Пірати від косметології. Як власниця «МДА Україна» Марія Федчук грабує державу

Пірати від косметології. Як власниця «МДА Україна» Марія Федчук грабує державу
Автор Желізняк Олександр в Новини

Скандал навколо компанії «МДА Україна» не вщухає вже котрий тиждень. І виявляються все нові свідоцтва того, що за красивим фасадом косметологічної компанії ховаються нечисті на руку люди. Черговим підтвердженням цього стали спливли схеми відходу компанії від податків, які організувала власник «МДА Україна», сертифікований тренер міжнародної компанії Allergan Aesthetics Марія Федчук спільно зі своїм чоловіком Володимиром Федчуком і екс-директором «МДА Україна» Ольгою Демченко.

За зовнішніми ознаками, «МДА Україна» створює враження успішної компанії: офіс в дорогому бізнес-центрі на Печерську, оренда якого вимірюється тисячами доларів, кілька машин високого класу, шикарні корпоративи. Тобто компанія, начебто відчуває себе прекрасно.

Але виникає закономірне питання: чому ж Марія Федчук не тільки намагалася «домовитися» з аудитором, щоб приховати документацію «МДА Україна», але навіть перереєстровувала компанію під схожою назвою («М.Д.А. Україна»), після відкриття кримінальної справи . Ми вирішили з’ясувати, що ж саме вона намагається приховати.

Найпростіший спосіб визначити, наскільки сумлінним є бізнес – подивитися, як він платить податки. Як повинна працювати відповідальна дистриб’юторська компанія? Якщо коротко: купувати товар, реалізовувати його, платити ПДВ, податок на прибуток, оплачувати поточні витрати і вкладати гроші в розвиток бізнесу.

А тепер подивимося на те, яким чином організовувала свою роботу «МДА Україна». Якщо вірити Марія Федчук, яка на кожному публічному заході розповідає, наскільки чесно веде справи, все повинно бути максимально прозоро.

І ми б з радістю повірили пані Федчук, якби не один нюанс. Практично весь свій товар компанія «МДА Україна» реалізовує через кілька компаній, які Марія Федчук та Ольга Демченко представляли партнерам по бізнесу, як надійних дистриб’юторів. Ці компанії керівництво «МДА Україна» знайшло дуже швидко і ніколи не змінювало. Хоча здавалося б, щоб налагодити надійне співробітництво потрібно багато часу і великий кредит довіри.

Так що ж це за компанії, які так швидко увійшли в довіру до керівництва «МДА Україна»? Відповідь до смішного простий. Це їх же компанії. Якщо конкретніше – ФОПи, зареєстровані на друзів і родичів топ-менеджменту компанії. Всього у 2020 році було зареєстровано близько 10 ФОПів, які займалися «діяльністю посередників, що спеціалізуються на торгівлі іншими товарами».

Серед осіб, які на яких вони були зареєстровані, сам Володимир Федчук, чоловік головного бухгалтера «МДА Україна» Андрій Блажівський та інші пов’язані особи.

Пірати від косметології. Як власниця «МДА Україна» Марія Федчук грабує державу

Пірати від косметології. Як власниця «МДА Україна» Марія Федчук грабує державу

Але навіщо ж компанії продавати свій товар пов’язаним фірмам? Вся справа в податках. Припустимо, «МДА Україна» купувала умовний товар за 50 гривень. Потім перепродував його своїм же фірмам за 55 гривень. А ті, в свою чергу, реалізовували його за 100 гривень. Але ось податки то «МДА Україна» платила не з 100 гривень, а з 55! Більш того, відвантажувався товар прямо зі складів «МДА Україна». Тобто фактично все «операції» існували тільки на папері.

А з другою частиною, тими самими 45 гривнями, керівництво «МДА Україна» надходило на свій розсуд. По-перше, їх не показували партнерам по бізнесу. По-друге – податковим органам. Таким чином неможливо проконтролювати повертали чи Марія і Володимир Федчук ці гроші компанії, або клали собі в кишеню. Щоб не «світити» ці гроші, для бухгалтерів компанії зняли окремий офіс, куди і приносили готівку.

Пірати від косметології. Як власниця «МДА Україна» Марія Федчук грабує державу

Сам факт таких маніпуляцій викликає ряд питань до моральних якостей подружжя Федчук. Адже одна справа – надягати вишіванікі, розмахувати національною символікою на матчах збірної по футболу (правда чомусь за кордоном) і палко розповідати про свій патріотизм, як це роблять Марія і Володимир Федчук. І зовсім інша – чесно вести свій бізнес і справно платити податки в бюджет Батьківщини. І дуже велике питання, в чому з перерахованого вище більше патріотизму.

Один з колишніх співробітників компанії на умовах анонімності розповів нам, що працівники компанії могли придбати один із засобів по закупівельній ціні за 400 гривень. Його ціна в інтернет-магазинах зараз перевищує 1500 гривень. Якщо відняти маржу кінцевого дистриб’ютора, то ціна косметики при «перекладанні з кишені в кишеню» могла вирости в 3 рази! З яких сама «МДА Україна» отримувала гривень так 40.

При цьому до 50% товарів продавалися саме за «кеш», і куди він йшов далі – сказати неможливо. Принаймні для партнерів Марії Федчук довгий час залишалося загадкою, чому компанія майже не приносить прибутку, хоч і продає багато товару. Ситуація прояснилася лише після того, як Марія Федчук вирішила від партнерів позбудеться і перевести всі активи з компанії «МДА Україна» на «М.Д.А. Україна », де вона вже була одноосібним власником.

Скільки саме коштів таким чином виводилися з компанії і осідали в кишенях подружжя Федчук точно сказати складно. За попередніми оцінками таким чином з 1 червня 2020 року поточний момент фінансовий збиток компанії через таких махінацій склав не менше 1,5 млн доларів!

З огляду на те, скільки дорогих покупок подружжя Федчук зробили за минулий рік – не важко припустити, в чиїх інтересах використовувалися ці гроші. Про те на що їх витрачали в своїх соціальних мережах побічно розповідає сама Марія: «Жовтень 2017 года… аеропорт Сеула… бачу магазин Louis Vuitton прямо в зоні Duty free… я зважилася зайти… і коли я побачила бізнес кейс, я зрозуміла, що мій MacBook повинен бути саме там … Проговорюючи фразу «я дозволяю собі найкраще!», я з трепетом сказала консультанту: “I’ll take it! Thank you! “

Пірати від косметології. Як власниця «МДА Україна» Марія Федчук грабує державу

І до сих пір вона дозволяє собі найкраще. За останній рік кількість речей бренду Louis Vuitton в її гардеробі збільшилася в рази, як і кількість речей інших недешевих брендів. Відпочинок на Мальдівах – теж цілком по кишені подружжю. Ось тільки чому вони вважають себе кращими за інших українців, в тому числі своїх клієнтів, які справно платять податки до держбюджету – питання далеко не риторичне.

І найнеприємніше для клієнтів «МДА Україна» то, що їх де-факто зробили співучасниками злочину. Перевірки, які обов’язково відбудуться в рамках відкритої кримінальної справи, цілком можуть торкнутися клієнтів пані Федчук. Але її навряд чи це хвилює.

Джерело: Народна Правда