Трійця померлих 2021: що таке Семик, традиції, заборони, обряди і гадання

Трійця померлих 2021: що таке Семик, традиції, заборони, обряди і гадання
Автор Марія Петренко в Новини/Соціальна правда

Семик, Зелені святки, Русалии, Трійця померлих – ці давньослов’янські святкування в 2021 році починаються 17 червня та пов’язані з Трійцею.

Loading...

Про народних святах, які символізують остаточне настання літа, розповідає НАРОДНА ПРАВДА.

Семик відзначається в сьомий четвер після Великодня за три дні до Трійці. На Русі в цей день було прийнято поминати «заложних небіжчиків», тобто тих, хто помер неприродною смертю і навіть в могилі не знайшов заспокоєння. Люди вірили, що неотмоленние небіжчики ходять по землі, беручи участь в справах людей.

Традиції Трійці померлих 2021:

За традицією на Трійцю померлих «заложних» небіжчиків «годували», виставляючи за поріг частування, а також відвідуючи кладовища і залишаючи там їжу і напої. Могили прикрашали зеленню, в основному гілками берези – головного Троїцького дерева. Церква обряд «годування небіжчиків» і відзначення Трійці померлих не схвалює, але в деяких областях звичай живий досі.

Обряди, привороти і ворожіння на Семик

Семик, як і Трійця – на Русі був традиційним святом дівчат і жінок. В цей час підросли дівчаток «присвячували» у доросле дівочу компанію. Після дівчинка нарівні зі старшими подругами брала участь в загальних розвагах незаміжніх дівчат – посиденьках, ворожіннях та інших обрядових дійствах. Допуск до участі в традиційних обрядах означав, що дівчина дозріла для заміжжя, до неї можна засилати сватів.

У цей час дівчата робили різні обрядові дії з березою та іншими рослинами і, звичайно, ворожили на судженого. Плели вінки, пускаючи їх по воді, щоб дізнатися, звідки приїдуть свати. Завивали берізки (плели косички з березових гілок), у кого з Семика до Трійцю не розплететься, та й заміж вийде першою.
В цей час водили хороводи, а також колядували, зображуючи різну нечисть, в першу чергу русалок, які, як вважалося, прокидалися перед Трійцею і навіть виходили з води на берег.
Рослини, зібрані на Трійцю і в найближчі до неї дні, вважалися цілющими. З них робили відвари, їх сушили і зберігали в таємних місцях, а також товкли і додавали в їжу. Така «приправа» вважалася відмінним приворотним зіллям. Дівчата намагалися додати товчені сухі Троїцькі рослини в частування того, кому хотіли сподобатися; жінки – в їжу чоловікам, щоб ті були добрими, непьющими і працьовитими.

Що не можна робити в цей день

У період Зелених святок існувало багато заборон, в основному стосуються жінок. Заборонялося сильно турбувати природу, копаючи городи і працюючи в полі (всі польові і городні роботи до цього часу повинні були завершитися).
Суворо заборонялося ходити в ліс поодинці, а також пасти в лісі худобу. Жінкам заборонялося вишивати, так як можна ненароком «вколоти» спицею або голкою мертвих.
Особливо суворі заборони були відносно водойм, оскільки образити русалку вважалося дуже небезпечним. Тому заборонялося прати у відкритих водоймах і, звичайно, купатися. Найстрашніше час – опівдні і опівночі: згідно з повір’ям, саме в цей момент русалки виходили на берег. У цей час навіть підходити до водойм вважалося небезпечним.

Щоб русалки НЕ лютували, їх прийнято було задобрювати, кидаючи в воду ласощі і польові квіти. Дівчата іноді кидали в річку свої скромні прикраси, оскільки русалки мали славу великих модниць.
Як випливає відгулявши Семик, на Русі починали проводити поминальні обряди, пов’язані з Троїцької батьківської суботою, коли відбувалося церковне поминання померлих християн.

Раніше НАРОДНА ПРАВДА розповідала, які свята відзначатимуть в Україні в червні.

 

Джерело: Народна Правда
загрузка...