Історія Вікімедіа Україна: війна за ресурси, що прикривається волонтерством

Історія Вікімедіа Україна: війна за ресурси, що прикривається волонтерством
Автор Желізняк Олександр в Новини/Публікації

Українська Вікіпедія зародилась в Україні в січні 2004 році, коли була написана перша стаття українською. З того часу нашу Вікіпедію хаотично наповнювнюють понад 3 тисячі волонтерів, які створюють нові статті, покращують існуючі та перкладають з іноземних мов.

У 2009 році в Києві група із 5-ти інтелектуалів зареєструвала громадську організацію «Вікімедіа Україна», щоб мати можливість боротися за гранти від американського фонду Wikimedia та системно розвивати український розділ Вікіпедії. Це поклало початок організованій вікіпедійній грантовій діяльності в Україні.

Глобальний Фонд Вікімедіа збирає пожертви на Вікіпедію з усіх куточків світу, а потім перерозподіляє гроші по найперспективніших країнах (Україна стабільно входить в топ-5 країн, що отримують найбільші суми).

Перші гранти української Вікімедії були маленькі, по декілька тисяч доларів. Проводились конкурси із завантаження фотографій, написання статтей тощо. Організація міцніла, приєднувались нові люди, збільшувалось фінансування.

У 2013 році, коли стало заходити перше серйозне фінансування уже на десятки тисяч доларів, відбувся “віджим” (рейдерство) організації. За пів року майже всю стартову команду виключили з правління, позаводили “своїх” лояльних людей та встановили вертикальний контроль над освоєнням грантів. Так почалась історія закритого клубу Вікімедіа Україна із службовими зловживаннями та жорстким освоєнням грантів.

Історія Вікімедіа Україна: війна за ресурси, що прикривається волонтерством

Організація продовжувала рости і для дюжини людей стала повноцінним заробітком, кар’єрою і бізнесом. Сума грантів сягла уже сотні тисяч доларів. Цього року американці виділили українській Вікімедії 3,2 млн гривень на популяризацію Вікіпедії та іншу діяльність.

Історія Вікімедіа Україна: війна за ресурси, що прикривається волонтерством

Одна з головних причин, чому українське відділення Вікімедіа стабільно отримує великі гранти може критись у тому, що Наталія Тимків знайшла спільну мову з американським Фондом та стала за сумісництвом членом наглядової ради World Wikimedia Foundation. Ходять чутки, що саме Тимків Наталя є сірим кардиналом, який курує Вікімедію в Україні.

За ці гроші вікімедики нібито проводять конкурси та тренінги, друкують футболки і сувеніри. Розсилають згущівки, як призи, переможцям волонтерських конкурсів по створенню і покращенню нових статей.

Зі слів досвідчених вікіпедистів, які з міркувань безпеки побажали не вказувати імена, лише невеличка частина бюджету іде на мерч, призи та проведення конкурсів. Левову частку грошей “з’їдає” операційна діяльність: зарплати людей на ставках, адвокати, написання грантових заявок, поселення в готелі та кейтерінг під час івентів. А також гонорари лояльним вікіпедійцям (всього їх 69) на організацію численних і примарних онлайн-івентів. За котрі легко звітувати по витрачених коштах.

Коли хтось намагається підняти незручне питання щодо розподілу фінансування на зборах ГО Вікімедіа Україна – такі питання строго присікаються, а самих інакодумців регулярно виключають із організації. Існує також заборона на публічне обговорення діяльності і проблем організації. Наприклад, у фейсбуці.

Історія Вікімедіа Україна: війна за ресурси, що прикривається волонтерством

У 2020 році стався гучний кейс, коли Вікімедійці найняли юрфірму “Василь Кисіль і Партнери” за 167 454 гривень, щоб виграти суд проти іншої такої самої ГО, яка вимагала 1 гривню символічної компенсації за шкоду її діловій репутації.

Історія Вікімедіа Україна: війна за ресурси, що прикривається волонтерством

Найбільш примітно, що 167 тис грн, витрачених на юристів, не відображені у жодному річному звіті ГО Вікімедіа Україна. Також, про цей судовий процес не було ніякої офіційної інформації з боку Вікімедіа Україна чи коментарів від “смотрящої” Вікімедіа Україна Наталії Тимків.

Історія Вікімедіа Україна: війна за ресурси, що прикривається волонтерством

Отож поки ми щодня просто читаємо Вікіпедію, донатимо на її розвиток в кулуарах проекту досвідчені вікімедійці вдало піклуються про ці гроші, ведуть конкурентні війни за розвиток нашої Вікіпедії і не забувають про свої кишені. Тож якщо у вас виникне питання – чому так мало уваги присвячено, наприклад, війні з Росією — пояснення просте. Вдале освоєння міжнародного гранту вимагає обережності та легких зручних тем.

Донати дають тільки на нейтральні кухонні теми. Тому, Вікімедіа Україна розвиває тему ботаніки, птахів, азійської кухні, пам’яток архітектури, але уникає тем увічнення пам’яті полеглих, висвітлення воєнних дій Росії в Україні, військових злочинів та ін.

Втім, майбутнє Української Вікіпедії виглядає перспективно. Вікімедіа має лише 69 членів, а спільнота активних вікіпедистів-волонтерів нараховує уже більше 3,5 тисяч активних редакторів. Тож незалежно від ефективності освоєння коштів вікімедійцями, українці та діаспора рухають українську Вікіпедію вперед. 

 

Джерело: Народна Правда