Івана Купала: історія свята і його традиції

День Івана Купала - одне із наймістичніших народних свят

Івана Купала: історія свята і його традиції
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

У ніч на Івана Купала на протязі багатьох століть слов’яни відзначали цей містичний і розгульний свято.

Сьогодні свято Івана Купала – традиційне східнослов’янський свято, яке традиційно відзначають у ніч перед Івановим днем з 6 на 7 липня, пише НАРОДНА ПРАВДА.

День Івана Купала – один із наймістичніших народних свят, а ніч напередодні Івана Купала перевершує сам день по ритуальному наповненню. Ще з часів Середньовіччя обряди та ігрища на Івана Купала вважалися бесівськими і заборонялися церковною владою. Але, незважаючи на однозначний осуд традицій на Івана Купала, деякі з них до цих пір живі.

Івана Купала: історія свята і його традиції

Ворожіння на Івана Купала

У «мовчазної воді» на Івана Купала ворожили на любов або удачу. На заході кидали камінець в таз з водою, задумуючи бажання. Якщо парне число кіл піде – виповниться, немає – тоді не чекай. Загадати бажання можна було, пустивши вінок по воді.

Ворожіння на багатті

Ворожіння на священному багатті – одне з найулюбленіших ритуалів купальської ночі. Чарівне полум’я багаття, що висвітлює темряву, створює чарівну атмосферу і енергетичне поле для ворожінь. Щоб дізнатися, що готує доля найближчим часом, слід з розбігу перестрибнути через вогонь купальського вогнища. Коли язики полум’я НЕ доторкнулися до вас – це добрий знак успіху в любові і пророкування швидкого весілля і щасливого сімейного життя. А якщо вогонь зачепив ноги або одяг вам обіцяє чимало життєвих випробувань і розчарування в коханій людині.

Ворожіння на судженого по купальські вінки

Вінок здавна вважається символом нескінченності всесвіту, кругообігу сил, закладених в природі і оберегом від нечистої сили, псування і пристріту. Переддень купальської ночі присвятіть сплетіння вінка з польових трав і квітів. Перед заходом сонця загадайте на свого судженого і опустіть вінок плисти по воді:

відразу потоне вінок – не бачити заміжжя, суджений або розлюбить, або обдурить;
розплететься вінок на воді – цього року не ви підете під вінець;
повернеться вінок до вашого березі – не чекайте весілля в цьому році;
попливе вінок до дальнього березі – чекайте судженого з того боку і весілля.

Івана Купала: історія свята і його традиції

Ворожіння на вінках на виконання бажання

Щоб дізнатися чи здійсниться ваше заповітне бажання, потрібно вплести у вінок листя лопуха, траву ведмежого вушка, богородскую траву і квітучу іван-да-Марію. У центр вінка помістіть палаючу свічку або лучину. Загадуючи бажання, спускайте вінок на воду і дивіться, що відбудеться з ним:

швидко відпливає від берега і спливає з запаленою свічкою далеко -бажання скоро здійсниться;
повернувся назад до берега – бажанням не судилося збутися;
зупинився вінок посередині водойми – проживете рік без змін, а й без проблем;
поплив ваш вінок найдалі – цей рік буде щасливим для вас;
свічка в вінку горить довше інших – очікується довге життя;

Ворожіння по колам на воді

Про своє найближче майбутнє можна дізнатися гадаючи по колам на воді. Загадавши в купальську ніч своє потаємне бажання, наповніть велику миску водою і, кинувши в неї камінець, порахуйте розходяться кола. Нарахували парна кількість – бажанням судилося втілитися в життя, а вийшло непарне кількість кіл – ваші бажання виявляться нездійсненними.

Івана Купала: історія свята і його традиції

Прикмети на Івана Купала

Досить часто наші предки намагалися спрогнозувати майбутній урожай в залежності від погоди.

Якщо на Івана Купала піде дощ, то хорошого врожаю в прийдешньому році не варто очікувати. А ось якщо рясна роса, то це вже зовсім інша справа, адже тоді врожай буде багатим і плідним. Коли ж в святкову ніч на небі багато зірок буде, то буде багато грибів.

Вважалося, що виходять на полювання не тільки лісовики і русалки, а й відьми з рисами, які можуть нашкодити худобі, та й усім людям. Від усякої нечисті наші предки розкладали кропиву на підвіконнях і на порозі. Якщо в цей день вище всіх перестрибнути через вогнище, то, за народними повір’ями, у цієї людини в прийдешній рік буде більше везіння і удачі.

В день Івана Купала дуже легко зробити метеорологічний прогноз: якщо піде дощ – значить, через тиждень буде спекотна і суха погода і протримається вона такою до самого кінця літа.

Раніше повідомлялося, що потрібно зробити в цей день, а від чого необхідно відмовитися.

Джерело: Народна Правда