потрібні експертизи, потрібні документи. Ми ж не знаємо, завдяки чому Зеленський став президентом, але ми ж не звинувачуємо Зеленського в тому, що він – ставленик Коломойського або Пінчука. У нас немає документів, і в суді ми це не доведемо. Нехай доведуть, що поганий Медведчук брав це вугілля в Донбасі, перевозив через Росію.

– Коли б звернули увагу на заяву Козака, чи можливо направити запит до РФ, щоб РФ направила докази на всіх цих людей.

– Для цього не треба жодних звернень – потрібно взяти дані митної статистики. Наприклад, є Луганська ТЕЦ, яку відрізано сьогодні від постачання вугілля з української території, тому що свого часу залізничну гілку, що йде в бік самопроголошеної “ЛНР”, перерізали наші добровольці. Це єдине джерело електропостачання до останнього часу півночі Луганської області. Це кілька сотень тисяч наших співгромадян. І Ахметов дійсно возив туди вугілля зі своїх вугільних шахт у Ростовській області, тому що там одна залізниця. І якби це вугілля туди не прибуло, люди в Луганській області сиділи б два роки без світла. Була ситуація, коли росіяни відрізали Ахметову возити вугілля звідти, станцію довелося живити газом. Витрати стрімко зросли на собівартість виробництва енергії, собівартість зросла приблизно вдвічі, а Коболєв сказав: це ваші проблеми. ДТЕК – це комерційна компанія, і вони могли б сказати: ми цю станцію зупинимо. Так застосуймо санкції проти Ахметова за те, що він два роки возив вугілля і рятував людей. Так нехай РНБО у повному складі виїжджає на цю ТЕЦ і дає країні вугілля, газу – від цього буде більше користі. Хто дасть гарантію, що це вугілля російського походження? Чим Фірташ і Яценюк могли торгувати – не знаю, але щодо інших суб’єктів очевидні факти. А митна статистика української митниці для української влади не секретна. Я припускаю, що постачання російського вугілля може приховувати ризики, що вугілля йде з непідконтрольної території. Але це потрібно довести. А тут Медведчук просто займався постачанням вугілля за санкцій української влади, але тоді не було звідки везти це вугілля. Ну, зупинилися б ТЕЦ. У цьому розслідуванні все видається таким, ніби вороги напали на Україну на чолі з Медведчуком, а Порошенко все це санкціонував. Але це ж все видається не таким.

 

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...