Боржники з комуналки стали отримувати квитанції зі “штрафами”, незважаючи на карантин: чи законно це

Боржники з комуналки стали отримувати квитанції зі “штрафами”, незважаючи на карантин: чи законно це
Автор Романова Марі в Економічна правда/Новини

Комунальники знайшли спосіб обійти пряму заборону на виставлення додаткових платежів за житлово-комунальні борги в період карантину.

Loading...

Як говориться в матеріалі “Сегодня”, в липні кияни, незважаючи на те, що карантин в Україні ще не закінчився, почали отримувати квитанції зі штрафними санкціями.

Киянка Наталя Д. заборгувала за гарячу воду в своїй двокімнатній квартирі трохи більше 1200 грн, за опалення – 3600 грн. У квитанції за червень вона виявила, крім звичайних рядків, нові графи: “Інфляційна складова боргу” і “3% річних”. Окремо за гарячу воду і окремо – за опалення. За гарячу воду, крім боргу і поточних платежів, вимагали заплатити 13 грн, за опалення – 103 грн.

Наталя стверджує, що її сім’я – не злісні неплатники. Просто вона пенсіонерка, син через карантин залишився без роботи і до недавнього часу перебував на обліку в центрі зайнятості. Офіційну роботу так і не знайшов, перебивається підробітками. Проте поточні платежі сім’я намагається оплачувати. Ці 4,8 тис. за тепло і гарячу воду – єдиний борг. За субсидією не зверталися, оскільки раніше грошей вистачало.

Чи мають право комунальники нараховувати пеню

У 2017 році був прийнятий новий закон “Про житлово-комунальні послуги”, він узаконив такі міри покарання боржників, як пеня і штрафи за невчасну оплату послуг. Граничний розмір пені встановили в 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення платежу, але не вище 100% загальної суми боргу. Нараховувати пеню дозволили “з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги”.

Цей закон вступив в силу з 1 травня 2019 року. А норма про штрафи та пені – ще пізніше: з 1 листопада 2019 року.

Взимку 2020 року українці почали отримувати перші квитанції з нарахованими штрафами за борги. Але незабаром вибухнула пандемія коронавірусу. І в березні 2020 го, відразу після введення першого локдауна, Верховна Рада прийняла закон №530-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби COVID-19”. Стаття 2 Прикінцевих положень цього закону говорить про те, що треба нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню) за борги по житлокомпослуг заборонено “на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), і протягом 30 днів з дня його скасування “.

9 червня всі області України перейшли в “зелену зону”, але це не означає, що карантин відмінено. У постанові Кабінету міністрів №1236 від 9 грудня 2020 року чітко записано, що карантин в Україні продовжений до 31 серпня 2021 року. Хоча “з 17 червня 2021 року на території України встановлюється” зелений “рівень епідемічної небезпеки”.

Нараховувати штрафи і пеню за прострочення по комунальним платежам комунальники не мають права досі.

При цьому в комунальних платежах немає слів “пеня” або “штраф”. У Центрі комунального сервісу по телефону повідомили, що боржникам стали нараховувати “інфляційну складову боргу” і “3% річних” з 1 червня – це нібито “нарахування”, а не “пеня” або “штраф”.

На питання, чому боржникам почали нараховувати штрафні суми, оператор відповіла: “Карантинні обмеження зараз зняті”. Однак уточнити, на підставі яких документів вони зняті, не змогла. Навіть після консультації з кимось із фахівців свого відомства. Тільки повідомила, що ці “нарахування” регулюються ст. 625 Цивільного кодексу України.

Згадана стаття називається “Відповідальність за порушення грошового зобов’язання”. У ній говориться, що “боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом” .

Тобто теплоенерго замість відносин “постачальник послуги – споживач послуги” просто назвало себе “кредитором”, а споживача – свідомо “боржником”. І таким чином знайшло лазівку, як обійти пряму заборону на виставлення додаткових платежів за житлово-комунальні борги.

Як повідомлялося раніше, з банківських рахунків українців почнуть автоматично знімати гроші для оплати їх боргів за комуналку і штрафи.

В Україні почали боротьбу з роботодавцями, які не дотримуються законодавства – не оформляють своїх співробітників, платять «сіру» зарплату. Порушників чекають штрафи. Як відомо, в Україні один з найвищих рівнів тіньової економіки. За даними Держстату, офіційно в країні працює 15,5 млн чоловік, а платять внески до Пенсійного фонду трохи більше 10 млн. При цьому всього ж в працездатному віці – близько 26 млн українців.

Джерело: Народна Правда
загрузка...