Медовий спас – 14 серпня: історія важливого церковного свята

Сьогодні 14 серпня святкують свої іменини Олександр, Тимофій, Федір, Єлізар

Медовий спас – 14 серпня: історія важливого церковного свята
Автор Желізняк Олександр в Новини/Соціальна правда

14 серпня, православна церква святкує походження Ізнесення чесних древ Животворного Ісусового Хреста або Медовий спас, а також перший день Успенського посту.

НАРОДНА ПРАВДА зібрала цікаву інформацію про історію свят.

Медовий спас

За переказами, після того, як Син Божий освятив Хрест Своїми стражданнями, в ньому стала проявлятися чудодійна сила. Ось що розповідав про прояв цієї сили грецький часослов 1897 року:

«Внаслідок хвороб, що дуже часто бували в серпні, здавна утвердився в Константинополі звичай зносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць … До Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння. Це і є походження Чесного Хреста».

Зародження свята відноситься до 9 століття, його святкування було встановлено в Константинополі, а в 12-13 століттях він утвердився у всіх Православних церквах світу. В цей день в храмах виносять Хрест і поклоняються йому. За традицією, разом з освяченням води здійснюється освячення меду. Тому в народі свято і отримав назву Медовий Спас.

На Маковія православні приходять до церкви, щоб освятити воду, квіти і мак. Вважається, що мак має бути присутнім в будь-якому букеті. У традиційний букет «маковійчик»/ «маковейку» кладуть ще : чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави: базилік, м’яту, чебрець, любисток, цикорій, полин, деревій, будяк.

Медовий спас – 14 серпня: історія важливого церковного свята

Медовий спас або свято Маковія: як відзначають цей день

Успенський піст

Успенський піст встановлений перед великими святами Преображення Господнього та Успіння Божої Матері і триває два тижні, починаючи з 14 серпня. Звичай дійшов до наших днів з давніх часів християнства.

В Успенський піст діє заборона на їжу. Понеділок, середа і п’ятниця – сухоїдіння. Можна їсти лише хліб грубого помелу, сирі овочі і фрукти, сухофрукти, мед, горіхи, сіль. Не можна рослинні масла і тепле пиття, алкоголь. По вівторках і четвергах можна їсти варену їжу без олії: каші зі злаків, супи, страви з відварної картоплі і квасолі. В суботу та неділю можна вживати гарячу їжу з олією. Заборонені м’ясні та молочні страви.

В Успенський піст не можна лаятися і бажати зла іншим. Також не можна бучно гуляти, тому до 27 серпня не гуляють весілля.

Успенський піст 2021: що не можна робити

Медовий спас – 14 серпня: історія важливого церковного свята

Джерело: Народна Правда